Vokiškasis leidinys Süddeutsche Zeitung pranešė, jog 2012 –aisiais metais Vokietijos slaptosios tarnybos (jų pačių teigimu – atsitiktinai) klausėsi tuometinės JAV valstybės sekretorės Hilary Klinton telefoninių pokalbių.
Kaip teigia laikraštis Der Spiegel, Hilary Klinton buvo ne vienintelis aukšto rango Amerikos politikas, kurio pokalbių klausėsi Vokietijos slaptoji tarnyba.
Beje, Vokietijos slaptosios tarnybos šnipinėjo ne tik savo sąjungininkę JAV. Vokietijos slaptoji tarnyba BND nuo 2009-ųjų turėjo nurodymą sekti ir NATO sąjungininkę Turkiją.
Vokiškame Bavarijos mieste Bad-Aiblinge stovi speciali radiožvalgybos stotis, kurios paskirtis – sekti būtent mobiliųjų telefonų pagalba atliekamus pokalbius.
Tad Vokietijos ašaros, girdi, amerikiečiai elgėsi nesąžiningai, klausydamiesi vokiečių politikų telefoninių pokalbių, – nenuoširdžios. Pasirodo, Vokietijos žvalgai ir kontržvalgai elgiasi taip pat apdairiai kaip ir CŽV ar FTB. Vokietijos žvalgai nepasitiki niekuo – net savo sąjungininkais. Beje, taip ir turi elgtis kiekviena rimta specialioji tarnyba.
Taigi BND klausėsi 2012-aisiais įvykusio tuometinio Jungtinių Tautų Organizacijos vadovo Kofio Anano pokalbio su tuometine JAV valstybės sekretore Hilary Klinton. Sulaukusi šio pokalbio išklotinės, Vokietijos slaptosios tarnybos vadovybė, vadovaudamasi tuomet galiojusiomis instrukcijomis, įsakė sunaikinti pokalbį. O tai reiškia, kad apie konfidencialų K.Anano ir H.Klinton pokalbį Vokietijos vadovybė nesužinojo.
Tačiau žmogus, kuriam buvo įsakyta sunaikinti minėto telefoninio pokalbio įrašą, pasirodė esąs ponas Markusas R. Vokiečių kontržvalgyba būtent jį įtaria esant slaptu „amerikiečių agentu“. Todėl nieko nuostabaus, kad ponas Markusas R. nesunaikino telefninio pokalbio įrašo, o jį nedelsiant perdavė savo kuratoriams į Vašingtoną.
Komentuodama gautą informaciją, jog JAV nacionalinio saugumo agentūra sekė Vokietijos piliečius, Bundestago kanclerė Angela Merkel kadaise apgailestavo: „Labai blogai, kai draugai seka vienas kitą“. Įdomu, ką dabar pasakytų Vokietijos kanclerė A.Merkel?
Pono Markuso R. gauti duomenys suteikė progą amerikiečiams deramai atremti vokiškus priekaištus. Amerikiečiai šiandien vokiečius pagrįstai ir pelnytai kaltina dviveidiškumu bei „įžūliai meluojant“.
Svarbu ir tai, kad, Der Spiegel duomenimis, vokiečių žvalgų akiratin pateko ir 2013-ųjų JAV valstybės sekretoriaus Džono Kerio konfidencialus telefoninis pokalbis. Skirtumas tik toks: Dž.Kerio telefoninis pokalbis, skirtingai nei H.Klinton, buvo sunaikintas.
O dabar – apie Vokietijos ir Turkijos tarpusavio santykius. Tarp dokumentų, kuriuos Amerikai perdavė ponas Markusas R., galima rasti ir tą, kuris byloja, kokie uždaviniai BND buvo keliami 2009 – 2014-aisiais metais. Pasirodo, 2009 – 2014-aisiais metais BND vadovybei buvo įsakyta atidžiai sekti NATO sąjungininkę Turkiją.
Vadinasi, po šio šnipinėjimo skandalo Vokietijos santykiai pašllijo ne tik su Vašingtonu, bet ir su Ankara.
Šaltinis: Der Spiegel.
2014.08.19; 05:40