Rusijos šnipų Europoje – dar daugiau, ir jie – labai įžūlūs bei aktyvūs


Rusijos šnipai ir agentai pradėjo aktyviai veikti Europoje, paaštrėjus tarpusavio santykiams tarp Kremliaus ir Europos Sąjungos dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.

Naudodamosios SSSR metodais, Rusijos specialiosios tarnybos bando prastumti Maskvos interesus Vakaruose, daryti įtaką visuomenės nuomonei ir verbuoti šnipus. Apie tai praneša ZN.UA, remdamasi leidiniu Newsweek, ir primena neseną skandalą Latvijoje, kur deputatė Tatjana Zdanoka buvo įtarta šnipinėjimu Rusijos naudai.

Zdanoka vadovauja Europos Sąjungos rusakalbių piliečių aljansui. Ji neigia, kad turi kokių nors ryšių su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, ir įtarimus vadina jos politinių oponentų Latvijoje „purvinais triukais“. Leidinys rašo, kad tokie pasiteisinimai – tipiškas šaltojo karo laikų būdas.

Latvijos žvalgyba sako, kad Zdanokos tyrimas sustabdytas. Bet Latvija – ne vienintelė šalis, kur pastaraisiais metais žymiai padaugėjo Rusijos šnipų. Vokietijos konstitucijos apsaugos tarnyba ir Švedijos žvalgybos valdyba Säpo irgi praneša, kad jų šalyse pagyvėjo šnipų veikla, prasidėjus karui Rytų Ukrainoje.

„Pagrindinės Europos žvalgybos valdybos patvirtina, kad trečdalis Rusijos diplomatų ambasadose iš tikrųjų dirba žvalgybai“, – sakoma straipsnyje.

Be to, Rusijos agentai stengiasi populiarinti Europoje nuomonę, kad Kremlius neva tai turi „teisėtą teisę“ keisti buvusios SSSR šalių sienas. Tam Maskva naudoja vadinamuosius „Russlandverstehe“ – „tuos, kas supranta Rusiją“. Jie nuolat ragina gerinti Briuselio ir Maskvos santykius ir siekia atšaukti sankcijas, kurias vadina „klaida“.

„Šeštajame dešimtmetyje Sovietų Sąjunga leido daug lėšų laikraščiams, informacijos agentūroms ir ryšiams su mokslininkais Vakaruose. Britai ir amerikiečiai atsakydavo į tokias SSSR priemones analogiškais metodais. Tai truko iki pat aštuntojo dešimtmečio. Nuo 2000-ųjų Rusijos specialiosios tarnybos atnaujino žaidimą ir veikia tais pačiais metodais, kaip ir prieš dešimtmečius“, – sakė Brunelio universiteto Žurnalistikos katedros vadovas Polas Lašmaras.

Tuo tarpu Vakarų nevyriausybines organizacijas, kurios dirba Rusijoje, Maskva vadina „įtakos agentais“ ir spaudžia jas. Bet, pasak Lašmaro, vargu ar tai tiesa, nes tokia specialiųjų tarnybų veikla sukeltų skandalą Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Europos Sąjungoje.

„Šaltojo karo laikais SSSR verbuodavo Vakaruose komunistus ir darydavo juos savo įtakos agentais. Tačiau „kairieji“ tuo metu buvo nepopuliarūs ir neefektyvūs. KGB sudarydavo su jais susitarimus, kurie įpareigodavo užverbuotus agentus dirbti propagandinį darbą. Tačiau dabar Rusijai žymiai lengviau daryti įtaką Vakarų visuomenės nuomonei, nes ideologija Kremliaus nebedomina“, – sakoma straipsnyje.

Informacijos šaltinis – Unian.net

2015.02.13; 03:00

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *