Čekijos prezidentas sunkiai serga


Čekijos prezidentas M. Zemanas. EPA-ELTA nuotr.

Praha, spalio 18 d. (AFP-ELTA). Čekijos prezidentas Milošas Zemanas dėl prastos sveikatos būklės nėra pajėgus eiti savo pareigas, žurnalistams pirmadienį teigė šalies Senato pirmininkas Milošas Vystrčilas, remdamasis ligoninės pranešimu.
 
Pasak jo, atėjo laikas apsvarstyti galimybę pasinaudoti Konstitucijos straipsniu, kuriuo prezidento įgaliojimai būtų perduoti parlamento pirmininkui ir premjerui.
 
M. Zemanas spalio 10 d., praėjus dienai po visuotinių rinkimų, buvo skubiai išgabentas į ligoninę. Anot vietos žiniasklaidos, jis kenčia nuo rimtų kepenų problemų, o paties M. Zemano komanda informacijos apie prezidento būklę kol kas neviešina.
 
Prezidentas neužilgo turėjo moderuoti derybas dėl naujosios Čekijos vyriausybės, kurią formuos tripartinis centro dešiniųjų aljansas „Kartu“ ir dar vienas dviejų centristinių partijų aljansas. Jie per rinkimus iškovojo 108 iš 200 vietų parlamente, o „Kartu“ lyderis Petras Fiala veikiausiai taps kitu šalies premjeru.
 
M. Zemano politinis sąjungininkas milijardierius premjeras Andrejus Babišas praėjusią savaitę teigė nedalyvausiąs derybose dėl naujosios vyriausybės, o jo populistinis judėjimas ANO, rinkimuose užėmęs antrąją vietą, liks opozicijoje.
 
„Karinė universitetinė ligoninė toliau laikosi nuomonės, kad prezidentas Milošas Zemanas dėl savo sveikatos nėra pajėgus eiti savo pareigas“, – teigė M. Vystrcilas, cituodamas ligoninės pranešimą.
 
Čekijos Senatas praėjusią savaitę paprašė ligoninės pateikti informacijos apie M. Zemano sveikatą ir pirmadienį gavo jos pranešimą. „Atsižvelgiant į jo ligos pobūdį, ilgalaikė jo sveikatos būklės perspektyva yra labai neaiški“, – teigiama pranešime. „Tikimybė, kad jis artimiausiomis savaitėmis grįš į darbą, yra nedidelė“, – priduriama pranešime.
 
Anot M. Vystrčilo, atėjo laikas „diskutuoti apie tai, kada ir kaip aktyvuoti 66-ąjį Konstitucijos straipsnį“. Šis straipsnis leidžia parlamentui balsavimu pripažinti prezidentą „nepajėgiu eiti savo pareigas“. Jo įgaliojimus tuomet perimtų kadenciją baigiantis premjeras ir naujasis parlamento pirmininkas, kuris paskirs naują ministrą pirmininką.
 
Praėjusią savaitę M. Zemanas pasirašė rezoliuciją, kuria sušaukė pirmąjį naujojo parlamento posėdį. Po jo laukiama oficialaus A. Babišo vyriausybės atsistatydinimo ir tuomet bus pradėtas naujosios vyriausybės formavimas.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2021.10.19; 07:36
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *