Azerbaidžano kariuomenė pasistūmėjo į priekį Gazacho rajone


Gazacho emblema. Slaptai.lt nuotr.

Gintaras Visockas

Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos Gazacho regione užėmė keletą taktine ir strategine prasme svarbių aukštumų, kurias iki šiol kontroliavo Armėnijos kariškiai.

Ši azerbaidžanietiškų teritorijų išlaisvinimo operacija atlikta nepriekaištingai, nepaisant nesiliovusių apšaudymų iš Armėnijos pusės.

Apie žuvusiuosius nieko nepraneša nei viena, nei kita pusė.

Kad Azerbaidžano kariškiams pavyko pasistūmėti į priekį atsiimant savas žemes Gazacho regione (maždaug šešetas valandų kelio į šiaurės vakarus nuo Baku), šiandien patvirtina Azerbaidžano pasienio kariuomenės vadovybė. Sėkmingą karinę opraciją atliko divizijos „Gazax“ kariai. Jų dėka armėnų pajėgos daugiau nebegalės kontroliuoti svarbių kelių Gazacho regione, jos taip pat negalės net teoriškai ten apšaudyti kai kurių azerbaidžanietiškų pozicijų.

Tarptautiniai ekspertai mano, kad ši ataka ne tik sustiprino karines azerbaidžanietiškas pozicijas Gazacho regione, tačiau galbūt privers Armėnijos vadovybę vėl sėstis prie derybų stalo dėl Kalnų Karabacho konflikto sureguliavimo. Nes Armėnija paniškai bijo masinio Azerbaidžano ginkluotųjų pajėgų šturmo visoje fronto linijoje, bet tuo pačiu vengdavo ir tebevengia su Azerbaidžanu rimtai derėtis net tarptautinės bendruomenės stebima. 

Pastaruoju metu Armėnijos valdžia, įskaitant ir premjerą Nikolą Pašinianą, akivaizdžiai pakeitė toną iš nuosaikaus į priešišką: suprask, Armėnija spjauna į tarptautinę nuomonę, jog Kalnų Karabachas yra Azerbaidžano teritorija. Pastarųjų dienų įvykiai leidžia manyti, jog Armėnija renkasi atviros konfrontacijos su Azerbaidžanu kelią. Ar tikrai oficialusis Jerevanas linkęs žlugdyti visas taikos derybas Kalnų Karabacho klausimu, – dar sunku pasakyti. Tačiau pastarųjų dienų N.Pašiniano retorika byloja apie nenorą nei derėtis, nei ieškoti kompromisų.

Šiuo metu Armėnija okupavusi net šešis jai nepriklausančius Gazacho rajono kaimus, ir Azerbaidžanas turi bent jau moralinę teisę juos bet kada susigrąžinti. Tačiau oficialusis Baku nenori naujo didelio karo, todėl laukia, kada atsikvošės Armėnijos premjeras, pastaroju metu desperatiškai šaukiantis „Kalnų Karabachas yra Armėnija, ir taškas“.

2019.08.17; 16:35

print