Čekija įtaria dėl sprogimų Vrbeticėje buvusį Rusijos kariškį


Sprogimas. Slaptai.lt nuotr.

Praha, sausio 28 d. (ELTA). Čekijos pareigūnams tiriant sprogimus amunicijos sandėliuose Vrbeticės kaime šalies rytuose, dėl kurių jie įtaria Rusijos specialiąsias tarnybas, atsirado naujas įtariamasis – Graikijoje gyvenantis ir Čekijos pasą turintis buvęs Rusijos kariškis Nikolajus Šapošnikovas.
 
Tai penktadienį pranešė Čekijos radijas, remdamasis šaltiniais šalies policijoje, taip pat Saugumo ir informacijos tarnyboje.
 
Gautomis žiniomis, N. Šapošnikovas glaudžiai bendradarbiavo su sandėlius nuomojusia komercine kompanija „Imex Group“. Tyrėjų nuomone, jis galėjo veikti kartu su dviem Rusijos specialiųjų tarnybų agentais, kurie įtariami padėję ten sprogstamuosius įtaisus. Pagal tyrimo versiją, N. Šapošnikovas taip pat ne kartą buvo susitikęs su jų viršininku. Kai kurie iš šių susitikimų buvo surengti Graikijoje ir Portugalijoje prieš pat incidentą Vrbeticėje.
 
Pats N. Šapošnikovas per „Imex Group“, su kuria bendradarbiavo kaip konsultantas, advokatą neigė turėjęs kontaktų su Rusijos specialiųjų tarnybų atstovais. Tačiau Čekijos pareigūnai mano priešingai. Jie turi informacijos, kad naujasis bylos figūrantas tuo metu, kai buvo įvykdyti sprogdinimai, atvyko iš Graikijos į Čekiją, kur, pasak tyrėjų, buvo ir agentų, galimai patekusių į sandėlius Vrbeticėje, viršininkas.
 
2014 metais dviejuose amunicijos sandėliuose Vrbeticės kaime nugriaudėjo du sprogimai. Pirmasis įvyko spalio 16 d., kai buvo detonuota 50 tonų sprogmenų. Žuvo du žmonės, dirbę bendrovėje „Imex Group“, kuri nuomojo sandėlį iš valstybinės įmonės Karo technikos institutas.
 
Antrasis sprogimas įvyko gruodžio 3 d. sandėlyje, kur buvo laikoma 13 tonų sprogmenų. Objektą taip pat nuomojo „Imex Group“, jis buvo už 1,2 kilometro nuo sandėlio, kurį sprogimas sunaikino spalio mėnesį. Buvo skubiai evakuoti 430 Vrbeticės ir kitų kaimų gyventojų. „Imex Group“ atstovas pareiškė, kad sandėliuose buvo laikomi automatai ir artilerijos sviediniai, ir patikino, kad jie savaime negalėjo sprogti.
 
Praėjusių metų balandžio 17 d. Čekija pareiškė, kad Maskva susijusi su sprogimais amunicijos sandėliuose Vrbeticėje 2014 metais, ir išsiuntė 18 Rusijos diplomatų, kurie buvo įvardyti kaip Rusijos specialiųjų tarnybų darbuotojai.
 
Rusijos URM pareiškė Prahai griežtą protestą dėl šio „nepagrįsto“ žingsnio ir paskelbė nepageidaujamais asmenimis 20 Čekijos ambasados Maskvoje darbuotojų.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.01.29; 09:31
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *