Bus atnaujintos visos Lietuvoje esančios kovinės mašinos „Boxer“


Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad per artimiausius kelis mėnesius visos Lietuvoje esančios kovinės mašinos „Boxer“ bus atnaujintos bei bus galutinai suderinta dėl jau pagamintų „Boxer“ mašinų tiekimo į Lietuvą.
 
„Per artimiausius kelis mėnesius Lietuvoje visi esantys bokseriai bus atnaujinti. Nelieka jokių jų naudojimo apribojimų, tai reiškia, naudosis visomis pilnomis savo kovinėmis galimybėmis ir galima jau dabar, ko gero, pasakyti, kad artimiausiu metu bus galutinai suderintas likusiųjų jau pagamintų bokserių tiekimas į Lietuvą (…) Tas darbas bus atliktas ir tiekimas galutinai pasibaigs kitų metų viduryje“, – antradienį viešėdamas Pabradėje žurnalistams teigė ministras.
 
Anot A. Anušausko, šis projektas turėjo būti įgyvendintas dar iki 2020-ųjų gruodžio mėnesio, tačiau dėl šalyse įvestų karantinų sutriko komunikacija.
 
„2019 m., kai buvo gauti pirmi, gal buvo sunku pastebėti (defektus – ELTA), bet 2020 metais, kai buvo gauta nemaža dalis bokserių, buvo galima identifikuoti trūkumus. Tačiau 2020 metais komunikavimui su gamintojais labiausiai sutrukdė įvesti šalių karantinai. Niekas niekur nevyko, niekas negalėjo atvykti, net atvežti atsarginių dalių, nei tobulinti, nei ką nors daryti. 2021-aisiais susidūrėme su analogiška situacija“, – aiškino ministras.
 
Vis tik, artimiausiu metu visas 43 Lietuvoje esančias kovinės mašinos „Boxer“ ketinama atnaujinti.
 
„Tai dalis jau yra atnaujinti, likusieji, kaip minėjau, bus atnaujinti per porą mėnesių”, – nurodė jis.
 
Kariuomenės vadas: ankstesnių „Boxer“ defektai yra minimalūs
 
Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys žurnalistus patikino, kad kariuomenės mašinų parko atnaujinimas kovinėmis pėstininkų mašinomis „Boxer“ (Lietuvoje vadinamų „Vilkais“) vyksta sklandžiai, jau rudenį vienas kariuomenės dalinys bus pilnai jais aprūpintas.
Valdemaras Rupšys – generolas leitenantas, Lietuvos kariuomenės vadas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
„Džiugu, kad šiemet, rudenį turėsime vieną pilnai „Vilkais“ sukomplektuotą batalioną – Algirdo. Vidurvasarį ta pačia platforma bus aprūpintas Birutės batalionas“, – sakė V. Rupšys.
 
Paklaustas apie ankstesnę „Vilkų“ siuntą, kurioje atgabentos kovos mašinos turėjo defektų, kariuomenės vadas pažymėjo, kad tie defektai buvo minimalūs, operaciniam jų panaudojimui įtakos neturėjo.
 
„Esminį operacinį pajėgumą jie palaikė. Tik buvo daliniai trūkumai, kur, sakykime, šaudymo kampas galėjo būti ne toks, kokio norėtume, optikos klausimai buvo jautresni arba ne taip funkcionavo, kaip reikia. Valdymo sistema neveikė taip, kaip reiktų kovinėmis sąlygomis. Visa tai buvo identifikuota, pasakyta gamintojui“, – aiškino V. Rupšys.
 
„Tokį gaminį, kokį norėjome, tokį ir gavome – su tokia važiuokle, su tokiu pravažiuojamumu, su tokiu šarvuotumo lygmeniu, su ta ugnies galia (30 mm pabūklu), su „Spike“ sistema, kuri gali atakuoti priešo šarvuotą techniką iki 4 km atstumu“, – pabrėžė V. Rupšys.
 
Jis informavo, kad gamintojo buvo pareikalauta trūkumus pašalinti, tad paskiausioje partijoje, kuri turi pasiekti Lietuvos ginkluotąsias pajėgas, defektai bus „pilnai“ pašalinti.
 
KAM viceministras: „Boxer“ tobulinimo ir vystymo išlaidas finansavo gamintojai  
 
Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška atkreipia dėmesį, kad sudaryta 385,6 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinės ginkluotės pirkimo organizacija OCCAR nepasikeitė, kadangi, pažymi jis, „Boxer“ mašinų atnaujinimo išlaidas padengė gamintojai.
 
Pėstininkų kovos mašina Boxer

„Jie finansavo patys tas išlaidas, tai yra tobulinimo ir vystymo sistemos išlaidas. Taip pat jiems kainavo mūsų papildomi poreikiai ir pageidavimai pratęsti garantijas ir taip pat užtikrinti testavimą čia, Lietuvoje, ko anksčiau nebuvo“, – aiškino viceministas.
 
V. Semeška patikino, kad įmonės požiūris į kokybę yra pasikeitęs ir analogiškų problemų ateityje neturėtų kilti.
 
„Mes patys važiavome į Izraelį ir kalbėjome su mūsų partneriais OCCAR, kad požiūris turi keistis, turi būti užtikrinta kokybės kontrolė. Požiūris yra pasikeitęs, labai džiaugiuosi“, – pridūrė jis.
 
Rugilė Augustaitytė (ELTA)
 
2022.09.06; 11:00
print