Modeliavimas akušerijoje


Moterų figūros. Slaptai.lt nuotr.

Akušerinis modeliavimas – tai įprastinių ar kritinių klinikinių įvykių, susijusių su nėščia ar neseniai pagimdžiusia moterimi ir jos vaisiumi ar naujagimiu, atkūrimas procedūrinių ar elgesio įgūdžių lavinimui, praktikai, įvertinimui ar tyrimams. Bendras akušerinio modeliavimo tikslas – pagerinti moterų ir naujagimių priežiūros kokybę ir saugumą. Tik visapusiškai paruoštas akušeris ir ginekologas gali tikėtis sėkmingos karjeros.

Akušerijos simuliatorių istorija

Mažos vaško ar medinės figūrėlės gimdymo reprodukciniams procesams iliustruoti pradėtos naudoti IX amžiuje. Buckas apžvelgė simuliatorių kūrimą medicinos mokyme ir pranešė, kad akušerinių manekenų liemenys buvo vieni iš pirmųjų medicinos istorijoje naudotų treniruoklių pavyzdžių. Tuomet vadinami „fantomais“, tokie akušeriniai treniruokliai buvo sukurti 1600-aisiais, siekiant mokyti akušeres, kaip geriau valdyti gimdymo sunkumus. Tėvas ir sūnus chirurgai, Paryžiaus vyresnysis ir jaunesnysis Gregoire’ai, sukūrė akušerinį simuliatorių ir panaudojo normaliam ir komplikuotam gimdymo procesams imituoti. Mokydami akušeres XX a. Seras Williamas Smellie, britų akušerijos tėvas, patobulino Gregoire metodą, naudodamas dubenį, pagamintą iš žmogaus kaulų, padengtų oda, manekeno vaisių, pagamintą iš medžio ir gumos sujungiančios kūdikį ir placentą. Maždaug tuo pačiu metu seras Richardas Manninghamas, pagamino stiklinį aparatą, skirtą gimdymui imituoti.

Coudray, karaliaus Liudviko XV rūmų akušerė, tęsė gimdymo simuliatorių naudojimą Prancūzijos akušerių mokymui. Ji buvo žinoma 1700-aisiais sukūrusi „Mašiną“, anatomiškai teisingą, natūralaus dydžio manekeno gimdymo dubenį, pagamintą iš kūno spalvos audinio ir odos bei paminkštintą kempinėlėmis. Jos manekenės buvo labai vertinamos dėl savo tikroviškos išvaizdos, todėl ji keliavo su jomis po visą Prancūziją, mokydama kaimo akušeres, kaip padėti gimdyti kūdikius ir kaip valdyti su gimdymu susijusias komplikacijas. 1600 ir 1700 m. fantomai arba „mašinos“ geriausiai priskiriami dalinių užduočių treniruokliams. Akušerijos fantomai mokant akušerijos buvo naudojami 1800 ir 1900 m. Profesorius B.S. Schulze, universiteto moterų klinikos Jenoje (Vokietija) direktorius, XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje modifikavo akušerinius fantomus, sukurdamas keičiamus dubens dugnus ir kryžkaulio iškyšulius, kad būtų galima geriau imituoti dubens anatomiją mokant klinikinės pelvimetrijos.

Dougalas iš Mančesterio (Anglija) 1900-ųjų pradžioje buvo aktyvus paskaitų panaudojimo kartu su praktine patirtimi su manekenėmis mokant akušeriją šalininkas. Susirūpinęs dėl didelių akušerinių fantomų kainų, jis užsakė sukurti paprastus, nebrangius glazūruotus molinius akušerinius „baseinius“, kurie imituotų moters dubenį. Jis naudojo juos kartu su negyvais gimusiais vaisiais ir jų placenta mokydamas akušerinių procedūrų. Skaidrūs modeliai, atsiradę dėl Wakerlin ir Whitacre darbų, buvo įkvėpti Ilinojaus universiteto „didesnio nei natūralaus dydžio permatomo nėščios moters modelio“. Jie buvo aktyvūs permatomų manekenų, skirtų mokyti normalaus gimdymo ir chirurginio gimdymo, šalininkai ir bendradarbiavo kurdami skaidrų, plastišką moters pilvo ir dubens liemenį, pagrįstą tipiškos europietės moters anatomijos pavyzdžiu. 1947 m. San Francisko (Kalifornija) krūtinės ląstos chirurgas Eloesseris aprašė, kaip jis modifikavo šį treniruoklį, permatomą plastikinį dubens kanalą ir pilvo ertmę įtaisydamas gumuota vidinės pilvo sienelės ir išorinių lytinių organų. Jo tikslas buvo sukurti fantomą, kuris būtų lengvas, nebrangus ir lengvai gabenamas medicinos požiūriu atokiose arba nepakankamai aptarnaujamose pasaulio vietose. Nuo to laiko buvo sukurta daugybė akušerinių treniruoklių, skirtų mokyti atlikti tokias procedūras kaip gimdos kaklelio išplėtimas ir epiziotomijų korekcija.

Modernieji mokymo metodai

Perėjimas nuo akušerinio gimdymo dubens prie tikroviškų, viso dydžio interaktyvių gimdymo treniruoklių naudojimo įvyko aštuntajame dešimtmetyje. Per tą laiką Knapp ir Eades sukūrė mechaninę moterų gimdymo sistemą, aprūpintą elektropneumatiniu prietaisu, galinčiu sukurti pakankamą skysčio slėgį, kad išstumtų manekeną ir imituotų gimdymą per makštį. Šis prietaisas neįgijo populiarumo akušerijos arenoje ir, kaip ir SimOne, nebuvo komerciškai gaminamas.

Dešimtajame dešimtmetyje Eggertas, Eggertas ir Vallejo laikėsi kitokio požiūrio – įrengė motorizuotą mechanizmą, kuris išstumia natūralaus dydžio manekenę iš dubens, kad imituotų gimdymą per makštį. Jie aprengė savo natūralaus dydžio gimdančią manekenę su savarankišku, viduje esančiu, girdimu vaisiaus širdies tono simuliatoriumi. Dabar žinoma kaip Noelle, šis didelio tikslumo žmonių manekenas buvo užpatentuotas kaip „kompiuterizuota pacientų priežiūros mokymo sistema“.

Registruokitės vizitui pas ginekologus Vilniuje And klinikoje.

2023.04.13; 00:06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *