Geopolitikos ekspertas įvertino Lietuvos ir Rytų Europos perspektyvas


Lietuva ir Baltijos šalys pasižymi ypatingomis plėtros perspektyvomis, įsitikinęs pasaulinį pripažinimą pelnęs tarptautinių santykių ekspertas Džordžas Fridmanas (George Friedman).

Geopolitikos ekspertas kalbėjo ketvirtadienį Vilniaus rajone vykusioje vienoje didžiausių ekonomikos konferencijų Baltijos valstybėse – Baltijos regiono šalių investuotojų forume (BIF 2017).

„Patraukliausia Europos dalis šiuo metu yra Rytų Europa. Tai šalys, kurios ilgą laiką buvo okupuotos Sovietų Sąjungos, jai žlugus tapo laisvos, integravosi į Europos Sąjungą, bet daugeliu atžvilgių išsaugojo savarankiškumą. Čia gausu išsilavinusių žmonių, ir šiuo požiūriu regionas yra vienas unikaliausių pasaulyje“, – pažymėjo pagrindinis konferencijos pranešėjas Dž. Fridmanas, teigiantis, kad besivystančiose ekonomikose švietimas ir išsilavinusi visuomenė suteikia didžiulį pranašumą.

Pasak Dž. Fridmano, Baltijos valstybės pasižymi verslui imlia kultūra, ir tobulėjant šalių institucinei aplinkai bei augant ekonomikai, artimiausius du dešimtmečius jų laukia plėtra ir aktyvi transformacija. Tikėtinas proveržis nebūtinai reiškiantis du dešimtmečius taikos ir ramybės. Tačiau, eksperto nuomone, neslūgstanti įtampa pasaulyje nėra vien tik neigiamas reiškinys.

„Geopolitinė įtampa nebūtinai trukdo ekonominei plėtrai, veikiau priešingai. Mikroschemos, internetas – šie ir daugelis kitų pasaulį pakeitusių išradimų buvo sukurti kaip tik didelės geopolitinės įtampos sąlygomis. Tarp jos ir ekonominio augimo yra tiesioginis ryšys“, – sako Dž. Fridmanas.

Konferenciją rengiančios asociacijos „Investors’ Forum“ („Investuotojų forumas“) valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas teigia, kad išsilavinusius, aukštos kvalifikacijos darbuotojus investuotojai laiko vienu didžiausiu Lietuvos konkurenciniu pranašumu, tačiau jam puoselėti ir plėsti būtinos kryptingos valstybės pastangos.

„Švietimo sistema, nepakankamai efektyviai ruošianti šiuolaikinei darbo rinkai būtinus specialistus, yra itin svarbus iššūkis Lietuvos investiciniam patrauklumui. Siekdami visapusiškai pasitelkti mūsų visuomenės potencialą ir pasiekti proveržį, kurį prognozuoja pagrindinis konferencijos pranešėjas, švietimui ir esminėms jo reformoms turime skirti didžiausią dėmesį“, – sako R. Valiūnas.

Baltijos regiono šalių investuotojų forume šiemet daug dėmesio skirta švietimui ir jo perspektyvoms. Konferencijoje taip pat diskutuota apie būdus pritraukti tiesioginių užsienio investicijų ir išsiskirti tarptautinėje konkurencinėje kovoje dėl investuotojų. BIF 2017 metu aptartos ir Baltijos regiono ekonomikos augimo ir konkurencingumo perspektyvos besikeičiančioje geopolitinėje erdvėje.

Kas dvejus metus vykstančioje konferencijoje šiemet sulaukta daugiau kaip 450 dalyvių: daugiau kaip 100 Lietuvos garbės konsulų ir ekonomikos diplomatų iš viso pasaulio ir per 300 regiono verslo bei politikos lyderių.

Baltijos regiono šalių investuotojų forumas vyko trečią kartą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.02; 12:00

print