Į Lietuvą pargabenti Naujosios Zelandijos lietuvių archyvai


Vladas Grigaliūnas. Lietuvos literatūros ir meno archyvo foto.
Lietuvą pasiekė Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės narių dokumentai, perduoti ekspedicijos po Australiją ir Naująją Zelandiją metu.
 
Ekspedicijos rengėjai – Lietuvos literatūros ir meno archyvas ir Vasario 16-osios fondas. Tai ketvirtoji archyvo ekspedicija ieškant Lietuvai svarbaus dokumentinio kultūros paveldo užsienyje.
 
Į Lietuvą pargabenti XX a. 3-4 dešimtmečiais šalį palikusių tautiečių fotografijos, laiškai, Vokietijos Sulingeno perkeltųjų asmenų stovykloje dirbusių lietuvių sąrašai, barakų architektūriniai planai, knygos, Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės steigimo ir veiklos dokumentai, fotografijų albumai ir kt.
 
Pargabentas ir 1949 m. į Naująją Zelandiją atvykusių Grigaliūnų šeimos fondas. Vladas Grigaliūnas 1939 m. miškų departamento nurodymu buvo paskirtas Varėnos miškų urėdu. Jis aktyviai dalyvavo šaulių veikloje – buvo 57 Varėnos šaulių būrio vadas bei vienas iš 20 Varėnos II šaulių būrio ugniagesių komandos steigėjų, vėliau prisidėjo prie Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės veiklos.
 
Lietuvos literatūros ir meno archyve bus saugomi jo asmeniniai ir šeimos dokumentai bei fotografijos, o pirmadienį Lietuvos nacionaliniam muziejui bus perduotas V. Grigaliūnui priklausęs unikalus Varėnos urėdo švarkas bei medžioklės ragas.
Naujosios Zelandijos pargabenti lietuvių bendruomenės archyvai. Lietuvos literatūros ir meno archyvo nuotr.
 
Perdavimo metu vyksiančioje spaudos konferencijoje, pasak Lietuvos literatūros ir meno archyvo pranešimo, istorinę švarko reikšmę aptars bei V. Grigaliūną pristatys dizaineris Giedrius Paulauskas, ekspedicijos dalyviai doc. dr. Juozapas Blažiūnas ir Vaida Jonušytė bei Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė dr. Rūta Kačkutė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.14; 08:33
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *