Evaldas Jurkevičius: „Ieškiniai prieš visuomenę – legalus būdas įbauginti“


Seimo narys Evaldas Jurkevičius užregistravo įstatymo pataisas, įtvirtinančias piliečių ir visuomeninių organizacijų apsaugą nuo teisminio persekiojimo, kai šios bando apginti viešąjį interesą.

„Kiekvienais metais sparčiai daugėja ieškinių prieš visuomenę, kuriais siekiama išieškoti neva verslininkų patirtus nuostolius dėl pilietinės visuomenės teismuose sustabdytų statybos leidimų ar detaliųjų planų galiojimo. Dabar galiojanti teisinė bazė nenumato jokių apsaugos priemonių ir sudaro sąlygas verslo bendrovėms nevaržomai persekioti piliečius dėl viešojo intereso gynimo. Tad pilietinė visuomenė, ginanti pamatines visuomenės vertybes, pati tampa verslininkų taikiniu“ – sakė E. Jurkevičius.

Pasak politiko, tokie ieškiniai kuomet pirmiausia siekiama areštuoti skundžiamųjų piliečių turtą, yra itin pavojingi. Tai legali priemonė „tramdyti“ ir bauginti aktyvius piliečius.

Visiem žinoma „Teo“ istorija.  Kai suklastotą detalųjį planą prokuratūrai apskundę asmuo gavo 10 milijonų litų ieškinį ir buvo 5 metus tampomas po teismus, kol pagaliau teismas nustatė, kad planas tikrai buvo suklastotas. Verslininkai byla pralošė, tačiau atsakomybės išvengė suėjus senačiai. O pilietis 5 metus kentėjo su areštuota sąskaita ir turtu.

„Ieškiniais prieš visuomenę dažnai siekiama ne apginti pažeistas teises, bet pasitelkus teismo procesą persekioti aktyviausius visuomenės narius. Ieškinių tikslas yra pats procesas, kurio metu areštuojamas visuomenės narių turtas ir sąskaitos, o ne patenkinamas ieškinys. Svarbu pažymėti, kad tokiais atvejais teismas, net ir matydamas, kad ieškinys arba prašymas yra akivaizdžiai nepagrįstas, negali nutraukti teismo proceso jų atžvilgiu.“ – sakė E. Jurkevičius.

Seimo narys atkreipė dėmesį, kad  daugelyje šalių (JAV, Kanadoje, Olandijoje ir kt.) buvo priimtos civilinio proceso nuostatos, įpareigojančios ieškovą nedelsiant įrodyti, kad ieškinys nėra nukreiptas prieš visuomenės dalyvavimą, ir suteikiančios teismui teisę nutraukti teismo procesą bet kurio metu, jei ieškovas to neįrodo arba teismas nustato piktnaudžiavimą procesinėmis teisėmis.

Jei Seimas pritars E. Jurkevičiaus LR civilinio proceso kodekso pataisoms,  teismai nustatę, kad ieškinys prieš visuomenę  turi piktnaudžiavimo požymių, galės  įpareigoti jį pareiškusią šalį per 7 dienas  įrodyti, kad ieškinys nėra nepagrįstas ir perteklinis veiksmas. Nepateikus įrodymų, teismas turės teisę teismo procesą nutraukti skiriant baudą ir įpareigojant atlyginti nepagrįstu ieškiniu sukeltą žalą bei teismo išlaidas.

Nuotraukoje: Seimo narys Evaldas Jurkevičius.

2012.02.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *