Le Penai: rusiškų ryšių demaskavimas


Trijų Le Penų šeimos atstovų ir pašnekovų iš Rusijos liudijimų dėka pavyko atkurti santykių, užsimezgusių prieš pusę amžiaus viename Paryžiaus bare, istoriją, rašo Vensanas Žoveras (Vincent Jauvert) laikraštyje Le Nouvel Observateur.

„Le Penai, Žanas Mari, paskui Marin ir Marion, visada puoselėjo kontaktus ir draugystę su Rusija.

„Nacionalinis frontas“ – Putino režimo placdarmas Prancūzijoje“, – rašo straipsnio autorius.

„Šiemet birželio 12 dieną Rusijos ambasadoje Paryžiuje buvo surengtas priėmimas. Užkanda ir ledinė degtinė per nacionalinę šventę, jauki atmosfera. Nepaisant neseniai įvykdytos Krymo aneksijos, renginyje dalyvauja diplomatinė grietinėlė, artistai ir prancūzų verslininkai. Staiga ūžesys sustiprėjo: į salę įėjo Marin Le Pen ir jos dukterėčia, jauna NF deputatė. Jas pasitiko Rusijos ambasadorius Orlovas. Pastaruoju metu jie neretai susitikinėjo privačiai, bet pirmą kartą Le Pen ir Putino emisaras Prancūzijoje pasirodė drauge viešai“, – rašo autorius.

Kalbama apie svarbų politinį aljansą, susiformavusį laikantis slaptumo. Tas aljansas gali pakeisti Senojo žemyno veidą. Pastaraisiais mėnesiais Kremlius deda viltis į NF. Jo manymu, jis gali paimti valdžią Prancūzijoje ir pasukti Europos istorijos eigą Maskvos naudai, rašo žurnalistas.

Toli nuo smalsuolių Rusijos vadovai vis dažniau susitikinėja su kraštutinės dešiniosios partijos, kuri, savo ruožtu, sužavėta, kad jai meilikauja didelė valstybė, lyderiais.

„Tai tiesa, aš dažnai lankausi Rusijos ambasadoje, – prisipažįsta Marion Marešal Le Pen. – Mano teta mane tam skatina“.

„NF pirmininkė – aistringa Putino gerbėja, – rašo straipsnio autorius. – Rusijos spaudoje ji reiškia savo „lojalumą“ buvusiam KGB pulkininkui, savo vyresniajam broliui Rytuose, kuriuo ji „žavisi“. Ji net pasisako už tai, kad „Prancūzija pasitrauktų iš NATO ir stotų į karinį aljansą su Maskva“.

Per pastaruosius keletą mėnesių ji jau dukart lankėsi Rusijos sostinėje, o jos tėvas, Žanas Mari, vyko į Maskvą spalio pabaigoje. Bet čia Marion pareiškia: „Mes nesame Maskvos agentai“. 

„Kokia gi šitų stiprėjančių ryšių, siejančių tą šeimą su Putino klanu, prigimtis?

„Viskas prasidėjo Lotynų kvartale per 1968 metų gegužės įvykių įkarštį. Jaunas ir talentingas maskvietis dailininkas Ilja Glazunovas atvyko į Paryžių. Tapytojas, jau žinomas savo tėvynėje, gana skandalinga asmenybė. Jis vadino save monarchistu, o KGB laikė jį antisemitu. Tačiau komunistinis režimas manė, kad jis naudingas propagandai, ir stūmė jį pirmyn“, – primena straipsnio autorius.

Į Prancūziją Glazunovas atvyko su užduotimi nutapyti prancūzų, kuriuos Kremlius norėtų suvilioti, portretus, pradedant generolu de Goliu. Bet Glazunovo misija į Paryžių susiklostė kitaip.

Dailininkas papasakojo, kad vieną 1968 metų vasaros dieną bičiulis prancūzas nusivedė jį į Sorboną, į vieną kavinę, kurią laikė rusų dainininkas. Toje kavinėje Glazunovas susitiko su jaunuoliu, leidusiu plokšteles su nacistinio turinio dainomis ir dainomis apie imperatorienę Rusiją. Tai buvo Žanas Mari. „Jis dievino mano šalį. Mes draugai iki šiol“.

Glazunovas nenutapė generolo portreto, bet padarė nemirtingus kai kuriuos ministrus. Jis įamžino drobėje Piret Le Pen, Marino motiną, o taip pat nutapė Žaną Mari su karininko parašiutininko uniforma, pasakoja žurnalistas.

Ilja ir Žanas Mari 20 metų bendraudavo telefonu ir susirašinėjo. Jie vėl susitiko 1991 metais per Le Peno vizitą Maskvoje. Tuo metu Glazunovas teikė įkvėpimo galingam antisemitiniam judėjimui „Pamiat“ („Atmintis“), kuriam veikti komunistinė valdžia netrukdė ir iš kurio kilo daugelis dabartinių Rusijos nacionalistinių lyderių.

Per tą vizitą NF pirmininkas susipažino su Vladimiru Žirinovskiu, o po metų „Žurikas“ supažindino jį su Eduardu Limonovu. Bet 2000 metais atėjus į valdžią Putinui, Le Penas suprato, kad verta kliautis kita partija, „Rodina“ („Tėvynė“). 2003 metais Le Penas priėmė kvietimą aplankyti Maskvą iš Sergejaus Baburino, vieno iš naujo judėjimo įkūrėjų.

Taip užsimezgė jų draugystė. Po dalyvavimo antrajame prezidento rinkimų ture 2002 metais Le Penas susitiko su Rusijos prezidentui artimais politiniais veikėjais, taip pat su Putino dvasininku tėvu Tichonu ir buvusiu KGB pirmininku Vladimiru Kriučkovu, praneša žurnalistas.

NF vadovas nežadino neigiamų emocijų naujiems šalies šeimininkams, Vladimirui Putinui ir jo draugams, todėl jis grįžo į Rusiją 2005 metų birželį, pakviestas nacionalistų judėjimo „Tėvynė“.

Gimtadienio proga Le Penui buvo padovanotas Kalašnikovo pistoletas-kulkosvaidis. NF lyderiui taip pat buvo leista apsilankyti privačiuose Rusijos prezidento apartamentuose Kremliuje, kuriuos pertvarkė senas draugas Glazunovas, tapęs režimo vedančiuoju dailininku ir dekoratoriumi, rašo leidinys.

Putino klanas meilikauja Žanui Mari Le Penui, bet stengiasi per daug neafišuoti santykių. 2011 metais partijos lyderį savo tėvą pakeitė Marin Le Pen. Viename Rusijos leidinyje ji pareiškė remianti Putiną ir jo autoritarinį režimą.

Kremlius, savo ruožtu, pasuko į suartėjimą su nauja NF vadove. Tam viskas buvo palanku: nuo 2012 metų gegužės, grįžęs į Kremlių, Vladimiras Putinas nusprendė paversti „krikščioniškąją Europą“ užkarda „Vakarų sutrūnijimui“ ir „Amerikos hegemonijai“. Kalbama apie temas, artimas prancūzų kraštutiniams dešiniesiems, sakoma straipsnyje.

Per vizitus Maskvoje Marin Le Pen labai iškilmingai sutinka Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas, vice premjeras Dmitrijus Rogozinas. Ir visa tai ne atsitiktinumas: Rogozinas – dailininko Iljos Glazunovo draugas ir vienas iš nacionalistų partijos „Tėvynė“, kuri prieš keletą metų kvietė į Maskvą Žaną Mari Le Peną, įkūrėjų.

Ar yra kokia kita tokių glaudžių Rusijos ir NF santykių potekstė? Marin Le Pen buvo pateiktas toks klausimas, bet ji nuo atsakymo išsisuko. Tačiau šiek tiek vėliau ji netiesiogiai pripažino, kad esama kažkokių priežasčių: viename savo interviu ji pranešė, kad NF kreipėsi į kai kuriuos Prancūzijos ir užsienio bankus, taip pat ir Rusijos, prašydama paskolos: „Mes dar laukiame atsakymų“, – sakė ji, atsisakydama įvardyti Rusijos bankus, rašo žurnalistas.

„Spalio pabaigoje į Maskvą atvyko Žanas Mari Le Penas. „Aš žiūrėsiu bokso dvikovas“, – paaiškino jis. Kas pakvietė? „Draugai rusai“. Kokie? Neatsakė. Jis tik teigė, kad pasimatys su savo brangiu draugu Ilja, kuris vis dar tebesvajoja nutapyti Marin portretą“, – rašo straipsnio autorius.

Nuotraukoje: Marin Le Pen.

Šaltinis: Le Nouvel Observateur

2014.11.04; 05:04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *