Paryžius, gruodžio 13 d. (AFP-ELTA). Antradienį Prancūzijos teismas skyrė laisvės atėmimo bausmes aštuoniems įtariamiesiems, kaltinamiems dėl šiurpios 2016 metų teroro atakos Nicoje, kai įtariamas islamistas sunkvežimiu rėžėsi į minią, šventusią liepos 14-osios valstybinę šventę.
Du vyrai nuteisti kalėti 18 metų už tai, kad padėjo 31 metų Tuniso gyventojui Mohamedui Lahouaiejui-Bouhleliui parengti išpuolį, per kurį pietinio miesto pajūrio krantinėje per keturias minutes žuvo 86 žmonės, daugiau nei 450 buvo sužeisti, kol policija nušovė užpuoliką.
Teisėjai nustatė, kad Mohamedas Ghraiebas ir Chokri Chafroudas turėjo žinoti apie užpuoliko posūkį į islamo radikalizmą ir jo potenciją įvykdyti teroro ataką. Jie rėmėsi visų šių trijų asmenų skambučiais telefonu ir trumpųjų žinučių įrašais, kuriais jie pasikeitė likus kelioms dienoms iki žudynių. 47 metų M. Ghraiebas iš to paties Tuniso miesto kaip M. Lahouaiejas-Bouhlelis bei 43 metų tunisietis Ch. Chafroudas taip pat buvo apkaltinti padėję išsinuomoti sunkvežimį. Jie kaltinimus neigė.
28 metų Ramzi Arefa, prisipažinęs parūpinęs M. Lahouaiejui-Bouhleliui ginklą, iš kurio jis šaudė į policiją, bet nieko nesužeidė, nuteistas kalėti 12 metų, nors ir nebuvo apkaltintas nusikalstamu ryšiu su teroristu ar tuo, kad žinojo, jog M. Lahouaiejas-Bouhlelis gali surengti ataką.
Vėliau „Islamo valstybė“ paskelbė, kad M. Lahouaiejas-Bouhlelis yra vienas jos sekėjų, nors tyrėjai nerado jokių konkrečių sąsajų tarp užpuoliko ir džihadistų, tuo metu kontroliavusių dalį Irako ir Sirijos.
Kiti penki įtariamieji, tunisietis ir keturi albanai, nuteisti kalėti nuo dvejų iki aštuonerių metų pagal kaltinimus neteisėta ginklų prekyba arba nusikalstamu sąmokslu, tačiau nesusijusiu su terorizmu.
Brahimas Tritrou buvo vienintelis už akių teisiamas įtariamasis. Jis pabėgo nuo teisminės priežiūros į Tunisą ir, manoma, kad dabar yra suimtas.
Remiantis Prancūzijos ir Tuniso spaudos pranešimais, M. Lahouaiejo-Bouhlelio kūnas 2017 m. buvo repatrijuotas į Tunisą ir palaidotas gimtajame M’sakeno mieste, esančiame į pietus nuo sostinės Tuniso. Tuniso valdžios institucijos to niekada nepatvirtino.
Teismas vyko istoriniuose Paryžiaus Teisingumo rūmuose, o Nicoje buvo įrengta speciali vieta, kurioje aukos galėjo tiesiogiai stebėti bylos eigą. Daugelio aukų manymu, prokurorų prašomos bausmės neatitiko patirtų kančių masto. Per teismo procesą daugelis išgyvenusiųjų buvo apimti siaubo, kai prokurorai parodė šiurpų, viešai niekada nematytą vaizdo įrašą, kaip M. Lahouaiejas-Bouhlelis vairavo sunkvežimį per minią, stengdamasis sutraiškyti kuo daugiau žmonių.
„Tikiuosi, kad teismas bus griežtesnis, nei jie prašo – negaliu jų suprasti po visko, kas buvo pasakyta per posėdžius“, – sakė Anne Murris, aukų asociacijos „Memorial des Anges“ pirmininkė, per ataką netekusi dukters.
2022.12.14; 00:30