Džein Maier | The New Yorker
Knyga „Menas sudarinėti sandėrius“, išleista 1987 metais, įteigė visai Amerikai, kad magnatas Donaldas Trampas – žavus ir talentingas verslininkas, rašo „The New Yorker“.
Dabar gi Toni Švarc, tikrasis šios knygos autorius, papasakojo, kas padėjo sukurti šį mitą, pastebi žurnalistė Džein Maier. Rašytojas T.Švarc davė žurnalui detalų interviu apie tai, ko jis išmoko D.Trampo aplinkoje. 80 – aisias metais T.Švarc pusantrų metų praleido kartu su D.Trampu, rinkdamas medžiagą knygai (ant knygos viršelio skelbiami autoriai – D.Tramp ir T.Švarc. – red. past.).
T.Švarc savo interviu pasakė, kad D.Trampą jis pavaizdavo maksimaliai pozityviai, manydamas, kad knygą apie personažą, iššaukiantį simpatiją, pasiseks geriau parduoti, negu istoriją apie žiaurųjį magnatą.
„Aš nudažiau kiaulę lūpų dažais, – teigė T.Švarc savo interviu žurnalui. – Dabar aš jaučiu stiprų sąžinės graužimą dėl to, kas prisidėjo prie D.Trampo imidžo sukūrimo, kas atkreipė didelį dėmesį ir padarė jį patrauklesnį, negu yra iš tikrųjų“. T.Švarc pastebėjo: jeigu jam atsirastų galimybė parašyti dar vieną knygą apie D.Trampą, jis ją pavadintų „Sociopatas“.
T.Švarc pridūrė: „Aš nuoširdžiai esu įsitikinęs: jeigu D.Trampas laimės ir gaus „branduolinio lagaminėlio“ kodus, pilnai tikėtina, jog tai sukels civilizacijos pabaigą.
T.Švarc pasakė, kad D.Trampą vadindavo „gyvąja juodąja skyle“. Pasak jo, iš D.Trampo sunku imti interviu: magnatui yra sudėtingi klausimai, kurie reikalauja išsamesnių atsakymų, jis sunkiai prisimena savo jaunystės metus. T.Švarc pridūrė, jog jeigu reikėdavo išgauti iš D.Trampo atsakymus, jis susierzindavo, sutrikdavo ir kartais trenkdavo durimis. T.Švarc tvirtina, kad D.Tramp yra labai nedėmesingas.
„Jeigu Operatyviniame štabe (specialiame Baltųjų rūmų pastate – red. past.) jam teks išklausyti pranešimą apie krizę, neįmanoma įsivaizduoti, kad jis ilgą laiką įdėmiai klausytųsi“, – pareiškė T.Švarc.
T.Švarc nuomone, D.Tramp balotiruojasi į prezidentus todėl, kad turi potraukį visą laiką būti dėmesio centre. „Jeigu būtų tokia galimybė, jis balotiruotųsi ir į planetos imperatoriaus postą“, – pastebėjo žurnalistas.
„Melas tapo jo įpročiu, – tęsė žurnalistas. – Aš nesutikau kito tokio žmogaus, kuris galėtų sau įteigti, kad tai, ką jis pasakė šiuo momentu, – tikra tiesa, arba, mažų mažiausiai turėtų būti tiesa“.
T.Švarc nustebo, kad D.Tramp paskelbė knygą pilnu savo nuopelnu, nors praktiškai nieko nedirbo jos labui. Pasižiūrėjus į juodraščius, kurių rašymui T.Švarc sugaišo daugiau kaip vienerius metus, D.Tramp grąžino juos beveik be pataisymų. Jis tik išbraukė kai kurių žmonių vardus, kurių nusprendė nekritikuoti spaudoje.
Govard Kaminski, buvęs leidyklos „Random House“ direktorius, patvirtino žurnalui: „D.Tramp mums neparašė nė atviruko“.
Iš savo pusės D.Tramp pareiškė: „Knygą parašiau aš. Tai – mano knyga“.
Informacijos šaltinis: „The New Yorker“.
2016.07.23; 05:42