„…Karas prasidės ir baigsis biržose, – rašė kovo 10 dieną „Naši groši“ apie tikėtiniausią Rusijos ir JAV interesų konflikto, kilusio Krymo pagrindu, scenarijų
Ir dėka kovo 13 dienos naftos biržų suvestinių bei tame kontekste susiklosčiusių įvykių turime drąsos tvirtinti: Rusija jau pralaimėjo.
Šiandien jau žinoma, kad JAV pirmą kartą nuo 1990 metų išmetė į rinką savo naftos strategines atsargas. Parduodama iš viso 5 mln. barelių, o tai sudaro tik 1 proc. Amerikos atsargų. Tačiau efektas pranoko visas prognozes – Niujorke naftos fjučeriai smuko 2 proc. – iki 98 dolerių.
Rusijai – tai mirtis. Žinoma, ne akimirksniu, ne čia ir dabar. Bet labai įžvelgiamoje ateityje.
Esmė – būtent naftos kaina, nes prekybos nafta pajamos sudaro beveik pusę Rusijos biudžeto. Kremlius į 2014 metų biudžetą įvedė naftos kainą 102 dolerius. Smukimas žemiau šio lygio reiškia, kad bus nevykdomas biudžetas. O Rusijos ekonomikos reikalai labai blogi. Kapitalas bėga iš šalies, bet kuriuo momentu Vakarų bankai gali pareikalauti iš Rusijos skolininkų grąžinti kreditus – 650 mlrd. dolerių, kai RF aukso ir valiutos rezervas apie 500 mlrd. dolerių.
Net Putino asmeninis ekonomistas pripažino, kad situacija apgailėtina. Apskritai be naftos Kremlius negali manevruoti.
O dar ir Angela Merkel užgriuvo Rusiją, grasindama trijų aukštų sankcijomis. Girdi, jeigu Putinas nesureaguos į sąskaitų blokavimą ir vizų apribojimus, tai į darbą bus paleistos ekonominės sankcijos. Ir kanclerė rūpestingai perspėjo, kad Vokietijos jau nebėra kuo šantažuoti. Rusijos dujų dalis Vokietijos vartotojams sumažėjo iki 35 proc.
Beje, garsiai Merkel nepasakė, kad Putinas visiškas impotentas ir gali keliauti prie savo berželių guostis dėl savo kartaus nevykėlio agresoriaus likimo. Vis dėlto tai didžioji politika. Tuo labiau, kad anksčiau ji vertino Putiną kaip žmogų, atitrūkusį nuo realybės, taip duodama pagrindo kalboms apie neseniai išsisklaidžiusio prezidento šizofreniją/paranoją/dvasinę ligą.
Taip veikė ir Amerikos valdininkai, kurie numušė naftos kainas, bet pareikšdami, kad tai visai nesusiję su Ukrainos krize.
Na, žinoma, nesusiję. Tebūnie. Svarbiausia, kas paskui.
Putinas skubiai sušaukė savo oligarchus „pasikalbėti apie gyvenimą su tarptautinėmis sankcijomis“. Ką susitarė, nežinia. Bet po to Putinas savo Saugumo tarybos posėdyje tarė žodžius, kokių jis niekada nebuvo ištaręs per dvi karo savaites.
„Mes negalime nekreipti dėmesio į tuos įvykius, kurie klostosi aplink Ukrainą, Krymą ir viską, kas liečia tą nepaprastą problemą, kuri iškilo, noriu tai pabrėžti, ne dėl mūsų kaltės. Toji krizė kilo, ir mes – šiaip ar taip – įtraukti į ją. Noriu pažymėti, kad tai, pirmiausia, Ukrainos vidaus krizė. Deja, mes visi suprantame, kad mes šiaip ar taip buvome įtraukti į tuos į vykius. Tai mes kartu pasvarstykime, kaip mums tvarkyti santykius su mūsų partneriais ir draugais Ukrainoje ir su kitais partneriais Europoje ir Jungtinėse Valstijose“, – pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.
Svarbu: Putinas pirmą kartą pasakė, kad Rusiją įtraukė į tą situaciją kažkas trečias, o ne pats Putinas ir ne banderininkai.
Svarbu: Putinas pirmą kartą pavadino tai „Ukrainos vidaus krize“.
Svarbu: Putinas pirmą kartą prabilo, kad reikia atsižvelgti į santykius su Europa ir JAV.
Tiesiog tuo pačiu metu Putino agentas Viktoras Medvedčiukas išklojo pareiškimą, kuriame leido sau smarkiai užkliudyti Janukovičių.
„Prezidentas, kuris leido piliečiams susipriešinti, žūti žmonėms – prarado moralinę teisę būti valstybės vadovu. 2004 metais svarbiausia valdžios užduotis buvo neleisti kraujo praliejimo, smurto ir aukų per protesto akcijas. Ir mes sugebėjome tą padaryti. Yra tik vienas scenarijus Janukovčiui grįžti į Ukrainą. Jis turi stoti prieš teismą“, – pareiškė Rusijos prezidento kūmas.
Faktiškai tai reiškia viena. Janukovičius, toks bjaurybė, įtraukė Rusiją į Krymo karą, ir, jeigu kas, jis ir turės už tai atsakyti.
Atrodo, tai ir yra Putino išėjimo iš karo Kryme strategija. Juk būtent nuo Janukovičiaus pareiškimo, kurį Rusijos atstovas parodė JTO, formaliai viskas ir prasidėjo. Tai yra, pašalinus formalią priežastį, Putinas išsisuka iš situacijos, išsaugodamas taikingą išvaizdą tarsi ukrainiečių draugas, kurio geriausi ketinimai nuvilti.
Informacijos šaltinis – Jurilaus Nikolovo tinklaraštis ir „Naši groši“.
2014.03.19; 08:31