Kaip įkliuvo garsusis žurnalistas Deividas Vaizas?


Deivido Vaizo pavardė turėtų būti daug kam žinoma. Šis Tenesio valstijoje gimęs žurnalistas net 18 metų dirbo tame pačiame laikraštyje – “The Washington Post”. Yra studijavęs literatūrą ir ekonomiką prestižiniuose Pensilvanijos, Londono universitetuose, už skandalingus straipsnius jam įteiktos kelios prestižinės premijos. Būtent D.Vaizas 1999 metais rašė apie rusų diplomatą Stanislavą Gusevą, kuris įsipainiojo į nelegalių pasiklausymų aferą.

Tačiau labiausiai D.Vaizas 2001-aisiais išgarsėjo savo knyga “Biuras ir kurmis”, kurioje pasakojama apie Maskvai dirbusį JAV FTB agentą Robertą Hanseną. Minėtame veikale rašoma ir apie tai, kaip FTB agentas Tomas Kimelis ėmė įtarinėti, jog biure įsitaisęs “kurmis”, kaip vaikystėje R.Hanseną žemino, įžeidinėjo ir mušė jo tikrasis tėvas, analizuojama, kodėl R.Hansenas buvo uždaro būdo, religingas, konservatyvių pažiūrų. 

O štai 2002-aisiais žurnalistas D.Vaizas pats tapo tyrinėjimo objektu. Laikraščiai susidomėjo savo kolega po to, kai paaiškėjo, jog D.Vaizas bandė dirbtinai pakelti savo veikalo apie R.Hanseną tiražą. Interneto pagalba jis supirkdavo šimtus “Biuras ir kurmis” egzempliorių, mat knygos, įsigyjamos interneto pagalba, į namus būdavo pristatomos nemokamai. Tada didžiąją dalį knygų grąžindavo, esą firma laiku nesugebėjo įvykdyti užsakymo. Už grąžintas knygas jam būdavo grąžinami ir pinigai. Šios apgavystės esmė štai kokia – parduotų knygų skaičius fiksuojamas, o grąžintų knygų skaičius nefiksuojamas. Taigi ilgainiui susidarė įspūdingi skaičiai, leidžiantys tvirtinti, esą D.Vaizo naujausias veikalas apie R.Hanseną – labai populiarus.

Nuotraukoje: FTB Robertas Hansenas, apie kurio išdavystę rašė žurnalistas Deividas Vaizas.

2011.06.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *