Pirma, užsienio kapitalo pritraukimui reikalinga galimybė skolinantis už žymiai mažesnius procentus naudojant valstybinę garantiją. Antra, reikalingas Nacionalinio komercinio banko kūrimas. Nacionalinis komercinis bankas būtinas norint pritraukti užsienio investicijas į valstybei ir visuomenei strategiškai reikalingus objektus. Nacionalinio komercinio banko komiteto valdomomi akcizai rūpintųsi, kad akcininkai ir investuotojai gautų pelną ir Lietuvos valstybei sumokėtu mokesčius, kurie papildomai į valstybės biudžetą surinktų papildomai 10-15 proc. nuo bendros metinės apyvartos, iš to uždirbtų valstybė, o ne užsienio valstybinės organizacijos. Kartu turi atsirasti ir komercinis – pensijinis fondas, paremtas pasyviomis pajamomis ir nuosavybės teise. Taip pat reikalingas Švietimo sistemos, medicinos fondų sukūrimas, restruktūrizacijos projektai priverčiant valstybines organizacijas pinigų srautus laikyti valstybiniame komerciniame banke iš to gaunant: pasyvias pajamas ir pelną su maža rizika.
Nerijus BAKASĖNAS
Lietuvai atsidūrus gilioje ekonominėje recesijoje, Lietuvos bankas nebesugeba tinkamai atlikti savo funkcijų, todėl akivaizdu, kad būtina nedelsiant imtis konkrečių veiksmų.
Pirma, užsienio kapitalo pritraukimui reikalinga galimybė skolinantis už žymiai mažesnius procentus naudojant valstybinę garantiją.
Antra, reikalingas Nacionalinio komercinio banko kūrimas. Nacionalinis komercinis bankas būtinas norint pritraukti užsienio investicijas į valstybei ir visuomenei strategiškai reikalingus objektus. Nacionalinio komercinio banko komiteto valdomomi akcizai rūpintųsi, kad akcininkai ir investuotojai gautų pelną ir Lietuvos valstybei sumokėtu mokesčius, kurie papildomai į valstybės biudžetą surinktų papildomai 10-15 proc. nuo bendros metinės apyvartos, iš to uždirbtų valstybė, o ne užsienio valstybinės organizacijos.
Kartu turi atsirasti ir komercinis – pensijinis fondas, paremtas pasyviomis pajamomis ir nuosavybės teise. Taip pat reikalingas Švietimo sistemos, medicinos fondų sukūrimas, restruktūrizacijos projektai priverčiant valstybines organizacijas pinigų srautus laikyti valstybiniame komerciniame banke iš to gaunant: pasyvias pajamas ir pelną su maža rizika.
Verslas visus atsiskaitymus vykdys per nacionalinį banką, nes bankas skolins ir skolins pigiau, nei dabartiniai bankai. Atsirastų konkurencija, vindikacinė tarnyba galėtų padėti sukontroliuoti piniginius srautus, tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Taip vindikacinė tarnyba apgintų valstybės interesus ir Lietuvos piliečių interesus.
Akivaizdu, kad Nacionalinio komercinio banko sukūrimas padėtų tiek verslui, tiek visai Lietuvos valstybei ir, svarbiausia, jos gyventojams.
Trečia, dabartis rodo, kad Lietuvos žmonės neturi net paprastam piliečiui būtino finansinio raštingumo, ir tuo sėkmingai naudojasi užsienio bankai, kurdami bankines piramides. Todėl mes siūlome papildomai aukštosiose mokyklose įvesti finasinio raštingumo mokymus, kad užsienio bankai negalėtų išnaudoti piliečių finansinio sektoriaus neišmanymo. Taip ne tik būtų užkirstas kelias bankinių piramidžių įsišaknijimui demokratinėje visuomenėje, bet kartu ir Lietuvos piliečiai pagaliau turėtų galimybę gauti būtiniausias finansines žinias.
Nuotraukoje: verslo ekspertas Nerijus BAKASĖNAS.