Tinklink.lt pateikia dar vieną skandalingą istoriją, kai pilietiškus veiksmus parodęs gyventojas gavo antausį. Pagėgių savivaldybėje vyksiančiu konkursu seniūno pareigoms eiti pradėjęs domėtis Donatas Jančaras nesitikėjo, kad valdininkai nuo žmonių atsitveria devyniais užraktais ir net gali iškviesti policiją už tariamai chuliganišką elgesį…
Įkyrus domėjimasis supykdė valdininkus
D. Jančaras siekė gauti informacijos apie kandidatus į seniūnus, nes tikina norėjęs kurį nors jų palaikyti. Vyras sako, kad jam tai atrodanti natūrali bendruomenės nario pareiga domėtis, kas vadovaus gyvenvietei, kas rūpinsis gyventojų gerove ir pan. Tačiau realybė buvo kitokia. Atėjęs į savivaldybę vyras negavo jokios informacijos ir sulaukė pasiūlymo pateikti prašymą raštu, nors konkursas jau turėjo netrukus prasidėti…
Vyras nutarė nenuleisti rankų ir pradėjo filmuoti savo veiksmus ieškant jam rūpimos informacijos. Tačiau vos tik D. Jančaras užėjo į salę, kurioje turėjo vykti konkursas, jis buvo iš ten išprašytas. Susinervinę dėl įkyraus piliečio domėjimosi valdininkai iškvietė policiją. Vaizdo įraše matyti, kad pareigūnai elgėsi neobjektyviai, reikalavo D. Jančarą pasišalinti, kalbėjo apie tariamus septynis liudininkus. Galiausiai vyras buvo išprašytas į lauką.
D. Jančaras tikina dar prieš apsilankymą savivaldybėje skambinęs į administraciją ir teiravęsis, ar seniūno konkursuose gali stebėtojo teisėmis dalyvauti paprasti gyventojai, tačiau nieko nepešė.
„Nuo tiesaus atsakymo buvo išsisukta. Man aiškino, kad anksčiau pašaliniams būdavo galima dalyvauti, o kaip bus šiemet – nežinia“, – savivaldybės administracijos darbuotojų kompetencijos stoka stebėjosi pagėgiškis.
Jau po skandalingo D. Jančaro išprašymo iš savivaldybės pastato vyras ėmė domėtis gyventojų galimybe stebėti panašius konkursus. Pasirodo, įstatymai numato galimybę, kad pageidaujant kandidatams į seniūnus, pašaliniai gali būti neįleisti į patalpą, kurioje vykdomas egzaminas. Tačiau pateikiama išlyga, kad seniūnai turėtų naudoti žmonių parama ir procesas privalo vykti skaidriai.
Savivaldybė dangstosi įstatymais
Nors Pagėgių savivaldybės administracijos direktorius Vaidas Bendaravičius yra turėjęs reikalų su D. Jančaru ir apskundė pastarąjį policijai dėl neva nederamo elgesio, pats administracijos vadovas prisipažino šiuo metu sergantis ir nesantis darbe. Todėl V. Bendaravičius atsiprašinėjo negalintis kažko plačiau komentuoti, nes nėra įsigilinęs į konkurso metu įvykusį incidentą. Administracijos vadovas pasiūlė pateikti tinklink.lt dominančius klausimus raštu savivaldybės juridiniam skyriui.
Pagėgių savivaldybės Bendrojo ir juridinio skyriaus vedėja Adelija Truškauskienė tinklink.lt informavo, kad paskelbus konkursą į Pagėgių savivaldybės administracijos Pagėgių seniūnijos seniūnus, dokumentus pateikė du pretendentai. Abu jie pageidavo neskelbti viešai apie dalyvavimą konkurse. Todėl esą ir nebuvo teikiama informacijos apie jų kandidatūras. A. Truškauskienė taip pat pridūrė, kad vykstant konkursui, per egzaminą gali dalyvauti tik komisijos nariai ir komisijos sekretorius. Taip pat stebėtojo teisėmis gali dalyvauti Valstybės tarnybos tvarkymo įstaigos tarnautojai. Jeigu konkurse numatyti specialieji reikalavimai, pavyzdžiui, užsienio kalbos mokėjimas, kompiuterinis raštingumas ir pan., tuomet gali dalyvauti ir specialiai pakviesti ekspertai.
„Kitų asmenų dalyvavimas nenumatytas Lietuvos Respublikos vyriausybės 2002 m. birželio 24 d. nutarime Nr. 966.(Žin., 2002, Nr. 2654)“, – raštu pateiktame atsakyme įstatymą cituoja A. Truškauskienė.
Į klausimą, kodėl vis dėlto D. Jančarui buvo iškviesti pareigūnai, savivaldybės atstovė parašė taip (nekeista ir netrumpinta – red. past.): „Prieš pradedant vykdyti konkursą D. Jančaras atvyko į patalpas ir įsibrovė į salę, kur susirinko komisija ir pretendentai, filmavo. Buvo paprašytas išeiti iš salės, po kiek laiko išėjo. Prasidėjus konkursui jis vėl brovėsi į salę ir trukdė vesti egzaminą. Aš paprašiau netrukdyti ir užrakinau duris. Jis pradėjo triukšmauti koridoriuje, tada ir pakvietėme policijos pareigūnus. Internetinėje svetainėje D. Jančaras patalpino savo filmuotą juostą iškarpydamas kadrus, kur jis netinkamai elgėsi“.
A. Truškauskienė pridūrė, kad D. Jančaras neteisingai supranta seniūno ir seniūnaičio kandidatūrų pateikimo reikalavimus pagal įstatymą. „Seniūnai priimami egzaminuojant, o seniūnaičių kandidatūras gali siūlyti gyventojai, nevyriausybinės organizacijos, asociacijos, įstaigų ir organizacijų kolektyvai, veikiantys savivaldybės nustatytose seniūnaitijose“, – rašoma A. Truškauskienės atsakyme tinklink.lt žurnalistui.
Policijos veiksmai kelia abejonių
Šioje prieštaringoje istorijoje įdomi dar viena detalė. Pasirodo, vienas D. Jančaro ir savivaldybės darbuotojų konflikte dalyvavusių policijos pareigūnų priklauso savivaldybės administracinei komisijai. Iš tiesų, oficialiame šios įstaigos internetiniame puslapyje yra informacija, kad Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos poskyrio prevencijos grupės vyresnysis tyrėjas Renatas Šimkus priklauso administracinei komisijai prie Pagėgių savivaldybės tarybos.
„Man tai atrodo labai šališkai… Tie patys pareigūnai atvažiuoja, vienpusiškai stoja ginti savivaldybės darbuotoją, o mane puola kaltinti smulkiu chuliganizmu ir kalba apie mistinius septynis liudininkus, kurie jau neva pasirengę prieš mane liudyti. Maža to, jie mane išplūdę išprašo iš pastato, o paskui patys ir apklausinėja, prideda išgalvotų faktų nuo savęs“, – skėsčiojo rankomis D. Jančaras, pasipiktinęs Pagėgių pareigūnų savivale.
Savo piliečio teises užsimojusiam ginti pagėgiškiui buvo surašytas administracinis teisės pažeidimo protokolas ir dabar gresia teismas. Už tariamą smulkų chuliganizmą vyrui gresia nuo šimto iki dviejų šimtų litų bauda arba areštas iki trisdešimties parų.
Tinklink.lt taip pat kreipėsi į Policijos departamentą su prašymu pakomentuoti Pagėgių pareigūnų elgesį. Ar Pagėgių policijos pareigūnai peržengė leistinas ribas, tinklink.lt informuos gavus oficialų atsakymą iš Policijos departamento.
2012.01.08