Dantų tiesinimo privalumai


Sveiki dantys

Svarbi sritis, kurioje dantų tiesinimas gali būti naudingas, yra su burnos sveikata susijusi gyvenimo kokybė. Tyrimai, skirti netaisyklingo sąkandžio poveikiui, rodo, kad gyvenimo kokybę gali neigiamai paveikti problemos, susijusios su dantų išvaizda, kramtymo funkcija, kalba ir psichosocialine gerove.

Išvaizda

Nepasitenkinimas dantų išvaizda dažnai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės kreipiasi į ortodontą, ir daugeliu atvejų gydymas gali duoti teigiamų pokyčių. Nors pacientų dantų išvaizdos pagerėjimas gali būti nurodytas kaip pagrindinis pacientų gydymo tikslas, tikėtina, kad jaučiama nauda yra ne išvaizdos pasikeitimas, o numatoma psichosocialinė nauda, susijusi su pagerėjusia išvaizda.

Kramtymo funkcija

Pacientai, kuriems yra didelis neatitikimas tarp lankų, dažnai praneša apie valgymo sunkumus. Tai gali pasireikšti kaip tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, sumuštinių ar obuolių, vengimas arba sumišimas valgant viešoje vietoje. Pacientai, sergantys sunkia hipodontija, taip pat gali patirti valgymo problemų ir dėl to, kad gali išslinkti pirminiai dantys ir protezuoti dantys. Ribota kramtymo funkcija retai sukelia visišką negalėjimą valgyti, tačiau tai gali sukelti reikšmingų gyvenimo kokybės problemų ir tai gali paskatinti ortodontinį gydymą.

Kalba

Kalba yra sudėtingas nervų ir raumenų procesas, apimantis kvėpavimą, fonaciją, artikuliaciją ir rezonansą. Artikuliacija – tai skirtingų garsų formavimas kintamo liežuvio sąlyčio su aplinkinėmis struktūromis metu. Mažai tikėtina, kad ortodontinis gydymas daugeliu atvejų reikšmingai pakeis kalbą, nes kalbos modeliai formuojasi ankstyvame gyvenime, kol dar nėra nuolatinių dantų, o dantys yra tik vienas iš sudėtingos sistemos komponentų.

Psichosocialinė gerovė

Buvo atlikti išsamūs tyrimai, siekiant ištirti netinkamo sąkandžio poveikį psichosocialinei gerovei savęs suvokimo, gyvenimo kokybės ir socialinių sąveikų požiūriu. Netinkamas sąkandis buvo susijęs su sumažėjusiu pasitikėjimu savimi ir savigarba. Tačiau kiti tyrimai rodo, kad matomas netinkamas sąkandis neturi pastebimo neigiamo poveikio ilgalaikei socialinei ir psichologinei gerovei. Galimas to paaiškinimas yra tas, kad savigarba yra tarpininkas reaguojant į netinkamą sąkandį, o ne netinkamo sąkandžio pasekmė.

Dantų išvaizda gali sukelti socialinius sprendimus, turinčius įtakos bendraamžių santykiams ir vaikystės emocinei bei socialinei raidai.

Žmonės, turintys patrauklią dentofacialinę išvaizdą, buvo vertinami kaip draugiškesni, įdomesni ir protingesni, sėkmingesni ir socialiai kompetentingesni. Kita vertus, nukrypimas nuo normos gali sukelti stigmatizaciją ir buvo nustatytas didelis ryšys tarp viktimizacijos, netinkamo sąkandžio ir gyvenimo kokybės. Apskaičiuota, kad JK bendraamžių viktimizacijos dažnis tarp paauglių, turinčių negydomą sąkandį, yra apie 12 proc. Netinkamo sąkandžio mastas gali būti neproporcingas psichosocialiniam poveikiui, pavyzdžiui, sunkesnės veido deformacijos formos gali sukelti stipresnes reakcijas, tokias kaip gailestis ar pasibjaurėjimas, o švelnesni atvejai gali sukelti pajuoką.

2023.04.14; 00:01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *