Naujųjų išvakarėse atgijo Vilniaus arkikatedros varpinės bokštas


Naujųjų išvakarėse atgijo Vilniaus arkikatedros varpinės bokštas. Sauliaus Žiūros nuotrauka

Pasitinkant 2022-uosius, Vilniuje varpinės bokštas nušvito vaizdo projekcijomis – kviečia į kelionę laiku, kuri simboliškai nušviečia metų ir laiko virsmą.
 
Moderni instaliacija, jau trečioji per pastaruosius kelerius metus, – tvari ir šiuolaikiška fejerverkų alternatyva, o ir demonstruojama ji kur kas ilgiau – projekcija vilniečiai ir svečiai grožėsis nuo gruodžio 31 d. 18.00 val. iki sausio 1 d. 01.00 val.
 
Pasak instaliacijos kūrėjo Linarto Urniežio, šis projektas kaskart laukiamas ir įgyvendinamas su jauduliu. Neįprastos struktūros varpinės pastatas išskirtinis net ir pasauliniame kontekste, tad projekcijos ant jo – kruopštus juvelyrinis darbas, reikalaujantis sudėtingų techninių sprendimų ir rimto pasirengimo. 
 
Iš visų pusių projektorių nušviesta varpinė stebina bokšto formos ir tekstūrų transformacijomis.
 
Animacijos idėją įkvėpė seniausias iki šiol veikiantis Prahos astronominis laikrodis „Prague Orloj“, kurio milžiniškas 1490 m. pagamintas mechanizmas rodo ne tik valandas, Saulės ir Mėnulio judėjimą per Zodiako žvaigždynus, bet ir apaštalų figūrų minispektaklį.
 
Vilniaus varpinės reginys žiūrovams leidžia keliauti per įvairiausius laikotarpius ir pasakos, kaip buvo matuojamas laikas – nuo seniausių archajinių simbolių, vėliau atsiradusių pirmųjų mechanizmų iki šiuolaikinių modernių prietaisų.
 
Vilnius prisijungė prie pasaulio miestų, atsisakiusių naujamečių fejerverkų. Gruodžio 31-ąją Katedros aikštėje, paisant rekomendacijų nerengti masinių švenčių, nevyks ir jokie proginiai renginiai. Kviečiama rinktis saugias, tvarias pramogas, atsisakyti pavojų žmonių sveikatai ir gyvūnų gerovei keliančių, gamtos taršą didinančių fejerverkų, didesnių susibūrimų.
 
Sausio 1-ąją, Vėliavos dieną, nuo 1.00 iki 8.00 val. varpinę puoš Trispalvė.
Naujųjų išvakarėse atgijo Vilniaus arkikatedros varpinės bokštas. Sauliaus Žiūros nuotr.
 
Nors Naujųjų metų vakarą aikštėje prie Kalėdų eglės renginių nevyks, Vilniaus miesto savivaldybė pasirūpino, kad iš kavinių ir pasivaikščiojimų po šventiškai pasipuošusį miestą grįžtantys vilniečiai ir miesto svečiai turėtų galimybę rinktis viešąjį transportą. Naktį iš gruodžio 31-osios į sausio 1 d. kursuoja 101N, 102N, 103N, 104N ir 105N maršrutų autobusai.
 
Naktiniai autobusai talpesni ir kursuos maždaug nuo 23.00 iki 3.00 val. Nuo 23.00 iki 1.00 val. kursuos maždaug kas 45–50 min., o nuo 1.00 val. iki 3.00 val. – kas 30–35 min.
 
Naujųjų metų naktį bus eismo ribojimų T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės, Maironio gatvėse ir jų prieigose: automobilių transportas bus draudžiamas nuo gruodžio 31 d. 22.00 val. iki 2022 m. sausio 1 d. 01.00 val., išskyrus viešąjį transportą.
 
Eleonora Budzinauskienė (ELTA)
 
2022.01.01; 05:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *