Vitrinoje. Slaptai.lt foto

Penktadienį viešo dėmesio centre atsidūręs ir konservatorių partijos kritikos susilaukęs finansų ministrės sutuoktinis Audrius Skaistys neskuba iš savo socialinio tinklo paskyros ištrinti pedagogų bendruomenę įžeidusių žodžių. Pirmiausiai, tikina politikas, jis mokytojų „komuniagomis“ bei „broileriais“ nevadino. Anot konservatoriams priklausančio A. Skaisčio, įžeidžius epitetus jis paskyrė ne pedagogų bendruomenei, bet konkretiems asmenims.
 
„Aš visus raginu su teksto suvokimu padirbėti. Nes kai kurie prisiima epitetus, kurie jiems nebuvo taikomi. Tai viena klausimo dalis. O kita klausimo dalis – epitetai buvo taikomi konkrečiai vienai mokytojai ir konkrečiai streiko organizatoriams. Kitiems mokytojams ir visai bendruomenei tai nebuvo taikoma“, – Eltai situaciją aiškino konservatorių atsiprašyti jau paragintas politikas.
 
„Tai čia apie streiko organizatorius parašiau, ne mokytojai jie“, – pridūrė Vilniaus miesto tarybai priklausantis A. Skaistys.
 
Finansų ministrės sutuoktinis taip pat paaiškino, kodėl parlamentaro Lauryno Kasčiūno padėjėją Jolantą Bizaitę socialiniuose tinkluose išvadino „broilere“.
 
„Kadangi Jolanta Bizaitė dengiasi mokytojos vardu. Ji yra Seimo nario patarėja. Kadangi aš tai žinau, aš ją ir pavadinau broilere. Toks yra slengas tarp karjeros valstybės tarnautojų. Tai čia panaudojau slenginį žodį. Aišku, gal jis yra įžeidžiantis, bet aš tai taikiau jai kaip valstybės tarnautojai, o ne kaip mokytojai“, – partijos kolegei skirtus epitetus paaiškino A. Skaistys.  
 
„Tai buvo mano asmeniniai pasakymai, tai negalėtų būti siejami su partiniais dalykais“, – teigė jis, kartu pažymėdamas, jog už savo nuomonę negali būti persekiojamas.
Grimasos. Slaptai.lt nuotr.
 
„Aš išsakiau savo asmeninę nuomonę, už kurią politiko negalima persekioti. Parašyta taip“, – konstatavo politikas.
 
Atsiprašo tik dėl jo ne taip suprastų žodžių įsižeidusių mokytojų
 
Apibendrindamas šurmulį sukėlusią, istoriją A. Skaistys pažymėjo, kad gali atsiprašyti tik tų pedagogų, kurie, netinkamai supratę jo mintis, įžeidžius epitetus prisiskyrė sau.
 
„Tų, kurie taip suprato, aš tikrai galiu atsiprašyti, nes jei jie nesuprato, ką aš norėjau pasakyti ir jie prisiėmė sau. Tai aš jų tikrai atsiprašau“, – teigė A. Skaistys. „Tikrai ne kaip mokytojai tą pasakiau. Net pagal lytį broileris ir mokytoja biškį skiriasi“, – aiškino politikas.
 
Konservatorių Širvintų skyriaus pirmininkas Virginijus Sarpauskas ketvirtadienį socialiniame tinkle „Facebook“ sukūrė sarkastišką įrašą apie tai, kad Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) lyderis Andrius Navickas yra „Vilijus Blinkevičius“, nes „Vilija jo sesuo“. Į diskusiją įsitraukęs A. Skaistys teigė, kad A. Navickas stos „į blinkės partiją“ ir pridūrė: „Komuniagos, o ne mokytojai.“
 
Tuo metu, reaguodamas į bendrapartietės, parlamentaro Lauryno Kasčiūno padėjėjos Jolantos Bizaitės komentarą, politikas ragino pedagogę neverkšlenti, o mokytojus vadino „broileriniais“.
Molinės figūros. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Šie pareiškimai gerokai papiktino švietimo bendruomenę. A. Navickas mano, kad A. Skaistės sutuoktinis tokiais pasisakymais parodė tikrąjį konservatorių veidą. Be to, profsąjungos vadovo teigimu, jo priskyrimas socialdemokratų partijai yra A. Skaisčio bandymas „gelbėti skęstantį konservatorių laivą“.
 
Partijos vadovybė ragina A. Skaistį atsiprašyti.
 
ELTA primena, kad nesutarus dėl spartesnio mokytojų atlyginimų kėlimo, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) nusprendė rugsėjo 15 d. skelbti įspėjamąjį, o nuo rugsėjo 29 d. – tikrąjį streiką.
 
A. Navicko vadovaujamoji švietimo darbuotojų profsąjunga pareikalavo dar šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų. Taip pat prašo, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. atlyginimai didėtų dar 30 proc. Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.
 
LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių naujai sudaromose klasėse, siūlo numatyti ir kokybiškesnę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais tvarką.
 
Benas Brunalas (ELTA)
 
2023.09.16; 08:02

Dvikova iki pergalės. Vytauto Visocko nuotr.
Dvikova. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Vašingtonas, rugpjūčio 14 d. (AFP-ELTA). Konkuruojantys milijardieriai Markas Zuckerbergas ir Elonas Muskas sekmadienį internete dar kartą apsikeitė kandžiomis replikomis, kompanijos „Meta“ įkūrėjui pareiškus, kad platformos „X“ (buvusio tviterio) savininkas nerimtai vertina siūlomą jųdviejų dvikovą.
 
„Manau, kad visi galime sutikti, jog Elonas nėra rimtai nusiteikęs ir atėjo laikas judėti į priekį, – savo socialiniame tinkle „Threads“ parašė M. Zuckerbergas. – Aš pasiūliau realią datą… Elonas datos nepatvirtina ir tuomet sako, kad jam reikia operacijos, ir dabar prašo vietoj to mano namų kieme surengti bandomąjį raundą.“
 
E. Muskas į tai sureagavo greitai ir nuosavoje platformoje „X“ pareiškė: „Zuck’as yra bailys.“ Bendrovės „Tesla“ vadovas tvirtino, kad pirmadienį vyks į Silicio slėnį. „Nekantrauju rytoj pasibelsti į jo duris“, – sakė E. Muskas.
 
Abu milijardieriai pastaruoju metu socialiniuose tinkluose vis kalba apie galimą labdaringą tarpusavio dvikovą. E. Muskas penktadienį nurodė, kad rungtynės įvyks Italijoje, vietos valdžios institucijoms patvirtinus žinią apie planus suorganizuoti „labdaros renginį“. „Kalbėjausi su Italijos premjere ir kultūros ministru, – rašė E. Muskas. – Jie sutiko dėl įspūdingos vietos.“
 
Markas Zuckerbergas. EPA-ELTA nuotr.

M. Zuckerbergas į tai sureagavo paskelbdamas nuotrauką, kurioje jis nevilkėdamas marškinėlių ringe prispaudžia savo oponentą. Kovos menų entuziastas sakė: „Man labai patinka šis sportas ir esu pasirengęs kautis nuo tada, kai Elonas metė man iššūkį.“ Nepaisant to, M. Zuckerbergas pabrėžė, kad E. Muskas nėra sutikęs dėl realios datos.
Elonas Muskas. EPA – ELTA nuotr.
 
Italijos kultūros ministras Gennaro Sangiuliano patvirtino, kad kalbėjosi su E. Musku apie galimybę surengti labdaros renginį, tačiau nurodė, kad bet kokios rungtynės nebus organizuojamos Romoje. Pasak ministro, toks renginys padėtų surinkti milijoninę sumą, kuri būtų paaukota dviem svarbioms Italijos vaikų ligoninėms.
 
E. Muskas ir M. Zuckerbergas tapo tiesioginiais konkurentais, kai liepos pradžioje startavo į „Twitter“ panaši kompanijos „Meta“ platforma „Threads“.
 
E. Muskas penktadienį pareiškė, kad jam gali būti reikalinga nesudėtinga peties operacija. „Atsigavimas truks tik kelis mėnesius“, – tvirtino verslininkas.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2023.08.15; 06:00

Telefonas mobilusis. Slaptai.lt nuotr.

Šeštadienį reklaminės akcijos „Call Russia“ iniciatoriui Tomui Balžekui paskelbus, kad iniciatyva stabdoma, į tai sureagavo ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
 
Anot ministro, ši akcija, išplatinta likus vos keletui dienų prieš NATO viršūnių susitikimą, yra nederama.
 
„Demokratiškoje ir laisvoje Lietuvoje verslas ir nevyriausybinės organizacijos yra savarankiški bei gali nepriklausomai siūlyti savo idėjas bei akcijas visuomenei. Tačiau ši akcija akivaizdžiai pasirodė netinkamu metu ir netinkamoje vietoje ir, mano manymu, su netinkama žinia. NATO summitas pirmiausia yra apie Lietuvos didesnį saugumą, mūsų sąjungininkus Aljanse bei tikslą kuo labiau padėti ukrainiečiams laimėti karą ir kuo greičiau į aljansą pakviesti Ukrainą“, – Eltai teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.
 
G. Landsbergio teigimu, sostinės reklaminiuose stenduose pasirodžiusi kampanija yra pernelyg dviprasmiška ir, kaip parodė šeštadienio incidentai Vilniuje, supriešinanti visuomenę.
 
„Akcijos organizatorių pasirinkta žinia bei forma sukelia dviprasmišką įspūdį, neperduoda tos žinios, kurios nuoširdžiausiai siekia Lietuvos visuomenė, supriešina mus belaukiant summito. Gerai, kad akcijos organizatoriai išgirdo visuomenės reiškiamą nuomonę ir ištaisys padarytą klaidą“, – pažymėjo ministras.
 
ELTA primena, socialiniuose tinkluose kilus diskusijai apie akcijos „Call Russia“ tinkamumą, šeštadienį Vilniuje sugadinti keletas minėtą iniciatyvą skelbiančių reklaminių stendų.
 
Sostinės centre, Gedimino prospekte, vienas tokių stendų su užrašu „Ar skambinai Rusijai šiandien?“, buvo apvyniotas juoda celofanine plėvele.
 
Socialiniuose tinkluose paplito ir daugiau nuotraukų apie celofaninė plėvele Vilniuje apvyniotus reklaminius „Call Russia“ stendus, kai kurie jų apipaišyti užrašais „F-16!“.
 
Reaguojant į incidentus sostinėje, akcijos iniciatorius Tomas Balžekas šeštadienio vakarą savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame praneša, kad reklaminė kampanija stabdoma.
 
„Tai, kas buvo grįsta tik gerais ketinimais, sukėlė didelį visuomenės pasipriešinimą“, – teigė jis socialiniame tinkle.
 
Komentuodamas daug neigiamo visuomenės vertinimo sulaukusią iniciatyvą, jos autorius pripažįsta, kad ją rengiant klaidų vis dėlto išvengta nebuvo.
 
„Kartu pripažįstu, kad dabar planuojant komunikacijos kampaniją padaryta klaidų. Manau, kad komunikacijos žinutė turėjo būti aiškesnė, nekelti dviprasmiškų minčių, neva skatiname skambinti ir tartis su putinu. Kategoriškai atmetu tokias prielaidas ir intencijas“, – sakė T. Balžekas.
 
Karolina Konopackienė (ELTA)
 
2023.07.09; 00:30

Twitter. Slaptai.lt nuotr.

San Franciskas, gegužės 12 d. (AFP-ELTA). Naująja „Twitter“ generaline direktore taps ligšiolinė JAV žiniasklaidos grupės „NBCUniversal“ reklamos vadovė Linda Yaccarino. Tai penktadienį trumpųjų žinučių tinkle patvirtino „Twitter“ savininkas Elonas Muskas. L. Yaccarino esą koncentruosis į verslo uždavinius, o jis pats bus atsakingas už „produktų kūrimą ir naujas technologijas“.
 
D. Muskas ketvirtadienį paskelbė, kad netrukus paliks „Twitter“ vadovo postą ir savo įpėdine paskirs moterį. „Ji pradės maždaug po šešių savaičių“, – rašė milijardierius tviteryje, tačiau pavardės neatskleidė.
 
Kelios JAV žiniasklaidos priemonės tada pranešė, kad E. Musko įpėdine įmonėje taps L. Yaccarino. Penktadienį „NBCUniversal“ paskelbė, kad reklamos vadovė „iš karto“ palieka koncerną.
 
Apie būsimus pokyčius „Twitter“ bendrovėje pranešta po to, kai gruodį E. Muskas surengė neįprastą apklausą dėl jo likimo šios platformos vadovo pareigose. 57,5 proc. dalyvių balsavo už milijardieriaus atsistatydinimą. E. Muskas tada žadėjo paisyti šios apklausos rezultatų.
 
Verslo magnatas, kuriam dar priklauso tokios kompanijos, kaip „Tesla“ ir „SpaceX“, „Twitter“ nusipirko praėjusių metų spalį. Nuo tada jis platformoje priėmė daugybę prieštaringai vertinamų sprendimų, įskaitant žingsnį atleisti didžiąją dalį jos darbuotojų, suspenduoti kai kurių žurnalistų paskyras ir įvesti mokestį už tam tikras paslaugas, kurios anksčiau buvo nemokamos.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.05.13; 05:49

Policijos automobilis. Slaptai.lt nuotr.

Vilniaus policija pradėjo administracinę teiseną, siekiant nustatyti asmenį, kuris Rusijos reperio Morgenshterno koncerte Vilniuje penktadienį demonstravo draudžiamą Kremliaus karo Ukrainoje simbolį – „Z“ raidę. 
 
Tą LRT televizijai antradienį patvirtino Vilniaus penktojo policijos komisariato viršininkas Povilas Revuckas.
 
„Surinkus pakankamai įrodymų, kad asmuo padarė administracinį nusižengimą, jis bus kviečiamas ir jam bus surašomas administracinis protokolas“, – LRT teigė P. Revuckas.
 
„Tokiais atvejais yra svarbi tiek filmuota medžiaga, tiek nuotraukos, tiek liudytojų parodymai“, – sakė jis.
 
Teigiama, jog draudžiamą simboliką demonstravęs asmuo dar nėra nustatytas. Pažeidėją identifikavus, jam gali būti skiriama iki 700 eurų siekianti bauda.
 
ELTA primena, kad dar koncerto dieną policija pradėjo vertinti viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją ir svarstyti, ar pradėti tyrimą dėl draudžiamos simbolikos demonstravimo penktadienį Vilniuje, „Pramogų arenoje“, vykusio kontraversiškai vertinamo rusų reperio Morgenshterno koncerto metu.
 
Socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose matyti, kad į koncertą atėję žmonės rodė nešvankius gestus, dėvėjo rūbus, ant kurių galima buvo pamatyti „Z“ simbolį. Ši raidė yra tapusi Rusijos karinės invazijos į Ukrainą simboliu.
 
Kaip anksčiau skelbė LRT radijas, Morgenshternas prieš metus teigė gerbiantis Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl to, „nes jo bijo visas pasaulis“. Tuo tarpu karo Ukrainoje metu reperis dainavo Rusijos armijai įkvėpti sukurtą dainą „Ja russkij“, o paklaustas, kam priklauso Krymas, atlikėjas išsisukinėdamas aiškino, kad tai Ukrainos vadžios primestas klausimas ir dėl jo neverta kvaršinti galvos.
 
Anksčiau kultūros ministras Simonas Kairys teigė, kad atsakomybė dėl to, kad prieš metus buvo planuojama, kad Morgenshternas pasirodys „Compensa“ koncertų salėje, turi tekti renginio organizatoriams, kurie yra privatūs subjektai. Vis dėlto, „Compensa“ koncertų salei atsisakius organizuoti koncertą, jis įvyko Pramogų arenoje, Vilniuje.
 
S. Kairys taip pat tikino praktiškai nematąs galimybių, kad reperis galėtų būti įtrauktas į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.03.08; 05:33

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Pastaruosius darbo metus įvertinęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas neslepia džiugesio – gautas finansavimas kariuomenės modernizavimui bei išaugęs tiek ministerijos, tiek karo tarnybos vertinimas šiais metais buvo vienas aukščiausių. Ir nors kalba apie itin sėkmingus darbo metus, ministras apie tolimesnius politinius planus pernelyg neatvirauja.
 
Tačiau paklaustas, ar svarsto apie kitokius karjeros vingius, A. Anušauskas mįslingai komentuoja galimybes dalyvauti konservatorių partijos pirmininko rinkimuose.
 
„Pas mane nėra karjeros vingių, pas mane yra pakankamai tiesus kelias, nes 14 metų politikoje nėra vingiai. Tai yra toks nuoseklus atstovavimas tiems žmonėms, kurie už mane balsavo“, – Eltai teigė KAM vadovas.
 
„Dėl kitų visų labai labai tolimų dalykų, aš sakyčiau tai daugiau priklauso nuo tų žmonių, kurie norės išreikšti palaikymą ir mūsų Tėvynės Sąjungos bendruomenėje iškels kokį nors klausimą, turbūt tuomet ir atsakysiu apie perspektyvas, bet, kol jos tolimos, aš nenorėčiau nei sukelti kokių nors lūkesčių, nei turėti pats iliuzijų“, – aiškino A. Anušauskas savo ruožtu pakomentuodamas ir viešojoje erdvėje dėmesio susilaukusį jo aktyvumą socialinėje erdvėje.
 
„Dėl mano įrašų socialiniuose tinkluose yra visokių nuomonių – esu gavęs ir apdovanojimą už faktais grįstą betarpišką profesionalią komunikaciją Rusijos karo prieš karą akivaizdoje ir esu gavęs kitokių nuomonių, kad iš esmės savo darbo nedirbu ir tik sėdžiu socialiniuose tinkluose. Nors mano visi įrašai yra arba labai anksti ryte, arba vėlai vakare, o kartais naktį daromi“, – sakė A. Anušauskas, dėkodamas Vyriausybei bei Seimui už, pasak jo, itin didelį dėmesį krašto apsaugos sistemai.
Arvydas Anušauskas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
„Per šiuos metus finansavimas, čia jau atiduodu, kaip sakant, padėką visai Vyriausybei, nes ji apsisprendė palaikyti ir, be abejo, ir Seimui, kuris palaikė, tai finansavimas būtent įsigijimams kariuomenei, ginkluotei pasiekė, ko gero, nematytas aukštumas. Nes, jei mes skiriame įsigijimams daugiau kaip pusę milijardo, tai tokių galimybių Lietuvos kariuomenė niekada iki šiol neturėjo“, – aiškino A. Anušauskas.
 
Rugilė Augustaitytė (ELTA), Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2022.12.27; 06:00

Bengalūras, gruodžio 20 d. (ELTA). „Twitter“ vadovas Elonas Muskas po socialinio tinklo vartotojų apklausos aktyviai ieško įpėdinio. Apie tai antradienį skelbia stotis CNBC, remdamasis šaltiniais.
 
Anot agentūros „Reuters“, pats socialinis tinklas šios informacijos nekomentuoja.
 
E. Muskas, neseniai įsigijęs „Twitter“ ir atleidęs senąją vadovybę, po kritikos dėl savo vadovavimo stiliaus surengė platformos vartotojų apklausą. 57,5 proc. jų balsavo už E. Musko pasitraukimą iš vadovavimo koncernui.
 
Pats E. Muskas kol kas balsavimo rezultatų nekomentavo.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.12.21; 06:30

Facebook.com puslapyje. Slaptai.lt nuotr.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kartu socialinių tinklų ekspertais ir visuomenininkais diskutuos dėl Ukrainą palaikančių asmenų paskyrų ir įrašų blokavimo „Facebook“ tinkle.
 
NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigė, jog šį parlamentinės kontrolės klausimą komitetas nutarė aptarti po to, kai socialiniuose tinkluose, pasak jo, dėl neaiškių priežasčių buvo pradėti blokuoti ir iš platformos šalinami vartotojai, atvirai remiantys prieš Kremliaus okupantus kovojančią Ukrainą. Anot jo, šias algoritmų spragas yra būtina išspręsti, mat socialinėje erdvėje Kyjivą remiantys žmonės „kovoja informaciniame kare Ukrainos pusėje“.
 
„(Aptarsime – ELTA), kaip algoritmai veikia, kokie komentarai ir kokie pasisakymai yra šalinami, kodėl taip vyksta, kodėl tokie algoritmai „Facebook“ yra susiformavę, kokios priežastys ir ką darome toliau, kaip sprendžiame šitą problemą“, – žurnalistams posėdžio klausimus vardijo L. Kasčiūnas.
 
„Matyt, turėsime aiškų planą, ką mes toliau darysime, nes jau kontaktai su „Facebook“ atstovais yra. Susitikimai planuojami. Aiškinsimės, kokia pozicija bus išsakoma, kokie šansai yra susitarti“, – pridūrė jis.
 
Konservatorius neatmetė, jog komitetas dėl socialinių tinklų politikos gali kreiptis ir į Europos Komisiją, mat su panašiomis problemomis susiduria ne tik Lietuvoje gyvenantys „Facebook“ vartotojai.
 
„Aptarsime visus įmanomus scenarijus. Be jokios abejonės Europos Komisijos balsas čia irgi būtų svarbus“, – nurodė jis.
 
„Tai yra ne tik Lietuvos problema. Dar globaliau žiūrint, tai yra rimto informacinio karo problema, kai „Facebook“, gali būti, kad kai kuriais atvejais būna netiesos pusėje. Kitaip tariant, ne Ukrainos, ne jos teritorinio vientisumo pusėje“, – problemos mastą iliustravo parlamentaras.
 
Anot NSGK pirmininko, dalyvauti posėdyje pakviesti ir Susisiekimo ministerijos atstovai, socialinių tinklų specialistai bei visuomenininkai, susidūrę su aptariama problema.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2022.12.21; 06:31

Twitter. Slaptai.lt nuotr.

Naujasis Orleanas, JAV, gruodžio 3 d. (AFP-ELTA). Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pareiškė „aiškiai ir sąžiningai“ diskutavęs su „Twitter“ savininku Elonu Musku per iš anksto nepaskelbtą jųdviejų susitikimą Naujajame Orleane.
 
E. Macronas tviteryje paskelbė pareiškęs susirūpinimą dėl turinio valdymo labai įtakingoje platformoje, kurią E. Muskas, taip pat ir elektromobilių milžinės „Tesla“ savininkas, spalį įsigijo už 44 mlrd. dolerių.
 
„Pasakysiu tai čia, tviteryje (…). Šią popietę mes susitikome ir turėjome aiškią ir nuoširdžią diskusiją“, – po valandą trukusio susitikimo už uždarų durų Naujojo Orleano meno muziejuje tviteryje parašė E. Macronas. „Skaidri vartotojų politika, reikšmingas turinio moderavimo sustiprinimas ir žodžio laisvės apsauga: „Twitter“ turi dėti pastangas, kad atitiktų Europos reglamentus“, – parašė E. Macronas.
 
Susitikimas įvyko E. Muskui patiriant spaudimą dėl planų pertvarkyti „Twitter“ ir svetainės galimybių kontroliuoti neapykantą kurstančią kalbą bei neteisėtą turinį. Pradėjęs valdyti įmonę, E. Muskas atleido tūkstančius darbuotojų ir smarkiai sumažino už turinio valdymą atsakingų komandų skaičių. Milijardierius atkūrė daugybę paskyrų, kurios anksčiau buvo uždraustos dėl turinio taisyklių pažeidimo, taip pat ir buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo. „Twitter“ taip pat nustojo taikyti taisyklę, neleidžiančią vartotojams dalytis klaidinančia informacija apie COVID-19 ir vakcinų veiksmingumą.
 
Turtingiausias pasaulio žmogus neslėpė, kad griežtai prieštarauja sveikatos apribojimams, įvestiems siekiant kovoti su pandemija, ypač kai dėl jų laikinai turėjo būti uždaryta jo „Tesla“ gamykla Kalifornijoje.
 
Praėjusią savaitę E. Macronas kritikavo E. Muską pakeitus šią politiką, Prancūzijoje smarkiai padaugėjus užsikrėtimo COVID-19 atvejų.
 
E. Muskas, save apibūdinantis kaip „visišką žodžio laisvės šalininką“, susidūrė su tuo, kad reklamuotojai laikosi atokiau nuo svetainės, atimdami iš „Twitter“ pagrindinį pajamų šaltinį.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.12.03; 00:30

Elonas Muskas. EPA – ELTA nuotr.

San Fransiskas, Kalifornija, lapkričio 20d. (AFP-ELTA). Donaldo Trumpo kadaise užblokuota „Twitter“ paskyra vėl pasirodė platformoje šeštadienį, praėjus kelioms minutėms, kai naujasis tinklo savininkas Elonas Muskas paskelbė, kad panaikina 22 mėnesius trukusį draudimą buvusiam prezidentui naudotis tinklu.
Donaldas Trumpas. EPA-ELTA nuotr.
 
D. Trumpo paskyra, išjungta praėjus kelioms dienoms po 2021 m. sausio 6 d. jo šalininkų surengtų riaušių JAV Kapitolijuje, buvo vėl matoma vartotojams po apklausos šia tema.
 
Per apklausą balsavo daugiau nei 15 mln. žmonių, nedidelė dauguma – 51,8 proc. – buvo už tai, kad D. Trumpo paskyra būtų atkurta.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.11.21; 11:50

Twitter. Slaptai.lt nuotr.

Vašingtonas, lapkričio 5 d. (AFP-ELTA). Penktadienį socialinis tinklas „Twitter“ atleido pusę iš savo 7 500 darbuotojų. Naujasis bendrovės savininkas, turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas ėmėsi didelių permainų praėjus vos savaitei po jos įsigijimo, praneša AFP.
 
Vidiniame įmonės dokumente, kurį matė AFP žurnalistai, teigiama, kad atleidžiama apie 50 proc. personalo, jiems nebeleidžiama jungtis prie įmonės kompiuterių ir elektroninio pašto.
 
Darbo netekę „Twitter“ darbuotojai šiame socialiniame tinkle išreiškė savo nusivylimą ir nuostabą dėl atleidimų bei atsisveikino su viena žinomiausių Silicio slėnio įmonių.
 
Penktadienį E. Muskas tviteryje rašė, kad, personalą teko sumažinti, nes per dieną „Twitter“ praranda daugiau nei 4 mln. JAV dolerių. Dar prieš atleidimų bangą „Twitter“ visame pasaulyje savo darbuotojų prašė nevykti į biurus – namie laukti naujienų dėl ateities kompanijoje.
 
Atleidimais E. Muskas siekia sumažinti išlaidas, kurias patyrė pirkdamas „Twitter“. Socialinio tinklo įsigijimas jam kainavo 44 mlrd. JAV dolerių, jis įgijo milijardus dolerių skolų ir turėjo parduoti elektra varomų automobilių gamyklos „Tesla“ akcijų už 15,5 mlrd. JAV dolerių.
 
Teigiama, kad „Tesla“ ir „SpaceX“ savininkas bus skolingas 1 mlrd. JAV dolerių metinių palūkanų už „Twitter“ įsigijimą, nors ir bandė išsisukti iš sandorio dar balandį.
 
Dabar E. Muskas svarsto kaip „Twitter“ gali uždirbti pinigų. Pavyzdžiui, galvojama, kad vartotojai galėtų mokėti 8 JAV dolerius per mėnesį už oficialiai „patvirtintą“ paskyrą.
 
Tikimasi, kad papildomas pajamų šaltinis padėtų įmonei, jei ji susidurtų su potencialiu reklamos užsakymų praradimu. Daugelis didžiausių pasaulio prekės ženklų įšaldė reklamos užsakymus tviteryje, žinodami, kad E. Muskas nepritaria turinio kontrolei.
 
Pats E. Muskas dėl pajamų smukimo kaltina „aktyvistų grupeles“, kurios daro spaudimą reklamos užsakovams ir neva bando sužlugdyti žodžio laisvę Jungtinėse Valstijose.
 
Prieš tai jis buvo susitikęs su žmogaus teisių organizacijų atstovais, kurie išsakė nuogąstavimą, kad tviteryje gali imti sklisti „neapykantos kalba“ likus mažiau nei savaitei iki vidurio kadencijos rinkimų JAV.
Elonas Muskas. EPA – ELTA nuotr.
 
Nicole Gill, organizacijos „Accountable Tech“ vykdomoji direktorė, pareiškė, kad šiuo metu visi gali stebėti, kaip žlugdoma viena svarbiausių pasaulio komunikacijos platformų, o milijardierius E. Muskas ne tik žinomas dėl savo nepastovaus elgesio, bet ir neturi kompetencijų šiai platformai valdyti.
 
E. Gill yra viena iš 60 pilietinės visuomenės organizacijų atstovių, penktadienį raginusių bendroves nesireklamuoti socialiniame tinkle „Twitter“.
 
Tačiau „Twitter“ saugumo vadovas Yoelis Rothas tikina, kad socialinis tinklas pajėgus tinkamai prižiūrėti turinį ir atleidimai paveikė tik 15 proc. jo skyriaus.
 
Nors „Twitter“ itin populiarus tarp nuomonės formuotojų ir įžymybių, tačiau jam ilgą laiką sunkiai sekėsi uždirbti pelną ir varžytis su „Facebook“, „Instagram“ ir „TikTok“ pritraukiant naujus vartotojus.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2022.11.06; 05:00

Elonas Muskas. EPA – ELTA nuotr.

Ostinas, birželio 6 d. (AFP-ELTA). JAV verslo magnatas Elonas Muskas pirmadienį pagrasino nebepirkti socialinių tinklų platformos „Twitter“.
 
„Tesla“ vadovas pareiškė, kad platforma nesilaiko savo įsipareigojimų pateikti reikiamus duomenis apie fiktyvias paskyras. Vertybinių popierių rinkos reguliuotojams pateiktame dokumente teigiama, kad „Twitter“ pažeidė „perėmimo sutartyje numatytus įsipareigojimus ir ponas Muskas pasilieka teisę nevykdyti sandorio ir nutraukti perėmimo sutartį“.
 
„Twitter“ generalinis direktorius Paragas Agrawalas yra nurodęs, kad fiktyvios paskyros sudaro tik maždaug 5 proc. visų aktyvių platformos paskyrų. Tačiau E. Muskas tvirtina, kad tikrasis skaičius gali būti keturis kartus didesnis, nei skaičiuoja pats „Twitter“. Fiktyvios paskyros, dar vadinamos botais, socialiniuose tinkluose naudojamos melagienoms skleisti ar iškraipyti duomenis apie dalijimąsi tam tikra informacija.
 
Twitter. Slaptai.lt nuotr.

„Twitter“ teigia, kad negali viešai atkartoti savo fiktyvių paskyrų analizės, nes turi saugoti vartotojų duomenis, tačiau E. Muskas visus platformos pareiškimus atmeta ir pirmadienį savo įsitikinimus dar kartą pakartojo minėtame vertybinių popierių rinkos reguliuotojams pateiktame dokumente. Jame taip pat pabrėžiama, kad E. Muskas „turi turėti visokeriopus ir tikslius duomenis apie „Twitter“ verslo modelį – platformos aktyvių vartotojų bazę“.
 
E. Muskas už „Twitter“ yra siūlęs milžinišką sumą – net 44 mlrd. JAV dolerių (41,1 mlrd. eurų).
 
Pirmadienį „Twitter“ akcijų kaina sumažėjo 3,6 proc., iki 38,70 JAV dolerių.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.06.07; 00:30

Twitter. Slaptai.lt nuotr.

Briuselis, balandžio 26 d. (AFP-dpa-ELTA). Europos Sąjunga antradienį perspėjo milijardierių verslininką Eloną Muską, kad interneto platforma „Twitter“, kurią jis netrukus įsigys, turės laikytis naujų Europos įstatymų, kuriais ribojama didžiųjų technologijų galia.
 
„Nesvarbu, ar tai būtų priekabiavimas internete, padirbtų gaminių pardavimas… vaikų pornografija, ar raginimai vykdyti teroro aktus… „Twitter“ turės prisitaikyti prie mūsų europinių taisyklių, kurių Jungtinėse Valstijose nėra“, – AFP sakė Europos Komisijos narys Thierry Bretonas.
 
Įsigydamas „Twitter“, E. Muskas pažadėjo platformoje tvirtai laikytis žodžio laisvės nuostatų, taip sukeldamas susirūpinimą, kad ji taps neapykantos ir propagandos vieta, o pareiga kovoti su patyčiomis ir dezinformacija bus palikta vartotojams.
 
Jei E. Muskas įvykdys savo pažadą, jis greitai susidurs su Skaitmeninių paslaugų įstatymu – svarbiu ES teisės aktu, kuriuo užtikrinamos griežtesnės pasekmės, kai platformose talpinamas uždraustas turinys.
 
„Twitter“ pirmadienį paskelbė, kad sudarė galutinį susitarimą, pagal kurį „Tesla“ įkūrėjas E. Muskas ją įsigis, o sandorio vertė sieks apie 44 mlrd. dolerių. Užbaigus sandorį „Twitter“ taps privačia bendrove, sakoma technologijų milžinės pranešime.
 
„Twitter“ valdyba atliko kruopštų ir išsamų Elono pasiūlymo vertinimo procesą, sąmoningai sutelkdama dėmesį į vertę, patikimumą ir finansavimą“, – sakė „Twitter“ nepriklausomas valdybos pirmininkas Bretas Tayloras.
Elonas Muskas. EPA – ELTA nuotr.
 
E. Muskas sakė, kad „Twitter“ – tai skaitmeninė miesto aikštė, kurioje svarstomi žmonijos ateičiai svarbūs klausimai“, ir pridūrė, kad norėtų padaryti jį „geresnį nei bet kada, pagerinant produktą ir įdiegiant naujas funkcijas“, įskaitant nepageidaujamo turinio botų nugalėjimą ir visų asmenų autentiškumo patvirtinimą.
 
Pats E. Muskas socialiniame tinkle turi daugiau kaip 84 mln. sekėjų ir yra vienas aktyviausių ir žinomiausių jo vartotojų. Milijardierius anksčiau buvo paskelbęs apie savo ketinimą paversti mikrotinklaraščių svetainę pasauline laisvo žodžio platforma, sulaukdamas ekspertų kritikos.
 
Žodžio laisvė ar pavojus demokratijai?
 
„Tikiuosi, kad net didžiausi mano kritikai liks „Twitter“ tinkle, nes būtent tai reiškia laisvą žodį“, – rašė E. Muskas pirmadienį, likus kelioms valandoms iki pranešimo apie įsigijimą.
 
Į E. Musko planus įsigyti „Twitter“ platformoje sureagavo politikai, įžymybės, aktoriai ir net Dauningo gatvės 10 namo „Katinas Larry“ (nepatvirtinta). Ir jų nuomonės išsiskyrė. JAV senatorė Elizabeth Warren sandorį pavadino „pavojingu demokratijai“.
 
Ji parašė: „Tokie milijardieriai kaip Elonas Muskas žaidžia pagal kitokias taisykles nei visi kiti ir kaupia galią savo naudai. Mums reikia turto mokesčio ir griežtų taisyklių, kad didžiosios technologijų bendrovės būtų atskaitingos“.
 
Tačiau žmogaus teisių aktyvistė ir AHA fondo, siekiančio išlaisvinti moteris ir mergaites nuo kultūrinių praktikų, pažeidžiančių jų žmogaus teises, įkūrėja Ayaan Hirsi Ali, pasveikino E. Musko pirkinį.
 
„Elonui Muskui dabar priklauso „Twitter“. Tai puiki diena žodžio laisvei. Švęskime“, – rašė ji.
 
Nemažai žmonių, tarp jų ir serialo „The Good Place“ aktorė Jameela Jamil, sakė, kad paliks „Twitter“.
 
„Ach, jis nusipirko „Twitter“. Norėčiau, kad tai, kas čia patalpinta, būtų mano paskutinis tvytas, – rašė ji šalia nuotraukų su šunimi. – Bijau, kad šis žodžio laisvės pasiūlymas padės šiai velnio platformai pasiekti savo galutinę visiškai nevaržomos neapykantos, fanatizmo ir mizoginijos formą. Sėkmės“.
 
Nepatvirtintoje katino Larry paskyroje rašoma: „Neaišku, kam Elonas Muskas išleido 44 mlrd. dolerių. „Twitter“ man priklauso nuo tos dienos, kai prie jo prisijungiau“.
 
D. Trumpas nebegrįš
 
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo, kad negrįš į „Twitter“, net jei jo paskyra bus atkurta po naujojo sandorio. Respublikonų lyderis sakė, kad naudosis savo svetaine „Truth Social“, nors panašu, kad nuo jos paleidimo vasario mėnesį jis ten tik kartą parašė žinutę.
 
„Aš neisiu į „Twitter“, aš liksiu TRUTH“, – pasak FoxNews.com, sakė D. Trumpas, pridurdamas, kad E. Muskas yra „geras žmogus“, kuris patobulins paslaugą.
Donaldas Trumpas. EPA-ELTA nuotr.
 
„Pas mus ateina milijonai žmonių, ir pastebime, kad jų atsakas TRUTH yra daug geresnis nei būnant „Twitter“. Tviteryje yra botų ir netikrų paskyrų, o mes darome viską, ką galime“, – sakė jis.
 
Po 2021 metų sausį jo šalininkų surengto JAV Kapitolijaus šturmo – ir antrosios apkaltos – D. Trumpui visam gyvenimui buvo uždrausta naudotis „Twitter“. Bendrovė nurodė, kad egzistuoja „tolesnio smurto kurstymo rizika“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.04.27; 07:30

Donaldas Trampas (Trump). EPA – ELTA nuotr.

Niujorkas, kovo 31 d. (tca/dpa-ELTA). „Truth Social“ – buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo įkurta nauja socialinės žiniasklaidos platforma, siūloma kaip alternatyva „Twitter“, nuo praėjusio mėnesio, kai ėmė veikti, sulaukia vis mažiau naujų vartotojų.
 
Pasak pramogų portalo „The Wrap“, Prezidento dieną pradėjusios veikti programėlės atsisiuntimų skaičius nuo vasario 22 dienos sumažėjo 93 proc.
 
Nuo pat pradžių daugelis būsimų „Truth Social“ vartotojų susidūrė su sunkumais registruodamiesi platformoje: gaudavo pranešimus apie klaidas arba buvo nukreipiami į ilgus laukiančiųjų sąrašus.
 
Pats D. Trumpas naujajame socialiniame tinkle paskelbė tik vieną žinutę, kuri, remiantis „The Wrap“ cituojama informacija, buvo peržiūrėta tik 1,2 mln. kartų. Daugiau nei 870 tūkst. jos skaitytojų prie platformos prisijungė pirmąją veikimo savaitę.
Socialiniai tinklai
 
45-asis prezidentas aktyviai naudojosi „Twitter“, kol ši platforma jį užblokavo po to kai, sausio 6 dienos Kapitolijaus šturmo dalyvius pavadino „patriotais“ ir po dar poros pranešimų, kurie platformos administratoriams pasirodė peržengiantys ribas.
 
Ilinojaus valstijos atstovas Adamas Kinzingeris, priklausantis dvipartiniam šturmą tiriančiam komitetui, iš karto numatė, kad „Truth Social“ žlugs.
 
„Socialinė žiniasklaida, deja, klesti dėl konfliktų“, – rašė jis vasario 21 dieną „Twitter“ tinkle. – „Truthsocial“ (skamba ironiškai) bus nuobodus ir žlugs, nes tai bus Trumpo maitinamas triukšmas“.
 
Facebook ir Twitter

A. Kinzingeris taip pat paprašė D. Trumpo šalininkų, kurie savo noru paliko „Twitter“ dėl „Truth Social“, nedalyvauti pagrindinėje platformoje, papiktinusioje dešiniuosius, manančius, jog portalo faktų tikrinimo priemonės ir elgesio taisyklės yra nukreiptos prieš jų interesus.
 
Šį mėnesį portalas „The Daily Beast“ pranešė, kad buvęs prezidentas vis labiau nusivilia, kad „Truth Social“ nesugeba įsitvirtinti. Pranešama, kad jis klausė, pavyzdžiui, „kas, po velnių, vyksta“ su šiuo besikuriančiu projektu.
 
2021 metų gegužę buvęs prezidentas įkūrė tinklaraštį, pavadintą „From the Desk of Donald J. Trump“ (Nuo Donaldo J. Trumpo rašomojo stalo“). Jis gyvavo trumpiau nei mėnesį.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.04.01; 07:30

Kylie Jenner tapo pirmąja moterimi, instagrame turinčia daugiau kaip 300 mln. sekėjų. EPA-ELTA nuotr.

Niujorkas, sausio 13 d. (AFP-ELTA). Realybės šou žvaigždė Kylie Jenner tapo pirmąja moterimi, kurios sekėjų skaičius instagrame viršijo 300 mln. Sėkmingą verslininkę ir Kardashianų klano atstovę seka 301 mln. instagramo vartotojų.
 
24-erių K. Jenner jau prieš tai nuotraukų platformoje aplenkė popatlikėją Arianą Grandę ir tapo populiariausia moterimi.
 
Daigiausiai sekėjų instagrame turintis vyras yra portugalų futbolo žvaigždė Christiano Ronaldas. Jį socialiniame tinkle seka 389 mln. vartotojų. Argentinietis Lionelis Messis turi 300 mln. sekėjų.
 
Kylie Jenner ir netikras jos seseris Kim, Kourtney ir Khloe Kardashian išgarsino realybės šou „Keeping Up with the Kardashians“. Modelis išnaudojo savo žinomumą ir populiarumą socialiniuose tinkluose, kad sukurtų sėkmingą kosmetikos liniją.
 
Jau 2018-aisiais jauna moteris pagerino rekordą instagrame, kai paskelbusi apie savo pirmojo vaiko gimimą sulaukė daugiau kaip 18 mln. patiktukų. Su reperiu Travisu Scottu santykius kurianti K. Jenner šiuo metu laukiasi antrosios atžalos.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.01.14; 05:42

Donaldas Trampas (Trump). EPA – ELTA nuotr.

Vašingtonas, sausio 7 d. (AFP-ELTA). Buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo žiniasklaidos koncernas vasarį paleis seniai žadėtą socialinį tinklą. „Truth Social“ programėlė tikriausiai startuos vasario 21 dieną, skelbiama „Apple“ programėlių parduotuvės „App-Store“ sąraše. Ji turės panašias funkcijas kaip „Facebook“ programos.
 
D. Trumpas apie savo socialinio tinklo sukūrimą paskelbė, kai „Twitter“, „Facebook“ ir „Yotube“ po Kapitolijaus šturmo prieš metus blokavo jo paskyras.
 
S. Trumpas sakė, kad naujoji platforma bus alternatyva jau esamoms interneto bendrovėms, kurios, jo nuomone, yra šališkos jo ir kitų konservatyvių balsų atžvilgiu. Koncerno „Trump Media and Technology Group“ (TMTG) duomenimis, socialiniu tinklu šiuo metu naudojasi kviestiniai svečiai.
 
D. Trumpas per savo kadenciją buvo labai aktyvus socialiniuose tinkluose, ypač – tviteryje. Kritikai kaltina jį savo pasisakymais išprovokavus Kapitolijaus šturmą, kai sausio 6-ąją formaliai turėjo būti tvirtinama D. Trumpo priešininko Joe Bideno pergalė prezidento rinkimuose.
 
Svarbiausi socialiniai tinklai tada blokavo jo paskyras.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.01.08; 04:31

Kumštis. Slaptai.lt nuotr.

Roma, gruodžio 29 d. (ELTA). Italijoje 2021 metais palyginti su praėjusiais metais bauginimo aktų žurnalistų atžvilgiu skaičius padidėjo 21 proc. Tai rodo trečiadienį paskelbti šalies Vidaus reikalų ministerijos duomenys.
 
„Per pirmuosius devynis šių metų mėnesius buvo užfiksuoti 156 žurnalistų bauginimo aktai, 21 proc. daugiau negu per analogišką 2020 metų laikotarpį. 74 atvejais žiniasklaidos darbuotojams buvo grasinama socialiniuose tinkluose“, – sakoma pranešime.
 
Pasak VRM atstovų, apskritai 2021 metais palyginti su praėjusiais metais Italijoje padarytų nusikaltimų skaičius išaugo 5,4 proc. Ypač padaugėjo kibernetinių nusikaltimų – jų prieaugis sudaro 30,5 proc.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2021.12.30; 05:40

Kaip naudojamės internetu? Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Atsižvelgiant į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Vilniaus universiteto (VU) ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų šį pavasarį baigto tyrimo, kuriuo siekta nustatyti, kokie yra probleminio interneto naudojimo ypatumai, parengtos rekomendacijos interneto naudotojams.
 
LSMU atstovai primena, kad tyrime dalyvavo apie 1,4 tūkst. 22– 27 metų studentų iš įvairių Lietuvos universitetų. Net 76 proc. apklaustųjų teigė, kad COVID-19 pandemijos metu praleido daugiau laiko naudodamiesi internetu nei prieš pandemiją. Šiems studentams sustiprėjo depresijos ir nerimo simptomai. Beveik pusė studentų pažymėjo turėję ryškiai išreikštus vidutinio sunkumo ir sunkius depresijos simptomus, o 38 proc. studentų pranešė apie vidutinio sunkumo ar sunkų nerimą.
 
„Nustatyta, kad probleminis interneto naudojimas susijęs su nuotaikos ir nerimo sutrikimais, neigiamai veikiančiais asmens kasdienį funkcionavimą ir gyvenimo kokybę. Tai – rimta visame pasaulyje psichikos sveikatos problema, kuri tapo ypač akivaizdi pandemijos metu. Dėl pandemijos turėjo persiorientuoti visa švietimo sistema, įskaitant studentus, kurių studijų procesas, apribojus tiesioginio bendravimo galimybes, buvo perkeltas į nuotolinį ugdymą. Šis nenumatytas ir staigus pokytis apribojo tiesioginį kontaktą su kitais studentais bei dėstytojais, pailgino laiką, praleidžiamą internete, kėlė stresą bei didino psichikos sveikatos sutrikimų atsiradimo pavojų“, – teigiama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pranešime.
 
Tyrimą „Lietuvos studentų gyvenimo kokybės rodikliai: probleminio interneto naudojimo ypatumai ir neuropsichologinis profilis“ finansavo Lietuvos mokslo taryba. Tarp tyrėjų parengtų studentams rekomendacijų yra patarimų mažinti perteklinį interneto naudojimą. Pabrėžiama, kad jis kartais naudojamas kaip priemonė mažinti patiriamą emocinį diskomfortą (nerimą, liūdesį, nuobodulį ar kitas nemalonias emocijas), tad internetas ima teikti tarsi antrinę naudą, kurios dažnai sąmoningai net nesuvokiame. Todėl reikia būti atidiems tokio pobūdžio elgesiui ir stengtis jo vengti. Taip pat reikia laikytis dienos režimo, o mažinant naudojimosi internetu laiką, labai svarbu pagalvoti, ką malonaus, smagaus, gero galima daryti vietoje to. Juk gera veiklos alternatyva didina tikimybę, kad elgesio pokytis tikrai bus sėkmingas.
 
Tuo laiku, kai atidėliojamos svarbios veiklos, itin dažnai nesąmoningai įsitraukiama į betikslį interneto naudojimą. Nors tai laikinai gali sumažinti nemalonias emocijas, iškart po to dažniausiai patiriamas dar didesnis psichologinis stresas dėl neatliktų darbų ar įsipareigojimų.
Labai svarbu išlaikyti bendravimą su artimaisiais, daugiau laiko praleisti su draugais ir šeima. Tokio ryšio palaikymas gali sumažinti vienišumo jausmą izoliacijos metu ir pagerinti gyvenimo kokybę. Kai fiziniai kontaktai apriboti, ryšiams kurti ir palaikyti gali padėti ir nuotoliniai skambučiai, socialinės medijos grupės. Naudinga išmaniuosius įrenginius keisti analoginiais (pavyzdžiui, rankinio laikrodžio, žadintuvo naudojimas vietoj išmaniojo telefono gali sumažinti piktnaudžiavimą socialiniais tinklais).
 
„Paskirkite tikslų laiką socialinės medijos naršymui ir elektroninio pašto tikrinimui. Svarbu, kad pasirinkimą darytumėte sąmoningai. Jungtis tiksliu laiku arba tikrinti tik laukiant svarbaus laiško/žinutės. Nuolatinis socialinės medijos tikrinimas ar žinių apie pandemiją sekimas gali pabloginti psichikos būklę. Jei pastebite, kad paklausus apie naudojimosi internetu laiką, norisi sumeluoti ir nurodyti mažesnę trukmę nei yra iš tikrųjų, jei kartais jaučiatės kalti dėl to, kiek laiko praleidžiate internete, jei pastebite, kad dėl to nukenčia „gyvas“ bendravimas, santykiai, studijos ar kitos veiklos – tai gali rodyti, kad interneto naudojimas tampa problema“, – pabrėžia tyrimą apie probleminį interneto naudojimą atlikę mokslininkai.
 
LSMU atstovai dar priduria, kad pajutus savijautos sutrikimų, reikėtų kreiptis į sveikatos specialistus, – pasinaudoti nemokamomis psichologinės pagalbos galimybėmis universitete, visuomenės sveikatos biuruose ar pirminės psichikos sveikatos priežiūros centruose.
 
Psichologo konsultacija gali padėti gerinti bendravimo įgūdžius, stiprinti pasitikėjimą savimi, tyrinėti gyvenimo prasmės klausimus ar įveikti emocinius sunkumus. Šeimos gydytojo konsultacija svarbi, jei kyla fizinės sveikatos klausimų, fizinę ir psichikos sveikatą taip pat gali padėti stiprinti ir fizinis aktyvumas, mitybos bei gyvenimo ritmo pokyčiai.
 
„Internetas yra puiki priemonė patenkinti dalį savo poreikių ir siekti tikslų, o jo naudojimas pats savaime nėra problema. Tačiau jei interneto naudojimas pradeda reikšmingai trukdyti kasdienybėje, pavyzdžiui, atitraukia nuo svarbių veiklų ir žmonių, sukelia nemalonias emocijas, tokias kaip nerimą, kaltę ir pan., darosi vis labiau įkyrus nesąmoningas įprotis, šie požymiai gali rodyti, kad būtina atkreipti dėmesį ir imtis veiksmų, siekiant sumažinti probleminį interneto naudojimą“, – pažymima Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pranešime.
 
Birutė Mačienė (ELTA)
 
2021.11.30; 05:35

Kinijos teniso žvaigždė Peng Shuai. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, lapkričio 20 d. (dpa-ELTA). Aukštas pareigas užimantis Kinijos valstybinės žiniasklaidos atstovas šeštadienį pareiškė, kad iš akiračio dingusi teniso žvaigždė Peng Shuai yra saugi ir „greitai pasirodys viešai“, kad nuramintų nuogąstaujančius dėl jos gerovės, informuoja dpa.
 
Tenisininkė pradingo po to, kai lapkričio 2 d. seksualiniu užpuolimu apkaltino Zhangą Gaolį, buvusį vicepremjerą ir Kinijos komunistų partijos Politinio biuro Nuolatinio komiteto narį.
 
Hu Xijinas, anglų kalba leidžiamo laikraščio „Global Times“ vyriausiasis redaktorius, sako, kad Peng Shuai „nenori būti trukdoma“.
 
Kinijos pranešimų programėlėje „WeChat“ penktadienį buvo išplatintos trys neva naujos nuotraukos, kuriose, teigiama, vaizduojama sportininkė ir žinutė „gero savaitgalio“.
 
Vienoje nuotraukoje ji žaidžia su katinu kambaryje, pilname žaislų, kitoje – laiko katiną rankose, o trečioje – laiko žaislą iš animacinio filmo „Kung fu panda“.
 
Nepriklausomi šaltiniai negalėjo patikrinti, ar nuotraukos darytos neseniai, bet Hu Xijinas aiškino iš savo šaltinių sužinojęs, kad nuotraukos fotografuotos penktadienį. Pasak jo, pastarosiomis dienomis tenisininkė leido laiką namie ir nenorėjo būti trukdoma, bet netrukus pasirodys viešai.
 
Dėl 35 metų sportininkės likimo susirūpinta jai dingus iš viešumos po to, kai ji kinų socialiniuose tinkluose apkaltino buvusį premjerą Zhangą Gaolį vertus ją lytiškai santykiauti. Ji taip pat sakė, kad tarp jų anksčiau buvo romanas, nors Komunistų partijos atstovas buvo vedęs.
 
Penktadienį JAV prezidentas Joe Bidenas paragino Kiniją pateikti įrodymus apie tenisininkės saugumą ir buvimo vietą, kuriuos būtų galima nepriklausomai patikrinti.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2021.11.21; 05:52

Japonija. Olimpinės žaidynės. EPA – ELTA nuotr.

Tokijo vasaros olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos režisierius 48 metų amžiaus Kentaras Kobayashis ketvirtadienį atsistatydino dėl kilusio skandalo. Tai žurnalistams pranešė organizacinio komiteto vadovė Seiko Hashimoto.
 
Pasak jos, Kobayashis atsiprašė už savo žodžius, pasakytus prieš kelis dešimtmečius, ir pasitraukė iš pareigų savo noru. „Kaip daugelis pažymėjo, mano žodžiai buvo tikrai nederami. Aš apgailestauju ir kuo nuoširdžiausiai atsiprašau“, – perskaitė režisieriaus pareiškimą Hashimoto.
 
Skandalą sukėlė internete paskelbtas Kobayashio pasirodymo įrašas, darytas 1998 metais, kai jis buvo komikų dueto narys. Kadruose matyti, kaip jis, be kita ko, siūlo „pažaisti Holokaustą“ ir išmėto daugybę iš popieriaus iškarpytų žmogelių, vaizduojančių genocido aukas. Skečas sulaukė griežtos internautų kritikos, imta aktyviai reikalauti, kad Kobayashis atsistatydintų.
 
Tai jau ketvirtas didelis skandalas, susijęs su Tokijo žaidynėmis. Liepos 19 d. atsistatydino olimpinių žaidynių kompozitoriumi paskirtas 52 metų muzikas Keigas Oyamada. Po jo paskyrimo į šias pareigas Japonijos žiniasklaidoje pasirodė citatų iš interviu, kurį jis davė vienam iš muzikos žurnalų 1994 metais. Jame Oyamada prisipažino kad mokydamasis mokykloje dažnai tyčiodavosi iš neįgalių bendraklasių.
 
Pasakodamas apie savo poelgius jis juokėsi. Muziko žodžiai sukėlė japonų pasipiktinimą, jie paragino neleisti jam dalyvauti olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje.
 
Vasarį atsistatydino organizacinio komiteto vadovas Yoshiras Moris. Plataus atgarsio ir kritikos socialiniuose tinkluose sulaukė jo pareiškimas, jog dėl moterų skaičiaus didinimo sporto komitetuose ir federacijose posėdžiai trunka kur kas ilgiau, nes moterys ilgai kalba ir kiekviena iš jų mano, kad turi kažką pasakyti.
 
Kovo mėnesį savo postą paliko žaidynių direktorius Hiroshis Sasakis, pasiūlęs per atidarymo ceremoniją aprengti žinomą japonų aktorę ir televizijos laidų vedėją kiaule.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.22; 08:15