Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai


Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai, sudėti į metalinį Vokietijos kariuomenės dujokaukės dėklą. Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr.

Šiaulių rajone Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai. Juos, vykdant Vokietijos karių kapaviečių paiešką, gegužės 29 d. rado VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnybos“ paieškos grupės narys Giedrius Nedzinskas.
 
Kaip papasakojo tarnybos direktorius Linas Kvizikevičius, dokumentai buvo rasti miškingoje drėgnoje vietovėje prie pelkės, sudėti į metalinį, 1937 m. Vokietijos kariuomenės dujokaukės dėklą, kuris galėjo būti skubiai įmintas į drėgną žemę, nes aptiktas tik apie 15–20 cm gylyje, o vienas dėklo galas kyšojo žemės paviršiuje.
 
Lietuvos ypatingasis archyvas praneša, kad atliekant pirminę iš dėklo ištrauktų dokumentų apžiūrą nustatyta, jog jame sudėtas pluoštelis dokumentų, pora sąsiuvinių, daug nenaudoto kopijuojančio popieriaus (kalkės), pluoštas švaraus popieriaus ir keletas tuščių vokų. Dalies dokumentų iš dėklo ištraukti nepavyko, nes jie prilipę prie dėklų sienelių. Ištrauktų dokumentų fizinė būklė bloga, nuo ilgo buvimo drėgmėje popierius sulipęs, todėl restauratoriai net nebandė dokumentų atskirti. Pavyko perskaityti tik vieno dokumento „LI-GU, PO ir KU Rj ir Kp vadovybių sueigos darbotvarkės“ pirmą lapą.
 
Tiksliai nustatyti, kokio partizanų junginio dokumentai buvo sudėti į dėklą, pavyks tiktai pradėjus juos restauruoti, teigia Lietuvos ypatingasis archyvas.
 
Pagal radimo vietą galima spėti, kad dokumentai galėtų priklausyti Žemaičių apygardos Vytenio rinktinei, Kuršėnų apylinkėse veikusiai 1945–1951 m.
 
Rasti dokumentai bus restauruojami Lietuvos valstybės centriniame archyve, o juos restauravus saugomi Lietuvos ypatingajame archyve.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.02; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *