Seime – diskusija, ar valstybė padės apsiginti nuo erkių ir jų platinamų ligų


Lietuvoje daugėjant erkių ir jų pernešamų ligų Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Aistė Gedvilienė pažymi, kad šiai problemai spręsti jau reikalinga valstybės pagalba.
 
Penktadienį Seime rengiama apskritojo stalo diskusija „Ar valstybė padės apsiginti nuo erkių?“.
 
„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja skiepytis, jei šalyje fiksuojami penki erkinio encefalito atvejai 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje fiksuojama beveik tris kartus daugiau susirgimo atvejų, tačiau valstybės politikos šioje srityje nėra. Vyksta tik pavienės, menkai tarpusavyje koordinuotos akcijos. Šiemet jau nustatyti 99 erkinio encefalito atvejai, kuomet pernai tuo pat metu jų buvo 61. Kartu nerimą kelią, kad tik 30 proc. susirgusiųjų iš ligoninės išvyksta visiškai pasveikę. Kiti 30 proc. pasveiksta per 1–3 metus, o visiems likusiems – padariniai išlieka visam gyvenimui“, – pažymėjo A. Gedvilienė.
 
Kartu parlamentarė teigė, kad vienintelis būdas apsisaugoti – vakcina, tačiau ji įperkama ne visiems, todėl Vyriausybė privalo imtis atsargumo priemonių ir sukurti kompensacinius mechanizmus, kurie garantuotų didžiausią įmanomą gyventojų saugumą.
 
„Vakcina nuo erkinio encefalito yra gana brangi – skiepijimo schemą sudaro trys skiepai, kurių bendra kaina svyruoja tarp 60 ir 100 eurų. Imunitetui palaikyti reikalinga skiepytis kas trejus – penkerius metus. Todėl skiepai yra sunkiai įperkami didelei daliai Lietuvos gyventojų. Pasigirstantys dalies valdančiųjų pasiūlymai apie cheminį erkių naikinimą yra neįgyvendinami – pasaulinė praktika sako, kad cheminis erkių naikinimas labai brangus ir neefektyvus kelias. Tad čia verta dėti tašką ir nebesiblaškyti, o geriau imtis kompensacinių priemonių, kurios padėtų užtikrinti maksimalų gyventojų saugumą“, – sako A. Gedvilienė.
 
Apskritojo stalo diskusijoje penktadienį dalyvaus Lietuvos gamtininkas ir aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Medicinos entomologė Milda Žygutienė, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas ir Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.26; 03:00
 
 
 
print