Jungtinės Valstijos ir ES remia Sakartvelo protestuotojus


Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga išreiškė solidarumą su Sakartvelo antivyriausybiniais protestuotojais, kurie išėjo į gatves šalies valdantiesiems neįvykdžius pažadų dėl rinkimų reformų.
 
Daugiau nei 20 tūkst. žmonių sekmadienį susirinko priešais parlamento pastatą Sakartvelo sostinėje Tbilisyje, ragindami vyriausybę atsistatydinti ir surengti naujus parlamento rinkimus.
 
Bendrame pranešime JAV ir ES ambasados Sakartvele pareiškė „pripažįstančios gilų daugelio kartvelų visuomenės segmentų nepasitenkinimą dėl parlamento nesugebėjimo priimti konstitucinių pataisų, 2020 m. leisiančių pereiti prie proporcinės parlamento rinkimų sistemos“.
 
„Visiškai remiame teisę į taikius susirinkimus ir saviraiškos laisvę“, – sakoma diplomatinių misijų pranešime.
Sekmadienio mitingas baigėsi taikiai, tačiau keliasdešimt protestuotojų vis dar blokuoja įėjimus į parlamento pastatą, teigdami, kad neleis parlamentarams įeiti.
 
Ketvirtadienį vykusiame proteste Tbilisyje susirinko apie 10 tūkst. žmonių. Tuo metu protestuotojai tvirtino spausiantys valdžią „nuolatiniais“ protestais, kol nebus įgyvendintas reikalavimas surengti pirmalaikius rinkimus.
 
Vieningą frontą prieš valdančiąją „Sakartvelo svajonės“ partiją suformavusios opozicinės partijos suorganizavo mitingus. Praeitą savaitę būtent valdantieji nubalsavo prieš įstatymą, leisiantį kitąmet surengti pirmalaikius parlamento rinkimus pagal proporcinę rinkimų sistemą.
Opozicija dėl tokio balsavimo kaltino įtakingą šalies oligarchą ir „Sakartvelo svajonės“ lyderį Bidziną Ivanišvilį. Manoma, kad būtent jis yra suėmęs Sakartvelo valdžią į savo rankas.
 
JAV ir ES ambasadų teigimu, nesugebėjimas priimti rinkimų įstatymo „sukėlė nepasitikėjimą ir padidino įtampą tarp valdančiosios partijos ir kitų politinių partijų bei pilietinės visuomenės“.
 
Pasak protestuotojų, dabartinė rinkimų sistema labai padeda būtent valdantiesiems.
 
2016 m. parlamento rinkimuose „Sakartvelo svajonė“ surinko 77 proc. vietų parlamente, nors gavo tik 48,7 proc. balsų.
Opozicinės partijos savo ruožtu rinkimų rezultatus vadino suklastotais.
 
Nuo 2012 m. valdančios „Sakartvelo svajonės“ partijos populiarumas krito dėl nepasitenkinimo ekonomikos stagnacija ir demokratijos nuosmukiu šalyje.
 
Kritikai kaltina B. Ivanišvilį persekiojant politinius oponentus, dusinant sau nepalankią žiniasklaidą ir kuriant korupcinę politikos sistemą, kurioje jo paties privatiems interesams atstovauja šalies vyriausybė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.18; 11:50
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *