Fiksuojamas cigarečių kontrabandos augimas: 80 proc. patenka iš Baltarusijos


Rinkos tyrimų bendrovės “Nielsen” atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenimis, nelegalios tabako gaminių rinkos dydis Lietuvoje šiemet antrąjį ketvirtį siekė 19,3 proc. ir nuo 2018 m. antrojo ketvirčio išaugo 1,6 proc.
 
Latvijoje antrąjį ketvirtį šešėlinės tabako rinkos mastas nukrito 3,6 proc. punktais ir siekė 16,2 proc., o Estijoje nukrito 1,1 proc. punktais ir siekė 12,1 proc.
 
79,7 proc. neapmokestintų cigarečių Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos – šioje kaimyninėje valstybėje pagamintos cigaretės sudarė 15,4 proc. visų Lietuvoje surūkomų cigarečių. 
 
Kaip pažymi Nacionalinė tabako gamintojų asociacija (NTGA), nuo 2016 m. Lietuvoje vėl fiksuojamas stabilus nelegalių cigarečių dalies augimas.
 
Lietuvoje didžiausia kontrabandinių cigarečių dalis fiksuota Visagine, kur daugiau nei trečdalis (40,2 proc.) visų pakelių buvo atgabenti iš trečiųjų šalių. Nelegalių cigarečių ženklus paplitimas taip pat buvo fiksuojamas Tauragėje (29 proc.), Marijampolėje (26,9 proc.), Panevėžyje (25,9 proc.), Kaune (25,1 proc.) ir Alytuje (23,6 proc.).
 
“Nelegalios tabako gaminių rinkos dydis bei augimo tendencijos atspindi, kad cigarečių kontrabanda yra didžiulė problema Lietuvos ekonomikai, biudžetui ir nacionaliniam saugumui. Siūlomi nauji tabako gaminių pardavimo būdai, kaip kad prekyba „iš po prekystalio“, ar kiti ribojimai, susiję su legalios produkcijos pateikimu vartotojams, galimai galintys pasitarnauti kontrabandinių gaminių realizavimui, šiame kontekste kelia didelį susirūpinimą.”, – pranešime cituojamas NTGA vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas.
 
Lietuva išlieka tarp daugiausia nelegalių cigarečių vienam gyventojui suvartojančių valstybių ES. Į šį sąrašą taip pat patenka kitos ES rytų išorinės sienos rinkos – Latvija, Lenkija, Rumunija, bei šalys, kuriose tabako gaminių kaina yra labai aukšta – Didžioji Britanija, Airija.
 
Išaugęs kontrabandinių cigarečių rinkos dydis vien nesurinktų akcizo mokesčių Lietuvai kainavo apie 54 mln. eurų per metus. VMI duomenimis, iš akcizų, taikomų legaliems tabako gaminiams, 2018 m. buvo surinkta 292 mln. eurų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.05; 00:30
print