2012 metų birželio 20 dieną Sankt-Peterburgo miesto teismas paskelbė kaltinamąjį nuosprendį dviem Baltijos Valstybinio technikos universiteto „Vojenmech“ (anksčiau žinomas kaip Leningrado mechanikos institutas) profesoriams, apkaltintiems valstybės išdavimu.
Sviatoslavas Bobyševas ir Jevgenijus Afanasjevas buvo suimti 2010 metų kovą, apkaltinus perdavimu Kinijos valdžiai slaptos informacijos, kuri gali pakenkti RF valstybės saugumui. Pagal tyrimo versiją, J.Afanasjevas ir S.Bobyševas perdavė Kinijos Liaudies Respublikos atstovams žinias, susijusias su strateginiu raketų kompleksu „Bulava“, konkrečiai, žinias apie povandeninį startą.
Profesoriai skaitė paskaitas Charbino politechnikos universitete: iš Charbino kartą per metus ateidavo paraiška paskaitų ciklui, kuriame buvo išvardijami kinus dominantys klausimai. Paraiška būdavo derinama su vadovybe, mokslininkai rašė konspektus ir perleisdavo juos per trigubą specialiąją komisiją. Toliau – 10 dienų Kinijoje. Mokslininkai važiuodavo dviese, iš viso šešis kartus, paskutinį – 2009 metų gegužę.
FST nuomone, kaip tik per paskutinę kelionė J.Afanasjevas ir S.Bobyševas išvežė į KLR valstybinę paslaptį sudarančią slaptą informaciją, kurią perdavė už piniginį atlyginimą Kinijos karinės žvalgybos atstovams. Beje, teisme apklaustų ekspertų nuomone, nurodyta informacija ne tik teikė žinių apie Rusijos ginkluotės ypatumus, bet ir galėjo būti įtraukta į sistemą Rusijos povandeniniams laivams aptikti.
Teismas pripažino Jevgenijų Afanasjevą kaltu dėl valstybės išdavimo ir nuteisė 12 metų ir 6 mėnesiams nelaisvės griežtojo režimo kolonijoje. Sviatoslavas Bobyševas pripažintas kaltas dėl talkininkavimo valstybės išdavime ir jam skirta kalėti 12 metų griežtojo režimo kolonijoje.
Pranešama, jog teismas atsižvelgė į tai, kad abu figūruojantys byloje asmenys iš pradžių bendradarbiavo su tyrėjais, patraukti baudžiamojon atsakomybėn pirmą kartą, taip pat turi išimtinai teigiamas charakteristikas. Kaltinamoji išvada abiem profesoriams patvirtinta Generalinės prokuratūros.
Patys mokslininkai savo kaltės taip ir nepripažino. Nevienareikšmiškai sutiko teismo nuosprendį ir draugai bei kolegos, jų įsitikinimu, „šnipų manijos aukoms“. Tačiau visus pasipiktinusius tuojau pat išvedė iš teismo salės.
Nuteistųjų gynėjai ketina skųsti nuosprendį, pranešė žurnalistams po posėdžio vieno iš nuteistųjų advokatas Borisas Slobodinas. „Liudytojų parodymai į nuosprendį neįėjo… Informacijos perdavimo faktas neužfiksuotas… Žmonės pateikiami kaip materialiai suinteresuoti asmenys, tačiau 7 tūkstančių dolerių suma (atlygis už žinių perdavimą), kuri figūruoja nuosprendyje, jų buvo gauta už mokymo programas“, – cituoja jo žodžius RIA „Novosti“.
Parengta pagal RIA Novosti, Interfaks pranešimus.
2012.08.06