Popiežius Pranciškus pakeliui į susitikimą su jaunimu Katedros aikštėje išlipo iš papamobilio aplankyti ir palaiminti kiekvieno nepagydomai sergančio žmogaus, gydomo hospise, arba jo darbuotojų bei savanorių slaugomo namuose.
ELTA primena, kad Pal. kun. Mykolo Sopočkos hospise paguodos ir pagalbos randa nepagydomai sergantys žmonės. Ši vieta vadinama orios gyvenimo pabaigos ir vilties namais.
Juose rūpinamasi ne tik sergančiaisiais, bet ir ligonio šeimomis, kurios mirties akivaizdoje dažnai jaučiasi bejėgės ir sutrikusios. Ištiesti pagalbos ranką ligonio artimiesiems yra pasiruošę hospiso gydytojai, dvasininkai, teisininkai, socialiniai darbuotojai ir savanoriai. Ligoniais rūpinamasis pagal jų sveikatos būklę: jų namuose arba hospiso stacionare.
Pagalba suteikiama neatlygintinai visiems, kam jos reikia. Žmonės neskirstomi pagal tautybes, tikėjimą.
Hospisas veikia 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, šalia jo statomas hospisas onkologinėmis ligomis sergantiems sunkios būklės vaikams.
Kaip skelbė ELTA, Pal. M. Sopočkos hospisui, kurio ženklas – širdis ir namai, nuo įkūrimo vadovauja sesuo Michaela Rak. Gailestingojo Jėzaus seserų kongregacijos Vilniuje vyresnioji į savanorišką veiklą yra įtraukusi ir keletą iš netoliese esančių pataisos namų nuteistųjų.
Šiai įstaigai talkina 100 savanorių, kasdien vykstančių pas ligonius, slaugomus namie. Stacionare per metus pasirūpinama beveik 200 pacientų.
Sesuo M. Rak, jau 20 metų dirbanti su nepagydomais ligoniais, teigia, kad hospisas pasirengęs pasidalyti sukaupta patirtimi su visais, norinčiais steigti tokius namus, kuriuose profesionali medikų priežiūra yra derinama su dvasine pagalba.
Pirmasis hospisas 1967 m. buvo įkurtas Anglijoje, jo pavyzdžiu panašūs slaugos namai paplito ir kitose šalyse. Ši veikla remiasi meilės, neatlygintinos globos ir lygybės principais. Pastaraisiais metais ir Lietuvoje ėmė steigtis naujų slaugos namų sunkiausiems ligoniams – pernai veiklą pradėjo Kauno hospiso namai, „Tėviškės namai“ Alytuje.
Ilgėjanti gyvenimo trukmė senstančioje visuomenėje kelia sudėtingą iššūkį – daugėja ligonių, kuriems reikia paliatyviosios slaugos, malšinančios skausmą ir palengvinančios kančias.
Su nepagydomos ligos diagnoze susiduria ir jauni žmonės. Kiekvienu atveju tai yra sunkus išmėginimas pacientui ir jo artimiesiems. Su šia problema susiduria daugelis šeimų, tačiau paliatyvios pagalbos Lietuvoje labai trūksta.
Informacijos šaltinis – ELTA
2018.09.23; 08:16