Sekmadieniniai pamąstymai. Rusija – taip pat nesnaudžia


Vienas iš svarbesnių pastarųjų dienų klausimų – kas pakeis dabartinį VSD vadovą? Naujojo Valstybės saugumo departamento direktoriaus kandidatūrą šalies vadovė Dalia Grybauskaitė žada paskelbti tuoj po šv.Velykų. Taigi ilgai laukti neteks – balandžio pradžioje žinosime, kas taps atsakingas už vienos iš svarbiausių Lietuvos slaptųjų tarnybų veiklą.

Kad iki šiol nežinome, ką šalies vadovė norėtų matyti vietoj jos lūkesčių nepateisinusio Gedimino Grinos, – teisingas. Saugumietiškuose reikaluose per didelis atvirumas – nereikalingas. Elgsiesi atlapaširdiškai, turėsi silpnas slaptąsias tarnybas ir tuo pačiu – silpną valstybę.

Kai agresyviosios Rusijos tankai riaumoja taip arti Lietuvos sienų, kai nėra jokių šimtaprocentinių garantijų, jog po siautėjimų Ukrainoje rusiški smogikai nepasuks į Baltijos valstybes, kai įtakingiausių NATO šalių vadovai perspėja dėl akivaizdžiai sustiprėjusio Rusijos šnipų aktyvumo visoje Europoje, – argi Prezidentė elgiasi neapdairiai, nusprendusi naujojo VSD direktoriaus pavardę ištarti paskutiniąją akimirką?

Tačiau kai kurie Lietuvos politikai, pavyzdžiui, liberalas Eligijus Masiulis, – nepatenkinti. Jie jau viešai pažėrė priekaištų, girdi, šalies vadovė žymiai anksčiau turėjo paskelbti naujojo VSD direktoriaus pavardę. Tas anksčiau – maždaug prieš pusę metų. Tokia laiko atkarpa, pasak parlamentaro, reikalinga, kad Seimo nariai turėtų laiko atidžiau susipažinti su pretendentu ir, atėjus balsavimo dienai, žinotų, kokį atsakymą pasirinkti.

Taip manantys Seimo nariai – tikriausiai teisūs. Reikia žinoti, už ką balsuoji. Balsuoti leistina tik tuomet, kai žinai, kurioje pusėje – valstybės interesas. Bet tokios pozicijos besilaikantys parlamentarai pamiršta, jog VSD vadovo skyrimas – ne grožio konkursas. Rusija – taip pat nesnaudžia. Per anksti atskleidus naujojo VSD vadovo tapatybę Rusijos žvalgyba gali imtis atsakomųjų veiksmų. Sužinojęs, jog Lietuva renkasi išties rimtą saugumo bosą, Kremlius mėgins surengti rimtą naujojo VSD vadovo kompromitavimo kampaniją, kad lemiamą akimirką Lietuvos parlamentarai … imtų abejoti, kaip elgtis.

Beje, sąvoka „Kremlius gali bandyti“ – ne itin tiksli. Kremlius būtinai bandys sujaukti mūsų protus, rengdamas sudėtingas, painias propagandines akcijas, jei bandysime į šį postą atvesti rimtą "džeimsą bondą". Turint omenyje karčią pastarųjų dviejų dešimtmečių patirtį, kai mums buvo sunku susitarti dėl akivaizdžiausių dalykų, neatmestina versija, jog ir šį kartą kai kam iš mūsų bus sunku atpažinti tikruosius valstybės interesus.

Kad lietuviai moka iki užkimimo ginčytis ten, kur dviejų nuomonių neturėtų būti, – byloja pastarąsias keletą savaičių niekaip nenutylantis triukšmas dėl šauktinių institucijos reikalingumo. Tokioje nedėkingoje geopolitinėje erdvėje gyvenantiems lietuviams verkiant reikalinga mišri kariuomenė, turinti ir profesionalų, ir šauktinių. Gynybos srityje mes privalome elgtis dar griežčiau nei Izraelis ir Šveicarija.

Akivaizdu ir tai, kad 9-eri ar 12-a tarnybos mėnesių, kuriuos teks „kentėti“ būsimiems šauktiniams, – labai trumpa atkarpa, nepajėgi sužlugdyti nei jaunuolių verslų, nei studijų aukštosiose mokyklose, nei jų meilių.

Ir vis tik – koks pasipriešinimas, koks nepasitenkinimas, kokia neapykanta! Jau vien ko vertas „Nuogos tiesos“ ir „Patriotų“ laidos vedėjos Rūtos Janutienės angažuotumas! Neatsitiktinai jos laidose dažnai laimi būtent tie, kuriems į Lietuvos valstybės reikalus – nusispjauti.

Todėl ir svarstau: paduok R.Janutienei naujojo VSD vadovo pavardę, ir ji sudirbs patį sąžiningiausią, principingiausią, profesionaliausią saugumo specialistą.

O kad Lietuvos saugumui verkiant reikalingas ne tik principingas, profesionalus, bet ir drąsus, dėl asmeninės karjeros nesibaiminantis „džeimsas bondas“, – matome visi alei vieno. Ne veltui Amerikos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos slaptųjų tarnybų specialistai ragina atkakliau persekioti NATO ir Europos Sąjungos teritorijose siautėjančius FSB, SVR ir GRU agentus.

Lietuva – ne išimtis.

Lietuvos teismuose pradėtos nagrinėti dviejų, tiesa, ne itin aukšto rango, šnipų bylos. Nepaisant „menko kalibro“, pradžia – viltinga. Galbūt ir mes galų gale pripažinsime, jog Rusijos įtakos agentai Lietuvoje pluša per daug nesibaimindami galimų pasekmių – dirba tarsi "šiltnamio sąlygomis".

Bet kuo minėtos bylos baigsis teismuose, dar per anksti spėlioti. Šnipinėjimo atvejus įrodyti paprasta tik diktatūrinėse valstybėse. Demokratinėse valstybėse tokio pobūdžio bylos dažnai baigiasi išteisinamaisiais nuosprendžiais.

Vieno kaltinamojo advokatas jau atskleidė savo taktiką: esą jo ginamasis rinko informaciją remdamasis vien vieša informacija. O perduoti svetimai valstybei viešą informaciją – joks nusikaltimas.

Žodžiu, Lietuvai bus sunku, kaip sunku ir britų teisėjams, nagrinėjantiems buvusio Rusijos slaptosios tarnybos darbuotojo Aleksandro Litvinenkos nužudymo bylą ar Boriso Berezovskio mirties aplinkybes.

Šiandien verta prisiminti ir dar vieną svarbią temą – mūsų specialiosios tarnybos atliko keletą kratų namuose tų, kurie pastaruoju metu ypač aršiai keikė Ameriką, NATO ir Lietuvos kariuomenę. Vieną iš jų net asmeniškai pažinojau. Tai – Giedrius Grabauskas – Karoblis. Dabar jam nepaduočiau rankos. Bet tuomet, dar prieš keletą metų, neatrodė, kad jis linkęs pasirinkti Lietuvai akivaizdžiai priešišką poziciją.

Kad mūsų specialiosios tarnybos atidžiai žvelgia į akivaizdžiai Rusijos poziciją remiančius „Kremliaus simpatikus“, kad bando gaudyti šnipus, tegul kol kas ir pačio žemiausio rango, kad padeda „Tauragės kurjerio“ žurnalistams atpažinti priešišką propagandą, – džiugu. 

Bet dar nežinia, kas kelia didesnį pavojų – primityvūs, tiesmukiški antiamerikietiški šūkaliojimai ar žymiai subtiliau, išradingiau peršamos kapituliantiškos nuotaikos „nuogose tiesose“.

Todėl ir sakau: mums reikalingas ypatingai tvirtas ir išmintingas saugumas. Nes Rusija padarys viską, kad Lietuvoje keliamos šnipų bylos sužlugtų, Kremliaus draugų gausėtų, o mūsų žurnalistai nepajėgtų atpažinti, kur „kita nuomonė“, o kur – pati tikriausia Kremliaus propaganda.

Rusija nesnaudžia.

Slaptai.lt nuotraukoje: komentaro autorius žurnalistas Gintaras Visockas.  

2015.03.29; 18:43 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *