Lietuvos delegacija Taivane gavo pažadą


Taiwan

Taipėjus, birželio 24 d. (ELTA). Taivane apsilankiusi Lietuvos žemės ūkio ministerijos delegacija gavo pažadą, kad šiuo metu vis dar stringantys leidimai mėsos, pieno produktų ir žuvies eksportui turėtų būti suteikti šį rudenį. Nors šiuo metu lietuviškų prekių eksportas į Taivano rinką siekia maždaug 2 mln. eurų, tikimasi, kad pradėjus eksportuoti šiuos maisto produktus šis skaičius stipriai išaugs.
 
Verslo bendruomenę ragina Taivane steigti biurą
 
Taivano ekonomikos viceministras Chern-Chyi Chen Taivane viešintiems Lietuvos žurnalistams teigė, kad Taivanas per metus importuoja maždaug 1,3 mln. tonų grūdų.
 
„Taivanas importuoja maždaug 1,3 mln. tonų grūdų per metus – 80 proc. iš JAV, 20 proc. – iš Australijos. Iš JAV į Taivaną eksportas užtrunka maždaug mėnesį, iš Australijos – dvi savaites. Mes turime 30 metų bendradarbiavimo su JAV ir Australija patirtį“, – Lietuvos žurnalistams Taipėjuje teigė ekonomikos viceministras Chern-Chyi Chen.
 
Taivano viceministras atkreipė dėmesį, kad naujiems eksporto keliams atsiverti sektoriuje užtrunka laiko. Visgi, pasak jo, Taivano vyriausybės siekis yra stiprinti  savo ekonominius santykius su Lietuva ir yra daroma viskas, kad šis procesas būtų greitesnis.
 
„Bet, kaip ir pasakiau Lietuvos žemės ūkio viceministrui Egidijui Giedraičiui, maistas yra labai kultūrinis dalykas, maistas iš tiesų reprezentuoja kultūrą, žmones. Kad grūdai taptų maisto produktu yra ilgas kelias, kurį reikia praeiti. Reikia skverbtis į rinką“ , – sakė jis,
Chern-Chyi Chen taip pat pažymėjo, kad Taivano vyriausybiniam tyrimų institutui buvo paskirta užduotis sukurti lietuviškų miltų receptą, tinkantį Taivano rinkai.
 
„Taigi aš labai optimistiškai nusiteikęs, kad jau labai artimoje ateityje, jau per ateinančius du mėnesius, taivaniečiai mėgausis lietuviškais miltais, lietuviška duona, lietuvišku maistu“, – sakė Taivano žemės ūkio viceministras.
Taivano vėliava. EPA – ELTA nuotr.
 
Žurnalistams paklausus, ką Lietuva galėtų padaryti, kad šiuo metu stringantis mėsos, pieno ir žuvies produktų prekybos licencijų išdavimo procesas verslininkams taptų paprastesnis, Chern-Chyi Chen pabrėžė, kad labiausiai šioje situacijoje galėtų padėti biuro Taivane įsteigimas.
 
„Verslas maisto srityje yra labai komplikuotas. Jis reikalauja labai daug pastangų, ypač svarbus yra žmogiškasis kontaktas. Todėl aš skatinčiau Lietuvos verslo bendruomenę įkurti biurą čia. (…) Kad jie galėtų palaikyti labai artimus verslo kontaktus, bendrauti. Ir tai yra vienintelis kelias mega sėkmingam verslui“, – sakė Taivano viceministras.
 
Ministerijos atstovas: gavome pažadą, kad eksporto leidimai turėtų būti suteikti rudenį
 
Savo ruožtu Žemės ūkio Tarptautinių reikalų ir eksporto skatinimo skyriaus vadovas Antanas Venckus besibaigiant vizitui Taipėjuje Lietuvos žurnalistams teigė, kad vienas iš vizito tikslų buvo išsiaiškinti situaciją dėl leidimų eksportuoti mėsą, žuvį bei pieno produktus. Pasak jo, pagrindinis vizito pasiekimas, kad buvo gautas pažadas, jog šiuo metu vis dar stringantys leidimai eksportuoti šias prekes turėtų būti išduoti rudenį.
 
„Didžiausias pasiekimas, kad gavome pažadą, jog vėlyvą rudenį, gal jau spalį, turėtų tie leidimai būti suteikti. Tai jeigu viskas bus gerai, po audito, kuris vyks liepos mėnesį, vėlyvą rudenį pieno, mėsos, tiek ir žuvies, kiaušinių produktus, paukštieną bus galima vežti į Taivaną, ir tai labai išplės mūsų tą asortimentą eksporto į Taivaną. Nes šiuo mes galime vežti tik tuos produktus, kurie nereikalauja eksporto leidimo, tai gėrimai arba konditerijos prekės“, – sakė A. Venckus.
 
„Mūsų įmonės labai laukia, lūkesčiai yra sukelti, tai labai svarbu buvo parsivežti į Vilnių tą atsakymą, kada galima tikėtis, kad jie jau galėtų planuoti, ruošti savo kontaktus realiai prekybai su Taivano partneriais“, – pridūrė jis.
 
A. Venckus taip pat pažymi, kad vizito Taivane metu taip pat buvo keliami klausimai dėl kviečių pirkimo.
 
„Buvo labai svarbu išsiaiškinti, kur mes esame ir kokių kviečių, kokių miltų jiems reikia. Nes čia, kaip ir spaudoje jau buvo nuskambėję, kad tie kokybiniai parametrai yra skirtingi ir jie lemia skirtingą skonį, miltinių gaminių tekstūrą. Taivano vienas institutas išanalizavo mūsų kvietinius miltus ir mums susakė, kokių parametrų reikia. Grįžę į Lietuvą pasižiūrėsime, kiek ir kokių miltų mes turime“, – sakė jis.
 
Ministerijos atstovas teigia, kad svarstoma galimybė, jog viena grūdų eksporto į Taivaną dalis galėtų būti kviečiai, kita – miltai. Visgi, pasak A. Venckaus, kol kas sunku pasakyti, kokios galėtų būti kviečių ir miltų eksporto į Taivaną apimtys.
 
„Labai sunku numatyti, kokios lubos gali būti kiekių, bet žinant dydį tos rinkos – 24 mln. gyventojų – jeigu aktyviai veiktų mūsų eksportuotojai ir jeigu labai užsiimtų savęs pristatymu savo rinkoje, žinant labai teigiamą kontekstą Lietuvai, manau, kad tie kiekiai būtų pakankamai reikšmingi mūsų eksportuotojams“, – atkreipė dėmesį jis.
ES delegacija žada Taivanui paramą. EPA-ELTA nuotr.
 
A. Venckus neslepia, kad yra lūkestis, jog Taivano rinka kompensuotų praradimus Kinijoje.
 
„Mūsų noras ar siekis yra, kad Taivano rinka atsvertų arba kompensuotų tą prarastą rinką Kinijoje. Tai yra apie 20 mln. vertė maisto produktų eksporto į Taivaną per ateinančius metus gali būti pasiekta, jeigu tikrai rimtai mūsų verslo įmonės irgi tuo užsiimtų“, – sakė jis.
 
Ministerijos atstovas atkreipia dėmesį, kad eksportuojamų produktų paletė turėtų ženkliai išsiplėsti, kai bus gautos licencijos ir kitiems maisto produktams.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
print