Kiek medžių išvarto stiprūs vėjai?


Praūžusi audra pridarė nuostolių. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Praėjusią savaitę Lietuvoje siautusi audra išvertė ir išlaužė apie 33 tūkst. kietmetrių medžių, ketvirtadienį pranešė Valstybinių miškų urėdija (VMU).
 
Pasak VMU, labiausiai – apie 28 tūkst. kietmetrių – nukentėjo spygliuočių medynai: pagal vyravusį vėją, daugiausia žalos padaryta eglynams, kadangi eglės šaknys paviršinės, ir medis verčiamas su šaknimis. Mažiau nukentėjo pušynai – pušies šaknis yra stipri ir eina giliai po žeme, vėjas šio medžio išversti nesugeba, ir jis dažniausiai lūžta per pusę.
 
Didžiausia padaryta vėjo žala – maždaug 50 hektarų plynai išlaužyto miško, kitose vietovėse – tik nedideli, pavieniai išverstų ir išlaužytų medžių plotai.
 
Labiausiai nukentėjo miškai Tauragės, Telšių, Trakų bei Prienų regioniniuose padaliniuose. Mažiausiai nuo vėjo ir audros nukentėjo miškai Jurbarko, Kuršėnų regioniniuose padaliniuose.
 
Spartesniam medynų žvalgymui ir tikslesnei žalai įvertinti miškininkai pasitelkė bepilotes skraidykles, taip pat girininkai apvažiavo miško kvartalus.
 
„Regioniniai padaliniai jau tvarko vėjalaužas, kurios pavasarį gali tapti medžių kenkėjų židiniais ir plisti į sveikus bei nepažeistus medynus. Visi darbai turi būti atlikti iki liemenų kenkėjų skraidymo pradžios pavasarį“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
 
Jei didžiulės audros, išvartančios po kelis šimtus tūkstančių kietmetrių medžių, pasikartodavo maždaug tik kas dešimt metų, tai, pasak miškininkų, stiprūs vėjai jau beveik kasmet pridaro žalos Lietuvos miškams, tačiau jų padariniai yra mažesni.
VMU primena, kad 1993 m. sausio 12 d. vėtra išvertė apie 700 tūkst. kietmetrių medienos. Po šių vėjavartų kilo masinė žievėgraužio tipografo invazija.
 
2005 m. sausio 8–9 dienomis uraganas „Ervinas“ išvertė apie 600 tūkst. kietmetrių medienos, tai sudarė net 12 proc. metinių kirtimo apimčių. Švedijoje uraganas nuniokojo 75 mln. kietmetrių – 90 proc. metinių kirtimo apimčių, Latvijoje – 7,4 mln. kietmetrių, arba 60 proc. metinių kirtimo apimčių.
 
Tada miškų urėdijos susidūrė su darbo jėgos trūkumu, nes daugelis kirtėjų išvyko į Skandinavijos šalis likviduoti audros padarinių. Nepaisant to, uragano padariniai buvo likviduoti.
 
2010 m. rugpjūčio 8–9 dienomis škvalas išlaužė ir išvertė apie 900 tūkst. kietmetrių. Labiausiai nukentėjo Pietryčių ir Pietų Lietuvos miškų urėdijos (Dubravos, Valkininkų, Prienų, Varėnos, Kauno, Trakų).
 
Siekiant išvengti medienos kokybės praradimo ir užkertant kelią medienos kenkėjų plitimui, labiausiai nukentėjusių nuo audros miškų urėdijų miškuose buvo pasitelkti papildomi medienos ruošos rangos darbų pajėgumai bei kitų miškų urėdijų pagalba. Padariniai buvo likviduoti per 6 mėnesius.
 
Informacijos šaltionis – ELTA
 
2022.01.28; 00:01
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *