Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius davė penktadienio interviu „Žinių radijo“ laidai „Opozicija“.
Su žurnalistu Raigardu Musnicku kalbėjo apie „RTR Planet“ transliacijos uždraudimą, naujai paskirtą Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovą, Broniaus Bradausko apsisprendimą trauktis iš Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pareigų ir partijos pirmininko rinkimus.
Komentuodamas „RTR Planet“ transliacijos uždraudimą opozicijos lyderis teigė, jog gerai, kad kanalas buvo uždarytas ir ragino imtis tolesnių veiksmų.
„Niekaip negaliu suprasti, kodėl savo asmeninėmis lėšomis turiu finansuoti Rusijos propagandos kanalus. <..> Siūlau sudaryti galimybę žmonėms laisvai rinktis, ar jie nori tokių kanalų savo programose, ar ne. Dabar tokių galimybių nėra. Nepaisant to, kad nežiūriu rusiškų kanalų, jie įdėti į mano gaunamą programų paketą. Galimybių rinktis neturiu. Net nežiūrėdamas tų kanalų, už juos sumoku. Kitaip tariant, savo pinigais finansuoju Rusijos propagandos, informacinio karo instrumentus“, – sako parlamentaras.
Paklaustas, ko tikisi iš naujai paskirto Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo, A. Kubilius teigė, jog dar būdamas premjeru ne kartą sakė, jog neužtenka, kad VSD tik pateiktų informaciją apie kylančias grėsmes. Anot jo, VSD turėtų būti preventyviai proaktyvus, bandydamas grėsmes panaikinti arba sumažinti.
Komentuodamas galimą Broniaus Bradausko ir Remigijaus Žemaitaičio apsikeitimą komitetų vadovų postais, A. Kubilius pabrėžė, jog tai, kad socialdemokratai nenori savo rankose išlaikyti Biudžeto ir finansų komiteto, šiek tiek stebina.
„Klausimas, kas šiai partijai yra svarbiau, ar biudžeto ir finansų politika, ar B. Bradauskas? Jeigu jie dabar sprendžia B. Bradausko problemą ir mano, jog tai yra svarbiau nei biudžeto ir finansų politika, tai komitetą gali atiduoti ir kitoms partijoms. Tačiau jeigu jie manytų, jog biudžeto reikalai yra svarbesni nei asmeninės jų partijos nario problemos, šiuo atveju – B. Bradausko, tai tada būtų sprendžiama kitaip“, – teigė opozicijos lyderis.
Kalbėdamas apie partijos pirmininko rinkimus A. Kubilius mano, jog partija dėl to tik sustiprėjo. „Manau, kad skirtingų kartų ateities matymas kiek kitoks. Jaunesnė karta eina su naujų iniciatyvų projekcija, nauju daugelio problemų matymu, ir tai gerai. Esu įsitikinęs, kad mums, kaip partijai ir Lietuvai, reikia brėžti naujas perspektyvas ir naujas kryptis ateinantiems 25-eriems metams“, – mano partijos pirmininkas.
Visas interviu pridedamas
R. Musnickas: Po „RTR Planet“ retransliacijos sustabdymo, Rusija vakar sujudo. Savo internetinėje svetainėje paskelbė komentarą, kuriame rašo, jog ši situacija verta neatidėliotinos reakcijos iš Briuselio, taip pat ESBO atstovo laisvės žiniasklaidos klausimais.
A. Kubilius: Rusijos reakcija yra natūrali. Įprastai jie baiminasi, jog Lietuvos pavyzdžiu, kaip kovose su „Gazprom“, kai mūsų pavyzdys daugeliui šalių buvo kelrodė žvaigždė, ir kitos šalys pradės taip elgtis su Rusijos propaganda ir dezinformacija. Jeigu jie kreipsis į Briuselį, tai būtų netgi naudinga, nes paskatintų rimtas, vadinamąsias žiniasklaidos laisvės diskusijas. Tai, ko siekiame.
Turime kalbėti apie tai, kad po ta laisve slepiasi informaciniams karams naudojama dezinformacija. Briuselyje apie tai stengiamės kalbėti, siūlome diskutuoti, bet jaučiame, kad valstybės, neturinčios tokios patirties kaip mes, sunkiai tai supranta. Tos šalys, kuriose Rusijos televizijos kanalai nėra tiek stebimi kaip pas mus, gana sunkiai suvokiama, ką turime omenyje kalbėdami apie dezinformaciją. Manau, kad diskusija būtų vertinga.
Gerai, kad buvo uždraustas kanalo rodymas, ir raginu eiti dar toliau. Niekaip negaliu suprasti, kodėl savo asmeninėmis lėšomis turiu finansuoti Rusijos propagandos kanalus…
R. Musnickas: Ką reiškia toliau eiti? Jūs siūlote visus uždaryti kanalus?
A. Kubilius: Siūlau sudaryti galimybę žmonėms laisvai rinktis, ar jie nori tokių kanalų savo programose, ar ne. Dabar tokių galimybių nėra. Nepaisant to, kad nežiūriu rusiškų kanalų, jie yra įdėti į mano gaunamą programų paketą. Galimybių rinktis neturiu. Net ir nežiūrėdamas tų kanalų už juos sumoku. Kitaip tariant, savo pinigais finansuoju Rusijos propagandos, informacinio karo instrumentus.
R. Musnickas: O kaip reikėtų tai sutvarkyti? Norėtumėte kabelinei televizijai paskambinti ir pasakyti, ką jie turi Jums įdėti?
A. Kubilius: Manau, kad taip. Kaip dabar yra parduodamos programos, tai prieštarauja Vartotojų teisių apsaugos įstatymui, kuris labai aiškiai nustato, jog vartotojas turi teisę pirkti kokybišką produkciją ir paslaugas. Kai VSD savo išvadose paskelbė, kad Rusijos televizijos programos naudojamos informaciniams karams, manau, jog tai labai aiškus įvertinimas, jog minimos programos nėra kokybiškos. Tuo tarpu man privalomai jas reikia pirkti.
Manau, kad technologiškai tai galima padaryti, jog žmonėms būtų sudaryta galimybė patiems spręsti, kokias programas jie nori nusipirkti, ir būtų pardavinėjami ne paketai, o individualiai kiekviena programa. Galbūt nustatant, kad kiekvienas vartotojas privalomai turi pirkti tam tikrą programų kiekį iš retransliuotojo, o kitas – pasirinktinai. Čia techniniai klausimai.
R. Musnickas: Pavyzdžiui, jeigu Jūs perkate parduotuvėje bandelę su kopūstais arba bandelę su lašiniais, tai galite pirkti arba ne, arba tiesiog rinktis, kurią pirkti. O kokia čia yra situacija, niekas neverčia Jūsų pirkti paketo?
A. Kubilius: Nesu specialistas, galbūt turint savo kokią antena, tai gali daryti vienaip, bet kai gauni paslaugą iš paslaugų davėjų, kurie yra vieninteliai rajone, tai jie parduoda paketą, kuriame yra 40-50 programų. Už jį susimoki, dar gali papildomai nusipirkti 5-10 programų, bet privalomame pakete galbūt tau yra 10 rusiškų programų ir nesvarbu, jog tu jų nežiūri. Galbūt vakarais žiūri lietuviškas žinias, CNN ar kokį detektyvą.
Rusiškų kanalų net nežiūri, bet už jį sumoki. Tam Rusijos programos gamintojui eina mano pinigai ir jis už tai gamina produkciją apie tai, kokia Lietuva yra fašistinė valstybė ir man tą bando rodyti.
R. Musnickas: Paskirtas naujas saugumo vadas. Paprastas klausimas, ko norėtumėte iš naujo vado?
A. Kubilius: Būdamas premjeru buvusiam VSD vadovui sakiau, kad neužtenka, jog VSD tik pateiktų informaciją apie kylančias grėsmes. Taip pat VSD turėtų būti preventyviai proaktyvi, bandydama tas grėsmes panaikinti arba sumažinti. Proaktyvumo, manau, visą laiką trūkdavo.
VSD buvo daugiau analitinė institucija, taigi būtent proaktyvumo ir tikiuosi iš buvusio specialiųjų pajėgų vado. Jau pats specialiųjų pajėgų pavadinimas moko dirbti ne tik slaptai su informacija, bet moko ir veikti. Taigi tą mokėjimą veikti raginčiau daugiau perduoti ir visam VSD. Tai būtų esminis palinkėjimas.
R. Musnickas: Susikeis, galbūt, komitetais Jūsų išstumtas B. Bradauskas iš Biudžeto ir finansų komiteto, matyt, dėl šeiminių reikalų. Ar geriau dabar bus, kai B. Bradauskas gaus Ekonomikos komitetą, o R. Žemaitaitis Biudžeto ir finansų komitetą. Ekonomikos komitetas formuoja tam tikrą politiką, veiklos strategiją, galbūt netgi įtakingesnis už Biudžeto ir finansų komitetą. Tai Jums geriau dabar ar ne?
A. Kubilius: Gerai, jei sureaguota į paprastą pastebėjimą, jog tėvas negali vadovauti tokiam parlamentiniam komitetui, kuris yra atsakingas už sūnaus vadovaujamos institucijos parlamentinę priežiūrą. Gerai, kad į tai reaguoja premjeras ir kiti socialdemokratų lyderiai. Ar tai įvyks, dar nežinau, bet visi požymiai rodo, kad tam yra ruošiamasi.
Kaip buvęs premjeras pasakyčiau, kad Biudžeto ir finansų komitetas visa galva yra svarbesnis, nes biudžeto formavimas, finansų politikos formavimas, be abejonės, labai stipriai priklauso nuo šio komiteto. Nenoriu nuvertinti Ekonomikos komiteto, bet ypatingų naujų ekonominių programų, iniciatyvų ši valdžia teikia ne per daugiausiai ir nėra jų daug svarstoma. Tai, kad socialdemokratai (bent jau pagal dabartinę informaciją), regis, nenori savo rankose išlaikyti Biudžeto ir finansų komiteto, šiek tiek stebina.
R. Musnickas: Kaip įmanoma būtų jį išlaikyti šiuo atveju? Nuimti B. Bradauską ir paskirti kitą socialdemokratą?
A. Kubilius: Klausimas, kas šiai partijai yra svarbiau, ar biudžeto ir finansų politika, ar B. Bradauskas? Jeigu jie dabar sprendžia B. Bradausko problemą ir mano, jog tai yra svarbiau nei biudžeto ir finansų politika, tai komitetą gali atiduoti ir kitoms partijoms. Tačiau jeigu jie manytų, jog biudžeto reikalai yra svarbesni nei asmeninės jų partijos nario problemos, šiuo atveju B. Bradausko, tai tada būtų sprendžiama kitaip.
R. Musnickas: Kas šioje vietoje pasimatė, kad B. Bradauskas vis dėl to labai įtakingas partijoje?
A. Kubilius: Kad B. Bradausko personaliniai reikalai partijoje yra svarbesni nei kokios nors politikos reikalai.
R. Musnickas: Liberalai apklausose aplenkė TS-LKD. Jus tai džiugina?
A. Kubilius: Galiu pasidžiaugti liberalų tvirtėjimu ir stiprėjimu, bet jau ne pirmą kartą matome, kad apklausose kas tik mūsų nelenkia, o rinkimuose pasirodo, kad mes daugelį iš jų aplenkėme. Ironiškai pasakyčiau: ypač įdomus tas paprastas faktas, kad ar prieš rinkimus, ar iš karto po jų, sociologai skelbia tokias apklausas, kuriose rezultatai būna per pusę mažesni nei mes būname gavę tik ką įvykusiuose rinkimuose.
Sociologams tai nesukelia visiškai jokių abejonių dėl jų vykdomų tyrimų patikimumo. Tegu skelbia, o mes turbūt toliau sėkmingai pasirodysime rinkimuose.
R. Musnickas: Dar iki rinkimų laiko yra. Štai partijos pirmininko rinkimai jau ne už kalnų. Daug buvo kandidatų, dabar jau mažėja. Labai ryškiai ryškėja sparnai: krikščionių demokratų ir, pavadinkime, liberaliojo. Nebijote, kad partijoje po naujo pirmininko rinkimų gali pradėti labai ryškėti, švelniai tariant, takoskyra?
A. Kubilius: Pirmiausia manau, kad partija tik sustiprėjo nuo tokių rinkimų. Nematau ypatingų skirtumų, sakysime, nuo pirminių rinkimų JAV, kur labai įnirtingai vyksta kandidatų varžybos, renkantis partijose, kuris respublikonų ar demokratų kandidatas prezidento rinkimuose, kuris iš jų bus stipresnis. Bet po to, kai baigiasi rinkimai, visa partija susivienija už to, kuris laimi.
Antra, nematau įvardintų flangų. Manau, kad yra tam tikras skirtingų kartų šiek tiek kitoks perspektyvos matymas. Jaunesnė karta eina su naujų iniciatyvų projekcija, nauju daugelio problemų matymu, ir tai gerai. Esu įsitikinęs, kad ir mūsų partijai, ir Lietuvai reikia brėžti naujas perspektyvas ir naujas kryptis ateinantiems 25-eriems metams.
Gabrielius Landsbergis tą labai stipriai daro. O kitus galbūt šiek tiek neramina didelės kaitos perspektyva partijoje ir galbūt norima asmeninio stabilumo bei didesnio bendro stabilumo. Tai suprantama, tačiau manau, kad partija turi žengti į priekį. Mes visus 25-erius metus iki šiol tą darėme ir tą turime daryti toliau.
Informacijos šaltinis – „Žinių radijo“ laida „Opozicija“ ir tsajunga.lt
AFP/“Scanpix“ nuotr.
2015.04.10; 20:12