Gimstamumas Europos Sąjungoje mažėja, o Rusijoje – auga?


Vladimirui Putinui gali ir nepavykt sukurti galingos supervalstybės, kažkuo panašios į buvusią Sovietų Sąjungą.

Ir nepavyks visai ne dėl to, kad naujosios imperijos kūrimui pamaišytų JAV, NATO ar pritrūktų lėšų, nepaliaujamu srautu šiandien plaukiančių į Rusijos biudžetą už prekybą nafta ir dujomis. Rusijos supervalstybės sukūrimui tiesiog gali pritrūkti pačių rusų, nes demografinė padėtis šalyje neva katastrofiška, apgailėtina, kelianti nerimą. Bet tai – tik viena iš versijų.

Žurnalistas Fredas Ueiras iš “Global Post” tvirtina, esą žemas gimstamumas Rusijoje – tai pagrindinė kliūtis V.Putinui kuriant imperiją. Tiesa, Markas Adomanis iš portalo “Forbes” tvirtina, kad kolegos F.Ueiro publikacijoje – daug faktinių klaidų, iškreipiančių tikrąjį vaizdą apie Rusijos realijas.  M.Adomanis portale “Forbes” šia proga net paskelbė publikaciją “Kur pradingo specialistai, tikrinantys faktus?”

Euroazijos idėja, kurią pasiūlė Vladimiras Putinas, rusams, be abejo, kvapą gniaužiantis, viliojantis projektas. Šio projekto esmė – konsoliduoti visas buvusias Sovietų Sąjungos respublikas nuo pat Japonų iki Baltijos jūros. Toks projektas savo svarbumu rusams gali užgožti net pasaulinės ekonomikos bei karinės pramonės reikalus. 

Tačiau šio amžiaus viduryje Rusijai greičiausiai jau nebeužteks žmonių, galinčių dirbti pramonėje ar saugant Rusijos valstybinę sieną. Tokia F.Ueiro versija. Ypač sparčiai mažėja žmonių būsimosios Euroazijos valstybės numatomame centre – Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose. Po SSRS subyrėjimo ten žmonių sumažėjo net 20-čia procentų. Gimstamumas nepaliaujamai mažėja Rusijoje paskutiniuosius du dešimtmečius. Mirtingumas tarp vyrų, kuriems – nuo 25-erių ir 40-ies metų, – labai didelis. Gimstamumas – labai mažas. O tai reiškia, kad rusų nacija ne tik mažėja, bet ir nepaliaujamai sensta. Taip rašo ponas F.Ueira.

Panašios nuomonės laikosi Demografijos, migracijos ir regionininio instituto direktorius Jurijus Krupnovas. “Europos lygio gimstamumas ir afrikietiškas mirtingumas”, – sako nepriklausomo instituto vadovas J.Krupnovas, apibūdindamas padėtį šalyje. Jo vertinimais, darbingo amžiaus vyrai Rusijoje miršta penketą kartų dažniau nei Europoje. Pagrindinė priežastis, kodėl taip masiškai miršta darbingi rusų vyrai, – posovietinė masinė alkoholizmo epidemija. Šiuos duomenis pateikia medicininio profilio žurnalas “The Lancet”, išleistas 2009-aisiais metais.

F.Ueiro nuomone, būtent dėl mažo gimstamumo V.Putinas pasirūpino, kad Rusijos moterims, auginančioms daugiau nei du vaikus, būtų mokamos milžiniškos pašalpos, o tiems rusams, kurie nori grįžtį į Rusiją iš Baltijos valstybių ar Centrinės Azijos, – milžiniškos kompensacijos. F.Ueiro įsitikinimu, taip pat neatsitiktinai Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas ėmėsi ypatingos antialkoholinės kampanijos, kurios tikslas – sumažinti piktnaudžiavimą alkoholiu. Žodžiu, Rusijai pavyko pasiekti kai kurių laimėjimų tokio pobūdžio reikaluose.

Tačiau demografinių mokslų ekspertas Anatolijus Višnevskis tvirtina, esą net ir šios priemonės nepajėgios pakelti gimstamumo rodiklių Rusijoje.

Čia žurnalistas F.Ueiras pateikia įdomią versiją. Galbūt Euroazijos projektas, pasak kai kurių analitikų ir ekonomistų, reikalingas Kremliui tik tam, kad Rusija, sukūrusi naująją imperiją arba konfederaciją, galėtų įsileisti pigios darbo jėgos, o įvažiavusieji darbininkai negalėtų pretenduoti į Rusijos pilietybę. Juk darbo jėgos Rusijai jau dabar trūksta. Kol kas problemų dėl pigios darbo jėgos Rusija nepatiria. Tačiau ilgainiui įvažiavusieji juodadarbiai ir jų vaikai pagal šiandien galiojančius įstatymus prašys Rusijos pilietybės. Kremlius nenori, kad Rusijoje padaugėtų ne rusų tautybės piliečių. Tačiau Kremlius neturi plano, ką daryti su tomis Rusijos sritimis, kuriose rusų tautybės žmonės jau dabar sudaro absoliučią mažumą. 

Ekonomisto Jevgenijaus Gontmaherio manymu, ilgalaikė perspektyva nėra palanki V.Putino sugalvotai Euroazijos idėjai. Ženklūs demografiniai pokyčiai privers V.Putiną atsisakyti plano kurti antrąją Sovietų Sąjungą ir sumažins valstybinių institucijų diktatą verslininkams. Tuo pačiu privers, nori ar nenori, V.Putiną liberalizuoti Rusijos valdymo instrumentus. Žodžiu, V.Putinas niekur nesidės – bus priverstas įgyvendinti liberalias demokratines reformas. Ekonomistas J.Gontmaheris įsitikinęs, jog Kremliui būtina atsisakyti bet kokios gigantomanijos ir kuo greičiau imtis liberalių demokratinių reformų puoselėjimo, mat neskausmingoms reformoms lieka vis mažiau laiko. Dar šiek tiek, ir reformų jau nebus įmanoma įdiegti išsiverčiant be revoliucijų, prievartos ir kraujo.

Tačiau M.Adomanis, patikrinęs žurnalisto F.Ueiro straipsnį apie niūrią demografinę padėtį Rusijoje, aptiko daug faktinių klaidų. M.Adomanio žiniomis, gimstamumas tarp rusų augo 1980-aisiais, 1990-aisiais ženkliai krito, bet nuo 2000-ųjų nepaliaujamai kyla.  2010-aisiais vienai rusei teko po 1,4 vaiko (pagal F.Ueiro skaičius), o pagal M.Adomanio duomenis – 1,53 vaiko. M.Adomanis stebisi, kodėl F.Ueiras, rašydamas apie gimstamumą Rusijoje, remiasi ne Rusijos, o Amerikos statistika.  

M.Adomanis taip pat pastebėjo, jog mirtingumas Rusijoje per paskutiniuosius dešimt metų sumažėjo net 40-čia procentų. Perskaitęs žurnalą “Lancet” ponas M.Adomanis sužinojo, jog skaičius “600 tūkstančių mirčių per metus dėl girtuokliavimo” – labai netikslus. Šie duomenys atsirado tiriant 1990 – 2001-ųjų laikotarpį trijuose tipiškuose Rusijos miestuose. Taigi mirtingumas dėl spiritinių gėrimų vartojimo šiandien žymiai mažesnis nei F.Ueiro pateikiami duomenys. M.Adomanio žiniomis, mirtingumas dėl besaikio alkoholinių gėrimų vartojimo Rusijoje nuolat mažėja.

Vertindamas ekonomisto J.Gontmaherio duomenis, kad gimstamumas sutrukdys V.Putinui įkurti Euroazijos imperiją, M.Adomanis pabrėžė, jog ši versija nebūtinai pasitvirtins. M.Adomanis regi įdomų paradoksą: gimstamumas Rusijoje mažėja tuomet, kai šalyje – didelė liberalizacija ir daug demokratijos. Pavyzdžiui, kaip Boriso Jelcino laikais. O kuo Rusijoje daugiau diktatūros, tuo ir gimstamumas tarp rusų – didesnis. Taigi M.Adomanis nemano, jog V.Putino geležiniu kumščiu valdomoje Rusijoje gimstamumas mažėtų. Atvirkščiai. Visi duomenys rodo, jog rusų tautybės naujagimių šalyje po truputį daugėja. Visos tendencijos byloja, kad gimstamumas tarp rusų tautybės žmonių dar labiau augs.

Pasak M.Adomanio, nereikia pamiršti ir aplinkybės, jog gimstamumo rodikliais Rusija šiandien neabejotinai lenkia Europos Sąjungos valstybes. Nors ES šalyse žmonės gyvena tikros demokratijos sąlygomis ir neabejotinai turtingiau nei rusai. Šiuos savo žodžius M.Adomanis grindžia faktais, paimtais iš oficialių Rusijos statistikos institutų.

2011.11.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *