Graikijos premjeras paskelbė, kad išspręstas ginčas su Makedonija dėl pavadinimo


Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras paskelbė, kad pasiektas susitarimas ginče su Makedonija dėl pavadinimo. Rastas „geras“ sprendimas, pareiškė jis antradienį susitikęs su prezidentu Prokopiu Pavlopoulosu. Atėnai dėl daugiau kaip 25 metus trunkančio ginčo su Skopje blokuoja Makedonijos siekį tapti ES ir NATO nare.

Visos Graikijos sąlygos dėl pavadinimo įgyvendintos, sakė A. Tsipras. Tačiau pavadinimo jis neįvardijo. Kaip kompromisas pastaruoju metu, be kita ko, buvo minimas Šiaurės Makedonijos Respublikos pavadinimas.

A. Tsipras ir jo kolega iš Makedonijos Zoranas Zaevas praėjusiais mėnesiais suartino savo pozicijas konflikte. Abiem jiems teko kovoti su atkakliu pasipriešinimu kompromisui savo šalyse.

Ginčas dėl Makedonijos pavadinimo jau seniai temdo santykius tarp Graikijos ir jos šiaurinės kaimynės. Konfliktas siekia 1991-uosius, kai tuometė Jugoslavijos respublika paskelbė nepriklausomybę ir pasivadino Makedonija.

Graikijos šiaurėje yra to paties pavadinimo regionas. Todėl vyriausybė Atėnuose reiškia pretenzijas į Makedonijos pavadinimą.

1993 metais Makedonija JT nare tapo laikinai vadindamasi Buvusia Jugoslavijos Respublika Makedonija (FYROM).

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.14; 04:00

print