Seime buvo pristatyta nuotraukų paroda, skirta Rusijos demokrato B. Nemcovo veiklai apžvelgti


Gegužės 27 d. Seime buvo atidaryta pirmoji nuotraukų paroda, skirta rusų demokratui Borisui Nemcovui, rėmusiam Baltijos šalių Nepriklausomybės atkūrimą, atminti. Parodą atvėrė Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Parlamentinio forumo už demokratiją pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Sveikindamas visus susirinkusius į parodos atidarymą, praėjus trims mėnesiams po B. Nemcovo nužudymo, Seimo narys kalbėjo, kad situacija Rusijoje, demokratijos požiūriu, vis blogėja, nes ką tik gauta dar viena žinia, kad kitas publicistas ir visuomenės veikėjas Vladimiras Kara-Murza jaunesnysis guli mirties patale.

Seimo narys E. Zingeris paruošė peticiją dėl Vladimiro Kara-Murzovo, kurioje reiškia didžiulį susirūpinimą dėl Boriso Nemcovo bendražygio Vladimiro Kara-Murzos gyvybės. Seimo narys visus susirinkusiuosius kvietė pasirašyti peticiją, taip išreiškiant susirūpinimą susidariusia padėtimi.

Kalbėdamas apie B. Nemcovą E. Zingeris sakė, jog jis buvo laisvas kovotojas ir ugningas žmogus ir jo laisvę prisimins visą gyvenimą. Seimo narys prisimena jį milžiniškoje demonstracijoje 1991 m., kurios metu jis laikė plakatą „Laisvė Lietuvai. Laisvė Baltijos šalims“. B. Nemcovas buvo žmogus, kuris kovojo už demokratiją.

„Čia stovi žmonės, kurie gyvena Lietuvoje, nes jiems Rusijoje iškeltos bylos, kadangi jie prieš dvejus metus kėlė demonstracijas už demokratiją. Visų susirinkusiųjų vardu, noriu juos pasveikinti ir pasakyti, kad Europos Sąjunga (ES) tiesia jiems ranką ir jie gali jaustis čia kaip namuose. Per 25-erius Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metus Lietuva sekė įvykius Rusijoje, seka dabartinę agresiją prieš Ukrainą. Būdami ES, po Vilniaus ir Rygos susitikimų esame vieningi dėl paramos paskutiniams demokratams Maskvoje ir Ukrainos vientisumo“, – kalbėjo Seimo narys.

E. Zingeris taip pat pabrėžė, jog Europa ir Lietuvos tauta jau parodė, kad mūsų supykdyti tarpusavyje šiais klausimais nepavyks. Pasak parlamentaro, tai įrodo surinkti Europos lyderių parašai, kurie ragina imtis veiksmų ir siūlo priemonių planą pradėti procedūras, kad būtų išaiškinti ir pasmerkti nusikaltėliai, žudantys Rusijos demokratus.

„Taip pat išreiškiame didžiulį susirūpinimą po Putino pasirašyto įstatymo, kuris skelbia apie nepageidaujamas organizacijas. Tai kelia dar didesnį susirūpinimą dėl žmogaus teisių Rusijoje ir mes tikrai nepaliksime mūsų 1990 m. bendražygių nelaimėje“, – teigė E. Zingeris.

Parodoje dalyvavęs prof. Vytautas Landsbergis kalbėdamas prisiminė, Kauno Aušros gimnaziją, kurioje juokais vaikinai draugų tarpe vartojo išsireiškimą „Kritęs nelygioj kovoj“, tačiau V. Landsbergis teigė, kad tuomet, tai buvo juokai, dabar – nebe.

„Šis posakis, keistu būdu, ypač tinka B. Nemcovui. Jis buvo nuoseklus kovotojas už tiesą ir demokratiją Rusijoje, kurios ateitimi tikėjo. Jis ne kartą savo artimiesiems yra sakęs, jie mane užkas. Tai tie patys žodžiai, kuriuos yra pasakęs ir plk. Vytautas Pociūnas. Mes žinomoje su kuo jiems tenka susiremti ir susidurti, bet jų širdyse bei mintyse niekada nebuvo minties pasitraukti, tegul nužudo“, – teigė prof. V. Landsbergis.

Prof. V. Landsbergis kalbėdamas prisiminę ne B. Nemcovą, bet labai drąsų, linksmą, optimistišką, tikintį Rusijos ateitimi Vladimirą Kara-Murzą jaunąjį. Jis tikisi, kad jam likimas bus maloningesnis, kad nebus šis vardas įrašytas į juodąjį putinizmo aukų sąrašą.  Profesorius visiems susirinkusiems siūlė siųsti savo viltį į Maskvą, tą ligoninę, kurioje dabar bandoma išgelbėti jo gyvybę.

„Kadaise Vladimiro Juščenko gyvybę pavyko išgelbėti užsienio klinikose, bet buvo daug tų, kurių nepavyko. Nukenkim Galvas B. Nemcovo atminimui ir niekada nepamirškime tikrovės. Ištvermės rusų domkratams“, – palinkėjo profesorius.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: rusų demokratas Borisas Nemcovas.

2015.05.28; 12:50

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *