JAV surastas beveik 50 metų dingusiu laikytas Kazio Varnelio kūrinys


JAV surastas beveik 50 metų dingusiu laikytas K. Varnelio kūrinys „Quiz“. LNM nuotr.

Kazio Varnelio namus-muziejų pasiekė nepaprasta, kone detektyvui prilygstanti istorija. Prieš kelias savaites šiame muziejuje dirbanti menotyrininkė dr. Aistė Bimbirytė-Mackevičienė Instagram tinkle pastebėjo amerikiečių Steve’o ir Roberto įrašą, kuriame jie pasakoja, kaip savo namų garaže Čikagoje kone penkerius metus, patys to nežinodami, laikė optinio meno meistro Kazio Varnelio darbą „Quiz“ (1973).
 
„Buvom išvykę atostogų ir draugo paprašėme prižiūrėti mūsų namus ir du šunis. Kai vieną dieną jis išnešė šiukšles, šalia konteinerio rado keistos formos, labai ryškų paveikslą, patraukusį jo akį. Mes su Robertu kolekcionuojame įvairius meno kūrinius, tad draugas paveikslą parnešė į mūsų garažą“, – prieš beveik penkerius metus nutikusią istoriją prisiminė Steve’as.
 
Tai, kad gatvėje rasto paveikslo autorius yra ilgus metus JAV gyvenęs lietuvių menininkas, optinio meno meistras Kazys Varnelis, kolekcininkai suprato tik dabar.
 
„Prieš porą savaičių išsitraukiau draugo rastą paveikslą. Galvojau, pertapysiu, bet apsukau jį ir kitoje pusėje pamačiau parašą – Kazys Varnelis. Pagūglinau ir taip nustebau! Negaliu nusakyti žodžiais… Supratau, kad šis menininkas yra gerai žinomas, o netikėtai mums nutikusią istoriją paskelbėme Instagram paskyroje“, – pasakojo Steve’as.
 
Vertingą paveikslą aptikę amerikiečiai sako, kad oparto stilistiką jie atpažino iš karto, tačiau apie išsamesnius paveikslo tyrimus net negalvojo, nes vietomis ištrupėję dažai ir kiti pažeidimai neleido puoselėti minčių apie paveikslo pardavimą. 
 
„Ši paveikslo atsiradimo istorija yra tikra staigmena, „quiz’as“, galvosūkis, kitaip to ir nepavadinsi. Mūsų turimais duomenimis, kūrinys eksponuotas personalinėje Kazio Varnelio parodoje Milvokio meno centre JAV 1974 metais. Šis darbas atstovauja dailininko aukso amžiumi laikomam Čikagos laikotarpiui, t. y. 7–8 dešimtmečio kūrybai, ir yra priskirtinas vadinamajam postornamentiniam etapui. Beje, šiandien muziejuje galima pamatyti kitą į jį panašų kūrinį – 1996 m. sukurtą „Abalidot“. Tai nestebina, nes dailininkas dažnai sukurdavo po kelis to paties darbo variantus“, – sakė menotyrininkė dr. A. Bimbirytė-Mackevičienė.
JAV surastas beveik 50 metų dingusiu laikytas K. Varnelio kūrinys „Quiz“. LNM nuotr.
 
Kaip K. Varnelio „Quiz“, kurio vertė gali siekti 10 tūkst. eurų, atsidūrė šalia šiukšlių konteinerio Linkolno prospekte Čikagoje, dabar galima tik spėlioti. Žinoma, kad anksčiau netoliese buvo įsikūrusi gausi lietuvių bendruomenė. Galbūt dailininkas savo kūrinį padovanojo tautiečiui, o galbūt kažkas jį įsigijo po parodos.
 
„Kiek įmanoma, sekame, kaip savo gyvenimą „gyvena“ privačiose bei institucinėse kolekcijose esantys K. Varnelio darbai. Didžioji dalis, neskaitant Lietuvos, yra saugomi būtent JAV muziejuose ir galerijose. Retkarčiais jie pasirodo meno aukcionuose, kur juos įsigyja fiziniai asmenys. Tuomet paveikslo kelias gali ir pasimesti, taip kartais nutinka. Bet toks atsitikimas, koks nutiko dabar, buvo staigmena visiems“, – kalbėjo menotyrininkė.
 
Amerikiečiai sako, kad paveikslo kol kas neketina parduoti. Tiesa, mielai jį paskolintų, bet iki to dar laukia ilgas kelias – pirmiausia kūrinį reikės restauruoti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.23; 10:15
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *