The Guardian pastaruoju metu spausdina straipsnius apie regioninius judėjimus už nepriklausomybę Rusijoje.
Jų autoriai nagrinėja klausimus, kiek jie pavojingi šalies vienybei ir ar jų neišprovokavo pati Rusijos valdžia.
„Nuo Sibiro iki Kaliningrado: Rusijoje plinta gimstantys judėjimai už nepriklausomybę“. Taip pavadintas amerikiečių analitiko ir buvusio JAV prezidento patarėjo užsienio politikos klausimais Polo Goblo straipsnis The Guardian.
Atrodo, Maskva sėkmingai išvengė bandymo surengti žygį už Sibiro nepriklausomybę Novosibirske, rašo straipsnio autorius. Bet, jo nuomone, Rusijos valdžiai nepavyko sustabdyti jo idėjų plitimo ne tik kituose Sibiro miestuose, bet ir Kaliningrade ir Kubanėje.
„Kaliningrado pusiau eksklavinė vieta, jo artumas nuo ES šalių ir tas faktas, kad 25% jo gyventojų turi Šengeno vizas, o 60% – užsienio pasus, – viso šito efektas toks, kad vis daugiau jo gyventojų orientuojasi labiau į Europą, negu, tiesą sakant, į Rusiją“, – sakoma straipsnyje.
Pasiturintys kaliningradiečiai perka nekilnojamąjį turtą Europos Sąjungoje, siunčia savo vaikus mokytis į Lietuvą, Lenkiją ir Vokietiją, o „jauni kaliningradiečiai jau vargiai vardija pagrindinius Rusijos miestus, įtraukdami į jų sąrašus Klaipėdą, Rygą, Poznanę, Rostoką ir Liubeką“, pažymi maskvietis apžvalgininkas Vladimiras Titovas.
Pasak Titovo, padaryti nuolaidų Kaliningradui, turinčiam ypatingą padėtį, atrodo visiškai suprantama, bet tada iškyla klausimas: „Jeigu galima Kaliningradui, tai kodėl negalima Sibirui?“
„Regionalumo judėjimai egzistuoja Karelijoje, Ingermanliandijoje, Novgorode ir kitose vietose, ir dabar prie jų prisidėjo dar viena – Kubanė. Ten vietiniai aktyvistai paskelbė planus surengti žygį už Kubanės federalizaciją rugpjūčio 17-ąją su reikalavimu įsteigti atskirą respubliką“, – pažymi Goblas.
„Nors tie judėjimai nedideli ir dar tik užgimsta, Maskvos požiūriu, jie vis tiek kelia nerimą. Tai ne tik rodo, kad gal centras praranda kontrolę bent jau kai kuriuose regionuose, bet ir kelia regioninio separatizmo pavojų, panašų į tą, kuris plito Rusijos Federacijoje praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio pradžioje ir kuriam nuslopinti uoliai darbavosi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas“ – rašo straipsnio autorius.
Maža to, tai kelia klausimus apie pavojus, kuriuos Maskva užsitraukė, remdama „eksportinį federalizmą“ Ukrainoje, pabrėžia analitikas.
„Tiems, kas turi valdžią, kas atmena 1991 metus, tai iš tiesų bauginanti perspektyva:, – mano Goblas.
„Profederaliniai protestai Sibire uždrausti, sulaikius mažiausiai devynis aktyvistus“, – skelbia straipsnio The Guardian antraštė.
Pastarosiomis dienomis bent jau devyni aktyvistai, pasisakantys už didesnę Rusijos regionų autonomiją, buvo sulaikyti policijos ryšium su protesto akcijomis, praneša straipsnio autorius Alekas Lui.
„Tuo tarpu kai „federalizacijos šalininkai“ Rytų Ukrainoje nusipelnė gausybės pagyrų iš Rusijos politikų ir valstybinės žiniasklaidos, tie, kas remia tokias idėjas Rusijos regionuose, buvo policijos sulaikyti ir apklausti. Aktyvistai tvirtina, kad Maskva išsiurbia pinigus, kurie turi patekti į vietinį biudžetą, ir nesuteikia regioninėms vyriausybėms teisių, kurias garantuoja Rusijos Federacijos konstitucija“, – rašo leidinys.
Korespondentas pažymi, kad protesto akcijos turėjo vykti Jekaterinburge, Novosibirske ir Omske.
„Kai kas gali sakyti, kad mūsų veikla analogiška įvykiams Ukrainoje, separatizmui, bet tai netiesa. Mes paprasčiausiai norime daugiau teisių ir ekonominių laisvių regionams“, – pareiškė viena iš protesto akcijos organizatorių Jekaterinburge Svetlana Burdina.
Taip pat uždrausto žygio už federalizaciją Kubanėje organizatorė Darja Poliudova buvo sulaikyta po to, kai nežinomas asmuo pradėjo su ja kivirčą gatvėje. Ji buvo suimta 14-ai dienų, apkaltinus chuliganizmu, praneša laikraštis.
Šaltinis: The Guardian
2014.09.01; 11:18