Net aštuonios lietuviškos premjeros


„Kino pavasaris“ į kino teatrų sales įpūs ne tik šviežių tarptautinių kino vėjų, bet įneš ir gaivų lietuviško kino gūsį. Šiemet festivalis Lietuvos kinui skiria ypatingai daug dėmesio. Lietuviškų filmų programoje pristatomi 28 lietuvių kino kūrėjų darbai, o iš jų – net aštuonios filmų premjeros!

„Aštuonios premjeros viename festivalyje – įspūdingas skaičius, džiugiai iliustruojantis judėjimą Lietuvos kine. Net aštuonias mūsų šalies kino premjeras pristatys tiek jauni, tiek žinomesni lietuvių kino režisieriai. Premjeras galima suskirstyti į kelias grupes – režisūrinius debiutus, dokumentinius filmus, jaunųjų Lietuvos kino kūrėjų darbus“, – sako festivalio „Kino pavasaris“ lietuviškos programos sudarytoja Lina Kaminskaitė – Jančorienė.

Netikėtų režisūrinių debiutų grupę atstovauja režisierius Giullaume Coudray su filmu „Šarūnas Bartas, vienas lauke – karys“. Mintis sukurti juostą apie lietuvių kino kūrėją prancūzui kilo iš arti susipažinus su sunkiai nupasakojamu Š. Barto filmų kūrybiniu procesu. G. Coudray ilgai dirbo su lietuviu, kol galiausiai įkvėptas jo meistriškumo pats sukūrė pirmąjį savo filmą.

Sąsajų su Šarūnu Bartu turi taip pat lietuviškų filmų premjerose pristatomo filmo „Laiko saugotojas“ režisierė Dali Rust. Pastaruoju metu dokumentinius filmus kurianti autorė kadaise dirbo Š. Barto asistente. „Kino pavasaryje“ pristatomas jos filmas „Laiko saugotojas“ pasakoja apie Kaliningradą ir šio miesto transformacijas fotografo akyse ir objektyve.

„Kino pavasaryje“ savo filmą pristato ir prozininkas, dramaturgas bei vis dažniau kino kūrėjas Marius Ivaškevičius. Naujausias M. Ivaškevičiaus filmas „Tėve mūsų“ išsiskiria stipria dramaturgija ir taps 15-ojo „Kino pavasario“ uždarymo filmu.

Dar viena premjera lietuviškų filmų programoje – dokumentinis Kristinos Inčiūraitės filmas „7 nuodėmės“. Filme skirtingų kartų ir skirtingų sporto šakų sportininkės pasakoja apie tai, kaip jos supranta ir vertina septynias mirtinas nuodėmes (tinginystę, puikybę, kerštą, persivalgymą, gašlumą, godumą ir pavydą) šiandienos visuomenėje. Filme pasirinktos septynios dvikovės sporto šakos, kuriose kovojama vienas prieš vieną – tai lyg dvi moters asmenybės pusės: šviesioji ir tamsioji. Šio dokumentinio filmo kūrimui įtakos turėjo ir Kurto Weillo bei Bertolto Brechto baletas „Septynios mirtinos nuodėmės“ („Die sieben Todsünden“, 1933), kuriame dvi seserys Didžiosios depresijos laikotarpiu keliauja į septynis skirtingus miestus ir ieško laimės.

Dokumentinio filmo premjerą festivalyje pristato ir Džiugas Katinas. Tarpdisciplininio meno kūrėjas, tarptautinių performansų meno festivalių dalyvis ir filmų autorius juostoje „10“ ieško atsakymo į klausimą, ar dešimtuku įkūnijamus hierarchinius principus galima kelti į kultūros, meno ir religijos struktūras?

Dar trys „Kino pavasario“ premjeros – trijų jaunų lietuvių kino menininkų trumpametražiai filmai. Ramunės Čekuolytės-Che juosta „Panaekhali“, Jono Tertelio – „14.56“ ir Mykolo Žukausko – „Ana Geraširdė“.

Jaunųjų kino menininkų premjeros lietuviškų filmų programoje – tik dalis „Kino pavasario“ dėmesio jaunajam Lietuvos kinui ir jo ateičiai. Pirmą kartą per visą festivalio istoriją, šiemet įsteigtas skatinamasis prizas jaunam lietuvių kūrėjui. Prizui nominuoti devyni Lietuvos teatro ir muzikos akademijos auklėtinių režisūriniai darbai, o laimėtojas bus paskelbtas festivalio uždarymo metu. Šiuo prizu siekiama ne tik skatinti jaunus kino kūrėjus kurti, bet ir įvertinti naujosios Lietuvos kino kartos darbus.

Džiugu ir tai, kad šiais metais konkursinėje festivalio programoje „Nauja Europa – nauji vardai“ dalyvaus ir Lietuvą atstovaujantis filmas – Igno Miškinio „Artimos šviesos“. 

O kovo 31 d. festivalis organizuoja „Lietuvos kino kūrėjų vakarą“, kuriame pirmą kartą bus pristatyti ir iškilmingai įteikti Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimai „Ąžuolas“.

Festivalyje „Kino pavasaris“ taip pat bus parodyti ir kiti per pastaruosius metus sukurti lietuviški filmai. Programoje atrinkti net 20 filmų.

Kaip niekada anksčiau lietuviško kino turtingas Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ – kovo 18 – balandžio 2 dienomis.

Nuotraukoje: senasis Karaliaučius (dabartinis Kaliningradas).

2010.03.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *