Apsirūpino moderniausiomis savaeigės artilerijos sistemomis


Haubicos. Št. srž. A. Stonio nuotr.

Lietuvos kariuomenei kovo mėnesį perduota paskutinė 18-ta savaeigė haubica „PzH2000“ („Panzerhaubitze 2000“) ir taip užbaigta 2015 metų rugsėjo mėnesį Gynybos resursų agentūros prie Krašto apsaugos ministerijos pasirašyta sutartis su Vokietijos gynybos ministerija. Lietuvos kariuomenė aprūpinta viena moderniausių pasaulyje savaeigės 155 mm artilerijos sistemų, pažymima Krašto apsaugos ministerijos pranešime.
 
Šios sistemos perduotos Rukloje dislokuotam mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionui. 155 mm haubicos pakeitė batalione buvusias 105 mm haubicas, galinčias naikinti taikinius maždaug 11 kilometrų atstumu. Savaeigės „PzH2000“ haubicos bataliono efektyvaus šūvio, priklausomai nuo naudojamos amunicijos, nuotolį padidino iki 50 kilometrų. Su „PzH2000“ haubicomis taip pat galima ir tiesioginė ugnis, tai yra šaudyti ir naikinti taikinius tiesiu šūviu.
 
„Karo Ukrainoje metu matome, kad efektyvi artilerija yra vienas svarbiausių gynybos ramsčių, o Lietuvos kariuomenei perduotos haubicos „PzH2000“ neabejotinai sustiprins mūsų kariuomenės gynybinius pajėgumus“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Pirmosios haubicos Lietuvos kariuomenę pasiekė dar 2018 m., savaeigių sistemų pajėgumus Artilerijos bataliono kariai jau išbandė ne vienų pratybų metu.
 
Įgyvendinant „PzH2000“ įsigijimo projektą, Artilerijos batalionas taip pat anksčiau gavo suremontuotus ir pritaikytus ugnies valdymo centrų funkcijai „M577“ šarvuočius, modernizuotus „BPz2“ remonto ir evakuacijos tankus, Priešakinių stebėtojų ir oro atakos valdymo įrangą, žemagrindžius vilkikus, amunicijos sunkvežimius, įdiegiama artilerijos valdymo ir vadovavimo sistema „ADLER III“ ir kt.
 
Lietuvos kariuomenės netiesioginės ugnies paramos pajėgumų stiprinimo projektui skirta 58,3 mln. eurų. Jos panaudotos technikos įsigijimui, modernizavimui, personalo apmokymui, haubicoms pritaikytos karinės infrastruktūros sukūrimui.
 
155 mm savaeigė haubica „PzH2000“ yra viena moderniausių serijiniu būdu gaminamų haubicų pasaulyje. Ši lauko artilerijos sistema pradėta gaminti 1999 m. Vokietijoje. Šiandien šiais savaeigiais pabūklais yra taip pat ginkluotos Vokietijos, Nyderlandų, Graikijos, Italijos, Kroatijos ir Kataro kariuomenės. 155 mm savaeigė haubica „PzH2000“ pasižymi ypatingai didele šaudymo sparta ir šūvio nuotoliu. Haubicoje yra integruota moderniausia įranga daranti ją nepralenkiama netiesioginės ugnies paramos teikime draugiškoms pajėgoms. Haubicos pranašumą užtikrina didelės mobilumo ir patikimumo savybės, solidi apsauga, automatinė užtaisymo sistema bei galimybė naudoti išmaniąją amuniciją.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
print