Buvę Izraelio kariškiai sulaužė priesaiką tylėti


Izraelį sukrėtė naujas skandalas, akivaizdžiai nepalankus šalies ginkluotosioms pajėgoms. Mat YouTube erdvėje pasirodė Izraelio armijos nusikaltimus demaskuojančių kariškių išpažintys. Nusprendę netylėti Izraelio kareiviai susijungė į iniciatyvinę grupę. Buvę Izraelio kariai tvirtina, jog jų vadovybė neteisėtai ir be jokios būtinybės reikalaudavo skriausti bei žeminti taikius palestiniečius.

Ši Izraelio kariuomenės piktadarybes demaskuojanti kampanija pavadinta “Sulaužius tylą („Breaking the Silence”, „Нарушая молчание”). Žodžiu, apie dvidešimt Izraelio kariškių išdrįso viešai pareikšti, jog Izraelio kariuomenė okupuotose palestiniečių žemėse elgiasi barbariškai. Šią žinią taip pat pakartojo ir Didžiosios Britanijos laikraštis “The Guardian”.

Buvę Izraelio kariškiai pasakoja, kaip jie dažnai grobdavo taikių palestiniečių vaikus ir juos panaudodavo kaip “gyvąjį skydą” nuo galimų teroristinių išpuolių. Taip pat esama liudijimų, kaip Izraelio kareiviai tyčiodavosi iš palestiniečių kontrolės punktuose bei taikydavo palestiniečiams kolektyvines bausmes be jokio pagrindo.

Itamaras Švarcas papasakojo, kaip Izraelio kariškiai dviems valandoms savo namų virtuvėje įkalino palestinietę su mažamečiu vaiku tik tam, kad patys jos namuose galėtų ramiai pasižiūrėti futbolo varžybas (omenyje turimas 2002-ųjų pasaulio futbolo čempionatas).

“Izraelio visuomenė tokius incidentus stengiasi nutylėti, nes mano, kad pavyzdžiai nėra masiniai. Bet tai – rutininiai, kasdieniai, banalūs nutikimai”, – sako Jehuda Šaulas. Jo žodžiais tariant, buvę Izraelio kariškiai, nusprendę viešai papasakoti apie kolegų nusižengimus, puikiai supranta ką darą ir kokias pasekmes tai gali sukelti. Jie taip pat suvokia, kad už tokį atvirumą gali sulaukti įvairiausių sankcijų. Tačiau jie mano, kad tylėjimas šiuo konkrečiu atveju – didesnė blogybė nei atvirumas ir viešumas.

Kampanija “Sulaužius tylą” pradėjo veikti 2004-aisiais metais ir buvo itin priešiškai sutikta oficialių Izraelio struktūrų. Oficialusis Tel Avivas ėmėsi visų įmanomų priemonių, kaip diskredituoti tylėjimo įžadus sulaužiusius kariškius. Taip pat buvo bandoma šį projektą atskirti nuo finansavimo šaltinių.  Oficiali Izraelio kariuomenės vadovybė pareiškė apie kampaniją “Sulaužius tylą” nieko konkretaus nežinanti. Organizacija “Sulaužius tylą” ne sykį ragino nuo kariškių savivalės nukentėjusius asmenis rašyti oficialius skundus, paremiant juos konkrečiais liudijimais. Šiuo metu organizacijos vadovybė bent kol kas atsisako oficialiai Izraelio kariuomenės vadovybei pateikti jų žinioje turimus skundus.

Todėl oficiali Izraelio valdžia negalinti apie skundų tikrumą pasakyti nieko konkretaus ir atsisako pateikti savo komentarus.

www.inopressa.ru, šaltinis: The Guardian

2011.06.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *