Oliveris Kerolas. Kaip Vladimiras Putinas dar sykį taps Rusijos prezidentu?


Užsienio spaudoje vis daugiau straipsnių, kurių autoriai svarsto, ką Vladimiras Putinas darys pasibaigus ir šiai prezidentavimo kadencijai? Versijų – daug.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka. Reuters nuotr.

Pavyzdžiui, manoma, kad V. Putinas ieško ištikimo ir klusnaus draugo, kurį supančios įvairiausiais įsipareigojimais, prastums į prezidentus ir Rusiją toliau valdys … jo rankomis. Ši versija – pati įtikinamiausia. Sunku patikėti, jog V. Putinas nebenori prezidentauti. Būtų sunku patikėti ir tvirtinimu, jog V. Putinas nesvarsto variantų, kas jam nutiktų praradus Kremliaus valdovo statusą. Greičiausiai dabartinis šalies prezidentas mano, jog praradus realią valdžią Rusijoje jo saugumas nebūtų užtikrintas „visu 100 procentų“. Tad ką daryti?

„The Independent“ žurnalistas Oliveris Kerolas iškelia versiją, jog šį sykį valdžiai išsaugoti V.Putinas gali pasitelkti … Baltarusiją. Kaip taip galima padaryti? Šis žurnalistas pastebi, jog A. Lukašenka niekad nebuvo „švelniosios politikos“ šalininkas. Tačiau maniera, kaip jis pastaruoju metu kalbėjo apie Rusiją, – byloja apie didelį A. Lukašenkos susierzinimą.

„Aš moku skaityti tarp eilučių. Aš suprantu visas užuominas. Jūs turėtumėte tiesiog šitaip pasakyti: sugriaukite šalį ir tapkite sudėtine Rusijos dalimi“, – taip yra pasakęs A.Lukašenka, kai susitiko su žurnalistais vienoje iš paskutiniųjų savo spaudos konferecijų.

Beje, Rusija ir Baltarusija formaliai susijungusios nuo 1997 metų. Tačiau ši sąjunga nėra gili, viską apimanti. Karai Gruzijoje ir Ukrainoje, ypač Krymo okupacija iškėlė Minskui nemalonių klausimų, kokie tikrieji Rusijos ketinimai dėl Baltarusijos? Gal Kremliaus vadovo galvoje kirba mintis prisijungti ir Baltarusiją? Arba taikiu, arba net kariniu būdu.

Laikraštis „The Independent“ primena sklandančius gandus, kad V.Putinas „kažką rimto sumąstė dėl Baltarusijos“. Tikriausiai Baltarusija bus suvalgyta vardan V. Putino asmeninės valdžios išsaugojimo.

Remiantis Kremliui artimais šaltiniais, V. Putinas karštligiškai svarsto, kaip jam išlikti šalies prezidentu dar vienai kadencijai. Konstitucijos kaitaliojimas leidžiant dar sykį V. Putinui siekti Rusijos vadovo posto, – niekam tikęs. Šis variantas V. Putinui jau nėra patrauklus. V. Putinas nenori būti vadinamas diktatoriumi, dešimtmečiais valdančiu šalį. Jam reikalingas žymiai patrauklesnis, labiau paslėptas, labiau patrauklus variantas.

Rokiruotė, kuri buvo atlikta 2008 – 2011 metais, – jos taip pat nepakartosi. Juolab kad rusai ne itin palankiai vertino V. Putino pasikeitimą valdžia su „prezidentu“ Dmitrijumi Medvedevu.

Taigi V. Putinas galbūt nori prisijungti Baltarusiją – tapti formaliai naujos, Baltarusiją prarijusios šalies prezidentu. Toks žingsis leistų jam formaliai dar sykį tapti valdovu – bendros Rusijos ir Baltarusijos valstybės prezidentu. O po to jau tikrai būtų galima svarstyti jį pakeisti turinčio žmogaus kandidatūrą.

Baltarusijos kariškiai ruošiasi kariniam paradui. EPA – ELTA nuotr.

Be abejo, toks scenarijus – sudėtingas. Nežinia, kaip Baltarusijos prijungimas įtakotų Rusijos ekonomiką. Šlubuojanti Rusijos ekonomika greičiausiai dar labiau smuktų. Taip pat neaišku, ar baltarusiai itin noriai, be menkiausio kraujo praliejimo, sutiktų tapti sudėtine Rusijos dalimi. Nėra lengva nuspėti ir A. Lukašenkos veiksmus – vargu ar jis savanoriškai atsisakys Baltarusijos vadovo posto.

Buvęs Kremliaus patarėjas Glebas Pavlovskis mano, kad A. Lukašenka turi rimtą pretekstą nerimauti dėl savo likimo, nors iki galo nežino, kokius planus kurpia V. Putinas. Tokiais atvejais A.Lukašenka dažniausiai pradeda viešai atvirauti. Taip nutiko ir dabar. Jis be užuolankų paaiškino žurnalistams, kad supranta, jog Rusija nori prisijungti Baltarusiją galutinai.

Beje, V. Putinas baiminasi, kad A.Lukašenka, pajutęs rimtą pavojų, dabar jau rimtai neperbėgtų į Vakarų pusę, kaip tai padarė Ukraina. Tokiu atveju V. Putinas netektų ir Baltarusijos (kaip neteko Ukrainos), ir galimybės tapti bendros valstybės prezidentu.

Baltarusijos tankai. EPA – ELTA nuotr.

Žodžiu, niekas dorai nežino, ar V.Putinas sugebės išsaugoti prezidento kėdę po 2024-ųjų metų. Tačiau omenyje turint visus ankstesnius V. Putino gudrumus, jam tai turėtų pavykti.

Informacijos šaltinis – „The Independent

2018.12.23; 09:00

print