Pasvaliečių sukčių masalas – vairuotojo pažymėjimai


Nuosprendį išgirdo du jauni pasvaliečiai, socialiniuose tinkluose skelbę, kad už atlygį gali padėti gauti vairuotojo pažymėjimus, o jų pažadais patikėjusius žmones palikę ir be pinigų, ir be taip trokštamo dokumento. Pasvalio rajono apylinkės teismas abu juos pripažino kaltais dėl sukčiavimo ir skyrė po 90 parų arešto.

Pasvalyje gyvenantys bendraamžiai bičiuliai, anksčiau teisti 22 metų S. Ž. ir J. P. teisiamųjų suole atsidūrė dėl noro prasimanyti pinigų sukčiaujant. 2014 metų pabaigoje jie sugalvojo socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbti skelbimą, kad už atlygį gali gauti originalius, „įtrauktus į duomenų bazes“ vairuotojo pažymėjimus. 

Kai kurie susidomėjusieji šiuo pasiūlymu žmonės pervedė pinigus į pasvaliečių nurodytą banko sąskaitą, kiti pinigus perdavė susitikę su šiais jaunuoliais. Vėliau pažadus žarstę „tarpininkai“ dingdavo kaip į vandenį.

S. Ž. ir J. P. pernai sausį sulaikė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Pasvalio rajono policijos komisariato pareigūnais. 

Kartu buvo sulaikytas ir vaikinų bendras pažįstamas, kurio jie buvo paprašę leisti pasinaudoti savo banko sąskaita. Kadangi šis jaunuolis nežinojo, kad į jo sąskaitą pervedami sukčiaujant išvilioti pinigai, jo atžvilgiu baudžiamoji byla buvo nutraukta. Bičiuliui atsisakius ir toliau leisti naudotis savo sąskaita, teisiamieji vėliau aukoms nurodydavo pinigus pervesti į vieno jų motinos banko sąskaitą, paaiškindami, kad tai moteris, dirbanti „Regitroje“. 

Nukentėjusiais šioje byloje pripažinti 5 asmenys, kuriems padaryta nuo 70 iki 800 eurų žala. Iš viso iš jų pasvaliečiams pavyko išvilioti 1 tūkst. 600 eurų. Manoma, kad nuo sukčių galėjo nukentėti ir daugiau asmenų, tačiau jie į teisėsaugos pareigūnus nesikreipė. 

Ikiteisminį tyrimą atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, o jį kontroliavo ir koordinavo Vilniaus apygardos prokuratūra. 

Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikiusio Panevėžio apylinkės prokuroro Gražvydo Kazlausko teigimu, abu pasvaliečiai savo kaltę visiškai pripažino. „Jie teigė, kad neteisėtu būdu parūpinti vairuotojo pažymėjimus žadėjo tikėdamiesi, jog pasijutę apgauti žmonės nedrįs kreiptis pagalbos į policiją. Beje, abu teisiamieji patys neturi vairuotojo pažymėjimų. Kaip sakoma, „batsiuvys be batų“, – sakė prokuroras G. Kazlauskas. 

Vasario 18 dieną Pasvalio rajono apylinkės teismas S. Ž. ir J. P. pripažino kaltais dėl sukčiavimo ir skyrė abiem po 90 parų arešto. Kadangi teismas bylą išnagrinėjo sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka, bausmė sumažinta trečdaliu ir skirta galutinė 60 parų arešto bausmė, atliekant ją areštinėje. Nuteistiesiems taip pat reikės solidariai atlyginti nukentėjusiesiems padarytą 1 tūkst. 600 eurų žalą.  Nukentėjusiems žalai atlyginti bus skirti ir 150 eurų, konfiskuoti iš J. P. 

Teisminio nagrinėjimo metu suimtas S. Ž. iš karto po nuosprendžio paskelbimo pasiųstas atlikti jam paskirtos bausmės. Nuosprendžio paskelbimo laukusiam laisvėje ir neatvykusiam jo išklausyti J. P.  teismas iškart švelnesnę kardomąją priemonę pakeitė į suėmimą. Vos policijos surastas, vaikinas bus siunčiamas atlikti arešto bausmės.

Informaciją pateikė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė (Panevėžys).

2016.02.20; 08:57

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *