Lechas Valensa: „Kai nėra gerų problemos sprendimų, pabunda demonai“


Interviu laikraščiui Le Monde ponas Lechas Valensa pasmerkė konservatorių puolimus, kaltinant jį bendradarbiavus su komunistine politine policija.

Jis pabrėžė, kad Europa ištikta labai sunkios krizės. „Kadaise pas mus buvo krikščioniška Europa. Paskui pas mus buvo ideologijos, kai kieno komunistinė, kai kieno kitokia, o dabar pas mus nieko nebeliko. Pagal kokias vertybes ugdyti mūsų vaikus? Kitas klausimas: koks šiandien skirtumas tarp kairiųjų ir dešiniųjų? Kažkada tas skirtumas buvo suprantamas, o šiandien jau nebe. Mes turime susitarti dėl naujų pamatų“, – įsitikinęs Valensa.

„Daugelis Europos šalių išgyvena savo demokratijos legitimumo krizę, – tęsė jis. – Lenkija su savo istoriniu bagažu mato tą Europos projekto krizę, todėl ji ieško savo balso, dešinesnės prasmės. Kai nėra gerų problemos sprendimų, pabunda demonai. Yra žmonių, siūlančių paleisti Europos Sąjungą. Jeigu mes nerasime išeities iš krizės, taip atsitiks. Gatvė diktuoja savus įstatymus, kadangi politikai neturi pasitikėjimo vertų sprendimų, jiems trūksta argumentų. Į valdžią ateina populizmas ir demagogija. Iš esmės, gerai kad yra Le Pen ir Kačinskiai, nes jie verčia mus susimąstyti ir sugalvoti ką nors naujo“.

Lechas Valensa įsitikinęs, kad dabartinei Lenkijos vyriausybei nepavyks nutolinti Lenkijos nuo Europos, nes „lenkai yra įveikę ir rimtesnių sunkumų“. Jo nuomone, Teisės ir teisingumo partijos (TTP) pergalės rinkimuose priežastis buvo liaudies masių nepasitenkinimas susidariusia situacija ir menkas rinkėjų dalyvavimas balsavime. „TTP laimėjo rinkimus su programa, kurios ji nerealizuoja. Jie nuslėpė radikaliausius programos punktus, kurie nepatiko gyventojams. Jeigu jie iškart būtų pasakę, kad jie įves kontrolę Konstituciniam teismui, niekas jų nebūtų rinkęs“, – pabrėžė Valensa.

Jis taip pat įsitikinęs, kad nepakankamai intensyvūs protestai prieš valdžios veiksmus paaiškinami sėkminga ekonomine padėtimi Lenkijoje: „Kai tik vyriausybei ims trukti pinigų, prasidės problemos“, „liaudies masės prisijungs prie protestuotojų“. Valensos nuomone, šiandien protestai skiriasi nuo Solidarumo epochos akcijų. Solidarumo epochoje, kai problema buvo išorinė, mes visi buvome vieningi.

Šiandien problema vidinė, todėl Lenkija susiskaldžiusi, – aiškino jis. – Kad valdytų ir išliktų valdžioje, Jaroslavui Kačinskiui reikalingas priešas. Todėl TTP žmonės iki šiol knaisiojasi praeityje, medžiodami komunistinius „agentus“. Kad sustiprintų savo pamatus, jie kursto „lenkų karą su lenkais“.

Vienu tokiu priešu ir buvo pasirinktas Lechas Valensa. „Jie norėtų pastatyti Lechą Kačinskį į mano vietą ir pavaizduoti jį kaip pagrindinį kovos su komunizmu simbolį, o iš manęs padaryti „agentą“, pageidautina, dirbantį Maskvai“, – mano buvęs Solidarumo lyderis.

Komentuodamas kaltinimus, kad jis dirbęs su komunistais, Valensa sakė: „Tuo metu buvo dvi požiūrio į komunistus rūšys. Vieni juos laikė priešais ir banditais, su kuriais negalimos diskusijos. Kiti, kartu ir aš, laikė juos ligoniais, kuriems reikalingas daktaras, kad galima būtų su jais diskutuoti, taisyti jų klaidas. Tos dvi koncepcijos šiandien nesutaikomai priešiškos, todėl mano priešai negali man atleisti, kad aš nusprendžiau diskutuoti su komunistais, ir mane vadina „agentu“. Tiesa tai, kad aš manipuliavau komunistinėmis specialiosiomis tarnybomis labiau, negu jie manimi“, – perteikia leidinys Valensos žodžius.

Kai dėl brolių Kačinskių veiklos judėjime Solidarnost, Valensa pasakojo, kad „iš pradžių jie bijojo kalbėti per daug atvirai“, bet „kuo arčiau pergalės mes buvome, tuo drąsesni jie darėsi“. „Jie gerai dirbo, bet vis dėlto buvo man pavaldūs“ ir „nebuvo pirmojo plano aktoriais“, sakė Valensa, prisipažinęs, kad su Lechu Kačinskiu jam būdavo „žymiai lengviau susitarti, negu su Jaroslavu“.

„Apskritai, judėjime jie buvo marginalai. Jie dėjo viltis į tokias pat marginalines ir frustruotas asmenybes judėjime Solidarnost. Tai žmonės, kurie normaliomis aplinkybėmis neturi vaidinti jokio politinio vaidmens. Kačinskiai judėjime Solidarnost atstovavo frustruotųjų koalicijai. Dabar TTP labai ryžtingai nusiteikusi ir susitelkusi“, – sakė jis.

Nuotraukoje: buvęs „Solidarumo“ lyderis Lechas Valensa su žmona Danuta.

Informacijos šaltinis – LeLe Monde.

2016.02.26; 20:12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *