Dabar, kai Kremlius demonstruoja agresyvią jėgą įžūliai ir begėdiškai skriausdamas Ukrainą, akivaizdu ir tai, jog politinėse sferose Rusijos prezidentas linkęs naudotis savo šnipų paslaugomis. Rusų šnipų knibždėte knibžda tiek NATO, tiek ES struktūrose.
Vokiečių leidinys Die Welt“ cituoja Vokietijos slaptosios tarnybos BfV vadovo Hanso – Georgo Maaseno žodžius: „Vargu ar atrastumėte tokią žvalgybą, kuriai Vokietijos paslaptys labiau rūpėtų nei Rusijai“.
„Die Welt“ teigia, jog, remiantis Vokietijos slaptųjų tarnybų analitikų sukaupta informacija, Rusijos SVR (užsienio žvalgybos tarnyba) kryptingai stengiasi verbuoti referentus ir sekretorius, dirbančius Vokietijos ministerijose, parlamente, finansinėse institucijose.
Tokiu būdu Rusijos SVR tikisi gauti konfidencialios informacijos. Mat referentai ir sekretoriai dalyvauja svarbiuose politikų, finansininkų ir kariškių pasitarimuose „už uždarų durų“.
Vokiškas BfV įsitikinęs, jog maždaug trečdalis Rusijos ambasados Vokietijoje darbuotojų – profesionalūs žvalgai.
Akivaizdu, jog rusų agentai naudojasi savo tikraisiais vardais ir pavardėmis. Juos ruošia kaip specialistus, mokančius palaikyti reikalingus kontaktus. Veikia jie visuomet vienodai: užmezga draugystę ir tikrina, ar asmuo, su kuriuo draugaujama, turi reikiamos informacijos, sakykim, apie vokiečių vyriausybės planus energetikos sektoriuje. O gal SVR dėmesio centre atsidūręs objektas turi svarbios informacijos apie vokiečių komercines organizacijas, susijusias su NATO gynybos planais?
Su SVR dėmesį atkreipusiais objektais rusų šnipai susitinka nuolat, bet ne oficialiose įstaigose, o resoranuose, kavinėse, baruose. Susitinka taip, kad susitikimai atrodytų kaip atsitiktiniai. Kad atrodytų, jog žmonės tiesiog mėgaujasi laisvalaikiu. Tačiau tokio pobūdžio pokalbiai rengiami kuo toliau nuo Rusijos ambasados ir konsulatų.
Pinigai užverbuotiems informatoriams siunčiami aplinkiniais keliais – niekuomet tiesiogiai. Be to, restoranų, kavinių ir barų sąskaitas visuomet apmoka Rusijos pusė. Kartais nuperkamos net dovanos.
Vokietijos slaptųjų tarnybų analitikus stebina vokiečių naivumas ir patiklumas. Verbuojami vokiečiai dažnai nuoširdžiai nesuvokia, jog visi neva atsitiktiniai susitikimai su jais iš tiesų nėra atsitiktiniai. Vokiečiai negali patikėti, jog Rusijos atstovai jiems rodo palankumą bei dosnumą tikrai ne draugiškų jausmų vedini.
Vokiečių pareigūnai dažnai būna šokiruoti, kai sužino, kas ir kodėl juos vedėsi į restoranus, vaišino brangiais gėrimais, pirko tarsi nekaltas dovanėles.
Vokietijos įstatyme numatyta bausmė už slaptus susitikimus su užsienio žalgybų darbuotojais. Ar daug vokiečių nubausta pagal šį straipsnį, leidinys iformacijos nepateikia.
Nuotraukoje: Vokietijos slaptosios tarnybos BfV ženklas.
Informacijos šaltinis – „Die Welt“.
2014.04.25; 08:20