Karolis Broga. Ukrainoje – prezidento rinkimai


V.Zelenskis. EPA – ELTA nuotr.
Sekmadienį Ukrainoje vyksta antrasis prezidento rinkimų turas, kuriame rungiasi dabartinis šalies prezidentas Petro Porošenka ir komikas Volodymyras Zelenskis, seriale vaidinantis prezidentą.
 
Manoma, kad netikėtai politiniam elitui V. Zelenskis ir gali laimėti rinkimus, praneša naujienų agentūra AFP.

Kai 41-erių metų V. Zelenskis prieš Naujuosius metus paskelbė kandidatuosiąs prezidento rinkimuose, žmonės manė, kad tai pokštas.

Tačiau gyventojų nuomonių apklausos rodo, kad P. Porošenkai gresia pralaimėjimas, nes žmonės pasipiktinę skurdu, korupcija ir besitęsiančiu karu su Maskvos remiamais separatistais.

Balsavimas prasidėjo 8 val. ryto ir tęsis iki 20 val. vakaro, tada tikimasi sužinoti, kaip balsavo apklaustieji rinkėjai, o pirmieji preliminarūs rezultatai turėtų paaiškėti keliomis valandomis vėliau.

V. Zelenskio pergalė atvertų naują puslapį Ukrainos istorijoje, kur per pastaruosius du dešimtmečius valdžia po masinių protestų keitėsi du kartus, o šiuo metu šalis įsivėlusi į jau penkerius metus trunkantį karinį konfliktą prieš Maskvos remiamus separatistus Rytų Ukrainoje.

Ukraina priklausoma tiek nuo tarptautinės paramos, tiek nuo Rusijos energijos, todėl kitam šalies vadovui teks susidurti Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir Tarptautiniu valiutos fondu.

53-ejų metų P. Porošenka pareiškė, kad V. Zelenskis yra politikos naujokas, netinkamas būti vyriausiuoju kariuomenės vadu karo metu.

Tačiau jo varžovas, įgudęs komikas, pasinaudojo žmonių nusivylimu kyšininkavimu, skurdu ir 13 000 gyvybių nusinešusiu karu.
P.Porošenko. EPA – ELTA nuotr.

Šią savaitę agentūros „Rating“ paskelbta visuomenės nuomonės apklausa atskleidė, kad už V. Zelenskį balsuotų 73 proc. žmonių, o už P. Porošenką – 27 proc.

P. Porošenka į valdžią atėjo po 2014 m. revoliucijos, kurios metu buvo išstumtas Kremliaus remiamas režimas, o netrukus po to Rusija aneksavo Krymo pusiasalį.

Tačiau nemaža dalis iš 45 mln. gyventojų mano, kad provakarietiškos revoliucijos pažadai nebuvo iki galo ištesėti.

Užuot dalyvavęs susitikimuose rinkimų kampanijos metu, V. Zelenskis rinkosi komedijos pasirodymus, o savo politines žinutes skelbė socialinėje žiniasklaidoje, pavyzdžiui, kreipdamasis į savo 3,7 mln. „Instagram“ sekėjų.

Dėl netradicinio politikos atskalūno stiliaus V. Zelenskį imta lyginti su politiku tapusiu Italijos komiku Beppe Grillo ar JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

Tačiau lieka neatsakytų klausimų dėl V. Zelenskio ryšių su kontraversiškai vertinamu oligarchu Igoriu Kolomoiskiu, kurio televizijos kanalai transliuoja pramogų pasaulio atstovo laidas.

Ekspertai sako, kad V. Zelenskio politinė programa geriausiu atveju yra neapibrėžta ir tebelieka neaišku, kas užimtų pagrindines pozicijos jam atėjus į valdžią.

Šeštadienį P. Porošenka kreipėsi į rinkėjus, ragindamas ukrainiečius dukart pagalvoti prieš atiduodant balsą už jo konkurentą.

„Penkerių metų prezidento kadencija nėra komedija, kurią galima laisvai išjungti, kai ji tampa nebejuokinga, – jis rašė feisbuke. – Tai taip pat nėra siaubo filmas, kurį galima lengvai sustabdyti.”

P. Porošenkos rėmėjai jį giria už kariuomenės reformą ir Ortodoksų bažnyčios atskyrimą nuo Rusijos įtakos. Tačiau pirmajame ture P. Porošenka surinko perpus mažiau balsų nei V. Zelenskis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.21; 14:21
print