Roskomnadzor‘o (Rusijos komunikacijų priežiūros tarnyba – vert.) vadovo pareiškimai apie „praktiškai neišvengiamą“ blokavimą Rusijos teritorijoje tokių socialinių tinklų kaip Twitter ir Facebook, neliko nepastebėti.
Be lauktos neigiamos Runeto reakcijos, valdininką patramdė ir Kremlius. Kas tai buvo: susiskaldymo interneto reguliavimo klausimu viršūnėse požymis ar visuomenės nuomonės tyrinėjimas? – spėlioja žiniasklaida.
Gegužės 16 dieną laikraštyje Izvestija paskelbtame interviu Roskomnadzor‘o vadovo pavaduotojas Maksimas Ksenzovas pavadino Twitter‘į „globaliniu politinės informacijos sklaidos instrumentu“ ir pareiškė, kad Facebook kartais laikosi „vidiniu požiūriu motyvuotos pozicijos“.
Ir, beje, abu socialiniai tinklai gali būti užblokuoti „per keletą minučių“. „Mes čia neįžiūrime jokios rizikos“, – cituoja valdininko žodžius ”The Wall Street Journal“.
„Jeigu kažkokiu momentu mes įvertinsime, kad tokio socialinių tinklų „išjungimo“ padariniai bus nelabai reikšmingi, palyginus su ta žala, kurią daro Rusijos visuomenei nekonstruktyvi tarptautinių kompanijų vadovybės pozicija, tai mes padarysime tą, ką privalome padaryti pagal įstatymus“, – užtikrino M.Ksenzovas.
Roskomnadzor‘o vadovo pavaduotojo pareiškimai nuskambėjo stiprėjant būgštavimams dėl įstatymo pataisų, kurios gali paversti Rusijos internetą žymiai labiau kontroliuojama erdve, rašo „Financial Times“.
Štai šiemet vasarį Rusijos Generalinė prokuratūra jau įgijo teisę blokuoti portalus iki teismo sprendimo. O balandį Valstybės Dūma priėmė įstatymą, pagal kurį tinklaraštininkai, turintys per 3000 prenumeratorių, vertinami kaip žiniasklaida ir privalo registruotis.
Kol kas dauguma ekspertų mano, kad naujos taisyklės neleidžia paversti Runetą atkirstu nuo pasaulinių tinklų kiniško tipo intranetu.
„Įstatymai rašomi blogai, ir daugelis iš tų, kas nori sukurti atskirą nacionalinį internetą, paprasčiausiai nesupranta, apie ką kalba“, – pareiškė leidiniui Rusijos interneto ir telekomunikacijų sferos kompanijų grupės top-menedžeris. Pasak jo, Rusija neturi nei lėšų, nei žinių, kad sukurtų didelį serverį ir programinio aprūpinimo infrastruktūrą, reikalingą efektyviai veiklai, tokiai kaip kinų.
M.Ksenzovo komentarai atsakė į klausimą, ar turi Rusija techninių galimybių Twiter‘iui užblokuoti, kaip tai padarė balandį Turkija, sakoma laikraštyje „The Washington Post“.
Užsiminęs, kad mikrotinklaraštinis servisas gali būti pavaldus Amerikos vyriausybei, M.Ksenzovas pažymėjo, kad jo užblokavimas darosi „praktiškai neišvengiamas“.
Tačiau nepasitenkinimas griežtais valdininko pareiškimais internete ir neigiama Kremliaus reakcija privertė jį jau po kelių valandų viešai paneigti savuosius žodžius.
Antai Roskomnadzor‘o vadovo pavaduotojas agentūrai Interfax pareiškė, kad jo pasisakymai buvo neteisingai suprasti: iš tiesų jie „buvo greičiau žodinis perspėjimas Twitter‘io vadovybei“. „Niekas nekalbėjo apie populiariausių socialinių tinklų Rusijoje uždarymą“, – teisinasi valdininkas.
Nevienareikšmius pareiškimus pakomentavo net Kremlius. „The Washington Post“ įžiūri du galimus paaiškinimus: arba aukščiausiuose valdžios ešelonuose esama nesutarimų dėl naujojo „tinklaraštininkų įstatymo“ pritaikymo, arba M.Ksenzovą išnaudojo tam, kad pasitikrintų dirvą, paskelbiant potencialiai nepopuliarią priemonę.
Prezidento Vladimiro Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas laikraščiui „Izvestija“ pareiškė, kad „kontroliuojantys organai“ neturi naudoti įstatymų spragų žiniasklaidos persekiojimui. Tuo pačiu, pasak jo „ir socialiniai tinklai turi pademonstruoti maksimalią atsakomybę už įstatymų paisymą“.
„Twitter ir Facebook šiandien yra pagrindiniai alternatyvios informacijos šaltiniai, – aiškina valdžios pareiškimus ir veiksmus Olegas Kozyrevas, populiarus rusų tinklaraštininkas. – Štai kodėl jie nori juos užblokuoti, – kad žmonės negautų alternatyvios informacijos“.
Informacijos šaltinis – inopressa.ru.
2014.05.22; 04:02