Prancūzijoje per „rasistinę“ ataką baltais dažais išterliota vergės statula


Vergovė – bjaurus dalykas

Bronzinė juodaodės vergės statula Prancūzijos Bordo mieste, buvusiame vergų prekybos centre, per akivaizdžiai rasistinę ataką buvo apgadinta baltais dažais, pirmadienį pranešė miestas.
 
Natūralaus dydžio statula vaizduoja Afrikos vergę Modeste Testa, kurią XVIII amžiuje šeima nusipirko Bordo mieste ir ištrėmė į Espanjolos salą Karibuose dirbti cukraus plantacijoje. Vėliau, jos šeimininkei prancūzei mirus Jungtinėse Valstijoje, ji buvo išlaisvinta ir grįžo į vakarinę Espanjolos dalį, dabar žinomą kaip Haitis, ten gyveno iki mirties.
 
Pirmadienio rytą jos statula, stovinti Garonos upės pakrantėje, buvo rasta išterliota baltais dažais nuo galvos iki juosmens. Bordo miesto rotušė, iki vidurdienio ją išvaliusi, paskelbė, kad dėl šio incidento, „tikriausiai rasistinio pobūdžio“, pateiks baudžiamąjį skundą.
 
Už paveldą atsakingas tarybos narys Stephane’as Gomot sakė, kad jei rasizmas būtų patvirtintas kaip motyvas, tai būtų „labai žiaurus išpuolis prieš viską, ką ši statula vaizduoja“, įskaitant „žmonių, kuriuos ištrėmė prekeiviai vergais, atminimą“.
 
Vakarinis Bordo miestas buvo vienas didžiausių Prancūzijoje prekybos vergais iš Afrikos centrų, iš čia jie būdavo plukdomi per Atlantą į Ameriką.
 
Statula, vaizduojanti M. Testas su ilgu sijonu, gniaužiančią pečius apgaubusią skarą, buvo iškilmingai atidengta 2019 m. gegužę, kaip vienas iš virtinės gestų, kuriuos Prancūzijos vyndarių sostinė parodė savo kolonijinės praeities atžvilgiu. Atidengimo ceremonijoje dalyvavo M. Testas palikuonys iš Haičio.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.09.14
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.