“Lietuva kiek kitaip įsivaizduoja terorizmą ir išsivaduojamąjį judėjimą nei Rusija”


Terorizmu kaltinamai klaipėdietei Eglei Kusaitei nepavyko nušalinti jos byloje valstybės kaltinimą palaikančio Generalinės prokuratūros prokuroro Mindaugo Dūdos.

Vilniaus Apygardos teismas tokį prašymą atmetė. Tačiau Vilniaus Apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė, kad E.Kusaitė dar maždaug dvi savaites galės džiaugtis laisve. Svarstymą, ar patenkinti prokuroro prašymą trims mėnesiams suimti E.Kusaitę, teismas atidėjo iki balandžio 21-osios dienos.

Prokurorų teigimu, E.Kusaitė esą pažeidė jai taikomos kardomosios priemonės apribojimus, nes bendravo su Rusijoje suimtų brolio ir sesers Magmadovų motina. Neviešą posėdį pradėjusi trijų teisėjų kolegija nutarties dėl kardomosios priemonės pakeitimo kol kas nepaskelbė.

E.Kusaitei ir jos advokatui iki balandžio 21-osios leista susipažinti su baudžiamosios bylos medžiaga. Tada teismas ir turėtų pranešti, ar tenkins prokuroro prašymą.

Pati E.Kusaitė žurnalistams tvirtino, kad byloje kaltinamasis aktas surašytas, jos nuomone, pagal Rusijos, o ne Lietuvos Baudžiamąjį kodeksą. E.Kusaitė teigė: “Pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso straipsnį aš nesu teroristė”.

pr_1

Taigi teisėjai bent šiuo metu netenkina E.Kusaitės prašymo nušalinti prokurorą M.Dūdą. Tačiau šiek tiek anksčiau buvo nušalintas ikiteisminį tyrimą atlikęs prokuroras Justas Laucius, kuriam kaltinamoji esą siuntusi grasinančią SMS žinutę. E.Kusaitės advokatas Kęstutis Stungys pateikė naujų prašymų – kad byla būtų nagrinėjama viešuosiuose teismo posėdžiuose, kad būtų sujungtos E.Kusaitės ir Magmadovų bylos. Be to, advokatas K.Stungys prašė, kad teismas išreikalautų naujus įrodymus bei prie bylos prijungtų kompiuterinius duomenis. Advokatas siekė, kad byla būtų grąžinta prokurorui. “Ne tam, kad jis rinktų duomenis, naujai kaltinančius E.Kusaitę, bet tam, kad būtų įvertinta pati bylos medžiaga, – sakė advokatas. – Ji surinkta pagal Rusijos Federacijos standartus, o mes šiek tiek kitaip įsivaizduojame terorizmą, nacionalinio išsivadavimo judėjimą”. Toks buvo advokato K.Stungio komentaras.

pr_8

Be to, E.Kusaitės advokatas pareiškė teisme norįs atidžiai išklausyti Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojų, kurie ilgą laiką stebėjo jo ginamąją, paaiškinimų. Pati klaipėdietė gausiai susirinkusiems žurnalistams pasakojo: “Į nusikalstamą veiką buvau traukiama VSD agentų. Ne Magmadovai mane traukė – jie nekalti, jie sėdi nekaltai. Tai VSD mane įviliojo į nusikalstamą veiką. Tai VSD yra tikrieji nusikaltėliai. Teismui esu smulkiai išvardinusi agentus, kurie turi sėdėti vietoj manęs ir Magmadovų”.

Deja, E.Kusaitės teismo posėdžiai kol kas bus uždari, išskyrus jos mamos ir tetos apklausas. Mamos ir tetos apklausos bus organizuojamos atvirai. Visi kiti posėdžiai bus uždari.

pr_2

Terorizmu kaltinamos E.Kusaitės byla sulaukė užtektinai rimto visuomenės susidomėjimo. Kiekvieną kartą, kai Vilniaus Apygardos teisme nagrinėjama rezonansinė E.Kusaitės byla, protesto piketus čia rengia visuomeninis Tautos Ateities Forumo (TAF) judėjimas. TAF labiausiai piktinasi, kad teismas nusprendė šią bylą nagrinėti už uždarų durų. TAF pirmininkas dr. Algimantas Matulevičius įsitikinęs, jog demokratinėse valstybėse uždari teismo posėdžiai iš viso negalimi. “Uždarus teismo posėdžius galima rengti tik labai retais atvejis, pavyzdžiui, kai siekiama apsaugoti nepilnamečių vaikų ar išprievartautų moterų privatumą. O tokios rezonansinės bylos kaip kaltinimas terorizmu privalo būti nagrinėjamos viešai, kad visuomenė galėtų nekliudomai susidaryti nuomonę, kas čia kaltas. Tačiau Lietuvos teisėsauga, įskaitant ir VSD, ir Generalinę prokuratūrą, matyt, turi ką slėpti.”, – svarstė TAF lyderis A.Matulevičius.

pr_12

TAF vadovas A.Matulevičius taip pat pritaria E.Kusaitės advokato K.Stungio nuomonei, jog Lietuva kiek kitaip įsivaizduoja terorizmą ir išsivaduojamąjį judėjimą nei Rusija. “Bet Lietuvos VSD, prokurorai ir teismas šią bylą nagrinėja kažkodėl atsižvelgdami į Rusijos interesus. Juk ne veltui į E.Kusaitės tardymus buvo atvykę FSB atstovai iš Rusijos. Todėl rengiant uždarus teismo posėdžius, įtariu, norima paslėpti rusišką pėdsaką”, – piktinosi TAF pirmininkas.

Savo pasipiktinimą uždarais teismo posėdžiais, neteisingu bylos tyrimu bei Rusijos teisėtvarkos daroma įtaka pareiškė ir grupė buvusių disidentų, įskaitant sesę Nijolę Sadūnaitę ir kunigą Robertą Grigą. Į Prezidentę ir Seimo pirmininkę dėl galimų žmogaus teisių pažeidimų E.Kusaitės byloje taip pat kreipėsi Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius. Tik keista, jog dauguma leidinių, aprašydami visuomenės nepasitenkinimą uždarais E.Kusaitės teismo posėdžiais, mini vien N.Sadūnaitės, R.Grigo ar D.Kuolio pavardes. O prie Vilniaus Apygardos teismo gausiai besiplaikstančias TAF vėliavas pastebi toli gražu ne visi žurnalistai. Akivaizdu, kad keletas stambiųjų žiniasklaidos leidinių specialiai ignoruoja TAF pirmininko A.Matulevičiaus pastangas ginant demokratijos ir viešumo interesus. Kodėl?

pr_9

Išgirdęs šį klausimą buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, knygos “Valstybės valdymo užkulisiai” autorius pateikė savąją versiją. “Kai kas man keršija už ano meto tyrimus analizuojant VSD veiklą, kiti tiesiog prisibijo augančios mūsų judėjimo įtakos. Todėl ir elgiasi taip, tarsi mūsų nebūtų. Bet, kaip matote, mes esame, ir mes stiprėjame”, – teigė TAF pirmininkas.

pr_11

pr_15

pr_5

pr_4

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukose: prie Vilniaus Apygardos teismo TAF atstovai protestuoja dėl uždarų Eglės Kusaitės teismo posėdžių.

2011.04.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *