Opozicijos inicijuota interpeliacija užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui nepavyko. Antradienį Seimas pritarė ministro atsakymams į interpeliacijos klausimus ir ji buvo atmesta. Tokį sprendimą palaikė 73 posėdyje užsiregistravę parlamentarai, 47 politikai buvo prieš, 6 – susilaikė.
G. Landsbergio atsakymai į interpeliacijos klausimus didelio valdančiųjų ir opozicijos susidomėjimo nesulaukė – Seimo plenarinių posėdžių salė buvo pustuštė.
Visgi ministras iš Seimo posėdyje dalyvavusių politinių oponentų sulaukė nemažai kritikos.
Kėlė klausimą, kam iš tikrųjų ministras dirba
Lietuvos regionų frakcijos narys Jonas Pinskus posėdžio metu negailėjo kritikos G. Landsbergiui dėl kalio trąšų tranzito per Lietuvą sustabdymo. Pasak jo, šis sprendimas leido Rusijai ir Baltarusijai susikrauti papildomus milijonus ir padarė didelius nuostolius Lietuvos strateginėms įmonėms.
„Jūs deklaravote, kad kalio trąšų tranzito per Lietuvą sustabdymas neleis A. Lukašenkai gauti pajamų savo režimui finansuoti. Bet pagal punktą – būsimų įvykių numatymas – jūs privalėjote žinoti, kad tokie veiksmai iššauks didžiulį kainų šuolį rinkoje, kas ir įvyko“, – posėdžio metu sakė J. Pinskus.
„Padarėte didžiulius nuostolius strateginėms Lietuvos įmonėms – Lietuvos geležinkeliams, Jūrų uostui ir kitoms. Papildomi milijardai A. Lukašenkai ir putinui – nuostoliai Lietuvai. Kam dirbate?“, – kėlė klausimą J. Pinskus.
Reaguodamas į šią opozicijos atstovo kritiką G. Landsbergis akcentavo, kad jam nebeliko klausimų, kurioje pusėje yra pats J. Pinskus.
„Ačiū gerb. Jonai, kad jūs iš opozicijos šiandieną užduodate klausimus. Aš aiškiai suprantu, kurioje pusėje jūs esate. (…) Aš suprantu kodėl jums rūpi – jūs tiesiog norite A. Lukašenkai tranzito per Lietuvą. Ačiū už tai, suprantu, kuriose dabar pusėse esame. Aš nenoriu A. Lukašenkos trąšų tranzito per Lietuvą“, – sakė G. Landsbergis.
Ministras įsitikinęs, kad sprendimas uždrausti kalio trąšų tranzitą per Lietuvą buvo teisingas žingsnis.
„Faktai yra tokie, kad apribojus išvežimo galimybes mūsų turima informacija leidžia teigti, kad šiandieną ne daugiau negu 20 proc. kalio sugebama išvežti naudojantis Rusijos uostais. Reiškia, jis iš esmės yra uždarytas. Pagrindinis jo finansų šaltinis, kuris buvo „Belkalij“, jam yra neprieinamas“, – akcentavo G. Landsbergis.
„Aš manau, kad tai yra teisingas žingsnis. Ar aš sakyčiau, kad tai reiktų pakartoti, jeigu mes atsuktume laiką, – visiškai taip“, – pridūrė jis.
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: G. Landsbergis yra idėjų žmogus
Konservatorių Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė vykusiose diskusijose akcentavo, kad opozicija visiškai nepagrįstai interpeliuoja užsienio reikalų ministrą. Jis, politikės teigimu, sėkmingai vadovauja Lietuvos diplomatijai, nes yra „idėjų žmogus“.
„Mūsų laikais yra labai nemažai politikos administratorių ir labai nedaug politikos (idėjų) generatorių. Šitas politikas, kurį šiandien opozicija interpeliuoja, yra idėjų žmogus. Tokie politikai ne administruoja procesus, bet juos kuria, brėžia kryptį į ateitį, randa sprendimus, kaip spręsti kylančias problemas“, – teigė konservatorė.
E. Gentvilas: tai nebuvo konstruktyvus bandymas pateikti interpeliaciją G. Landsbergiui
Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas akcentavo, kad interpeliaciją G. Landsbergiui surengusi opozicija neturi pasiūlyti jokios alternatyvos ministro konstruojamai užsienio politikai.
„Svarbiausias dalykas, kad kritikuojate ne G. Landsbergio, o Lietuvos užsienio politiką, norėtųsi matyti, į ką ji nukreipta. Arba kas yra kritikuojama ir kokia yra vertybinė užsienio politika, kitokia užsienio politika konstruojama. Aš alternatyvos nematau, gerbiami opozicijos nariai“, – sakė E. Gentvilas.
„Klausimų daug kaip trupinėlių, koks patiekalas yra siūlomas Lietuvai kaip užsienio politika? Kritikuojama užsienio politiką fragmentiškai, patiems nepateikiant jokio produkto. Mano manymu, tai nebuvo konstruktyvus bandymas pateikti interpeliacija užsienio reikalų ministrui, kartu kritikuojant ir užsienio politiką“, – pridūrė jis.
G. Surplys: klausimų dėl ministerijos darbo kilo daugeliui
Savo ruožtu Opozicijai priklausantis Giedrius Surplys pabrėžė, kad klausimų, nepaisant Seimo sprendimo, dėl Užsienio reikalų ministerijos darbo kilo daugeliui.
„Klausimų tiek dėl Taivaniečių atstovybės pavadinimo, tiek dėl „Belaruskalij“ trąšų, tiek dėl Kaliningrado tranzito ir kitų dalykų ministrui turėjo ir prezidentas, ir kitų ministerijų ministrai, ir koalicijos partneriai. Tai, kad šie klausimai yra šiandien svarstomi Seime, aš manau, nėra savaime smerktinas dalykas“, – sakė G. Surplys.
„Aš tikrai kviečiu, jeigu šiandien interpeliacija nepavyktų… Ministre, raskite laiko ir noro ir pakvieskite į diskusiją partijų atstovus, politologus ir gal verslininkus pasikalbėti. Apie tai, kur mūsų užsienio politika eina ir kur mes turime bendrus taškus“, – taip pat pažymėjo parlamentaras.
I. Šimonytė: ši interpeliacija yra dūmų uždanga
Tuo tarpu premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad ši opozicijos inicijuota interpeliacija G. Landsbergiui yra tarsi dūmų uždanga, kuria bandoma nukreipti dėmesį nuo kitų problemų.
„Tai apie ką yra ši interpeliacija? Atrodytų, kad tai yra dūmų uždanga pridengti klausimus apie išjungtą poligrafą ir atitraukti dėmesį nuo kitų metų biudžeto, kur kabutėse fundamentaliu klausimu tapo pešiojimasis, kada baigsis PVM lengvata, kurios didžiausią naudą gauna greituoju maistu prekiaujančios įstaigos“, – svarstė I. Šimonytė.
S. Skvernelis kėlė klausimą dėl viceministro M. Adomėno
Kritikos G. Landsbergio vadovaujamai Lietuvos diplomatijai negailėjo vienas iš opozicijos lyderių Saulius Skvernelis.
„Deja, bet susidaro toks įspūdis, kad yra personalinė užsienio reikalų ministro politika ir jos sprendimai. Taip tikrai neturėtų būti“, – tvirtino ekspremjeras.
„Nemažai klausimų kyla dėl užsienio reikalų ministro komandoje esančio viceministro Manto Adomėno“, – sakė S. Skvernelis, prisimindamas M. Adomėno ryšius su korupcijos byloje liūdnai pagarsėjusiu koncernu „MG Baltic“. Dėl to M. Adomėnas 2018 m. buvo pašalintas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD).
„Partijoje toks žmogus būti negali, bet viceministru gali? Tai klausimų kyla įvairiausių. Bet diskutuokime ne apie tai: ne apie G. Landsbergį, M. Adomėną, S. Skvernelį ar G. Surplį. Diskutuokime apie tai, ar užsienio politika atitinka esminius Lietuvos Respublikos ir jos žmonių interesus“, – sakė S. Skvernelis.
Antradienį Seimo plenarinių posėdžių vyko užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio interpeliacija. Stodamas prie tribūnos Lietuvos diplomatijos vadovas pateiks atsakymus į 45 parlamento opozicijos raštu jam užduotus klausimus. Parlamento mažuma parašus po interpeliacijos tekstu surinko dar lapkričio pradžioje.
Interpeliacija G. Landsbergiui nėra pirmoji šiai Vyriausybei. Parlamento mažuma jau inicijavo tris interpeliacijas – energetikos ministrui Dainiui Kreiviui, sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui ir žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui. Visi šie procesai baigėsi valdančiųjų naudai – atsakymams į klausimus buvo pritarta ir ministrai tęsia darbą postuose iki šiol.
Visgi, Seimo opozicija neatmeta, kad netrukus interpeliacija gali būti inicijuojama ir kitiems ministrams, o parlamento pasitikėjimą įsivertinti bus raginama visa Vyriausybė.
2022.11.23; 00:50