Juodasis amerikiečių sąrašas – prieš juodąjį rusų sąrašą


Jungtinės Amerikos Valstijos prieš Kremlių išmėgino naują diplomatinį ginklą. Amerika sudarė sąrašą iš maždaug 60-ies rusų valdininkų, kurie, oficialiojo Vašingtono manymu, neabejotinai kalti dėl juristo Sergėjaus Magnickio mirties Maskvos kalėjime.

Amerikiečiai ne tik sudarė ilgąjį sąrašą. Jie paskelbė paaiškinimus, kodėl šie Rusijos pareigūnai nepageidaujami JAV teritorijoje. Kalbant dar tiksliau, 60-imt rusų valdininkų tapo “personomis non gratomis” ir jiems draudžiama įvažiuoti į JAV teritoriją.

Toks oficialiojo Vašingtono žingsnis rimtai supykdė Kremlių. Rusijos vadovybė nedelsiant griebėsi atsakomųjų veiksmų: sudarė sąrašą amerikiečių valdininkų, kuriems draudžiama įvažiuoti į Rusijos teritoriją. Apie šį diplomatinį karą, pavadintą “Juodasis sąrašas prieš juodąjį sąrašą”, išsamiai rašoma Saimono Šusterio publikacijoje, paskelbtoje leidinyje “Time”.

Svarbu pastebėti, jog nei amerikiečiai, nei rusai nenurodo konkrečių pavardžių tų valdininkų, kurie pakliuvo į juoduosius sąrašus. “Time” žurnalistas S.Šusteris cituoja vieno aukšto rango amerikiečių diplomato pastebėjimus, ištartus privataus pokalbio metu. JAV diplomatas įsitikinęs, jog ši poveikio priemonė – skaudi Rusijai. Ir tuo pačiu – veiksminga. Mat su skandalu, kilusiu dėl teisininko Magnickio mirties, susiję šimtai rusų valdininkų. Kai kurie iš valdininkų tebuvo viso labo statistai, dalyvavę posėdžiuose, kuriuose viso labo aptartos Magnickio mirties priežastys. Tačiau net ir jie gali būti įtraukti į juoduosius sąrašus.

Ir vis dėlto niekas tiksliai nežino, kam konkrečiai uždrausta atvykti į Ameriką. Kad yra įtraukti į juoduosius sąrašus, valdininkai sužinos tik tuo atveju, kai kreipsis į JAV ambasadą Maskvoje prašydami išduoti tarnybinę ar turistinę vizą.

“Time” cituoja seno Vladimiro Putino bičiulio Vladimiro Čiurovo žodžius, esą į “amerikiečių juoduosius sąrašus įtraukti jie visi, net ir pats Putinas”. Taigi dabar V.Čiurovas sutiks skristi į Ameriką tik tada, jei gaus asmeninį JAV senatoriaus Bendžamino Kardino kvietimą. Kuo čia dėtas senatorius B.Kardinas? Ogi būtent senatorius B.Kardinas sudarinėjo diplomatinių santykių pablogėjimą sukėlusį juodąjį sąrašą.

Be kita ko, Vladimiras Čiurovas, Rusijos vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas, pabrėžė, jog jam – didelė garbė patekti į amerikiečių sudarytą juodąjį sąrašą. Senatorius B.Kardinas nustebo dėl tokios pono V.Čiurovo reakcijos. Senatoriaus teigimu, nepageidaujamais asmenimis Amerikoje įvardinti tik tie Rusijos pareigūnai, kurie tiesiogiai susiję su teisininko S.Magnickio mirtimi rusiškame tardymo izoliatoriuje.

“Time” pastebi, jog V.Čiurovas netiesiogiai teisina tuos, kurie grubiai pažeidė žmogaus teises, rusiškame kalėjime numarindami teisininką S.Magnickį. Tokia V.Čiurovo pozicija kelia tik pasibjaurėjimą.

O Vensanas Žoveras leidinyje “Le Nouvel Observateur” rašo, kad juodąjį sąrašą šių metų spalio mėnesį pradėjo sudarinėti ir Prancūzija. Žakas Langas jau nusiuntė oficialų laišką ponui Alenui Žiupe. Laiške reikalaujama, kad oficialusis Paryžius imtųsi visų įmanomų sankcijų prieš tuos rusų pareigūnus, kurie kalti dėl teisininko S.Magnickio mirties.

Bet kiek tokiuose laiškuose esama nuoširdumo? Minėto leidinio žurnalistas sutinka, kad Prancūzija nūnai pakliuvo į labai keblią padėtį. Viena vertus, Prancūzijos prezidentas Nikolia Sarkozi siekia labiau susidraugauti su Rusija, pavyzdžiui, jau vien dėl galimybės Maskvai parduoti keletą savo karinių laivų. Prancūzijai taip pat reikalinga Rusijos parama ir Jungtinių Tautų Organizacijoje, nekreipiant dėmesio net į Rusijos nenorą pasirašyti Sirijos valdžią kritikuojančias rezoliucijas.

Antra vertus, Vladimiro Putino siekis trečią kartą siekti Rusijos prezidento posto ir antidemokratiškai organizuojami Rusijos Valstybės Dūmos rinkimai rodo tikrąjį Kremliaus veidą. Ir tokio Rusijos elgesio oficialusis Paryžius negali nepastebėti. Todėl priverstas viešai piktintis antidemokratinėmis V.Putino užmačiomis. Tačiau tai dar nereiškia, kad Paryžius elgsis principingai.

Nuotraukoje: Rusijos kalėjime mįslingomis aplinkybėmis miręs teisininkas Sergėjus Magnickis, tyręs rusiškas korupcijos bylas.

2011.10.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *