Šių metų gegužės 5 dienos rytą Klaipėdoje slapta nuo visuomenės į naujos Klaipėdos šiukšlių deginimo fabriko statybos pradžią rinkosi svečiai iš Klaipėdos savivaldybės, LEZ-o, Suomijos koncerno „Fortum“ vadovai. Apie tai, kad įvyks fabriko statybos iškilmės, žinojo tik labai siauras svečių ir žurnalistų ratas.
Šis renginys net nebuvo paminėtas naujojo Klaipėdos miesto mero V. Grubliausko oficialioje dienotvarkėje. Tačiau, nepaisant visų slaptumo priemonių, apie tai išvakarėse sužinojo Klaipėdos miesto visuomeninės organizacijos, aktyvūs Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono gyventojai ir per kelias valandas sugebėjo suorganizuoti protesto akciją prie šiukšlių deginimo fabriko „Fortum“.
Susirinkę žmonės pasakojo, kad jie baiminasi šalia jų gyvenamųjų namų statomo šiukšlių deginimo fabriko, kuris galbūt taps tikru atmosferą ir visą aplinką teršiančiu “monstru“. Deginimo metu atsirandančių nuodų dioksinų ir furanų nesustabdys jokie filtrai.Š.m. gegužės 5 d.tas pats Fortumas Estijoje Piarnu vasario mėnesį atidarė tokią pačią, bet išimtinai biokuro kūrenimo jėgainę (tie patys galingumai). Taip yra todėl, kad Estijoje korupcija yra kelis kartus mažesnė, nei pas mus.Todėl siūlome alternatyvą – elgtis kaip estams – kūrenti ne šiukšles, o medieną, nes ne tik kad taip nebeteršime aplinkos, bet ir dujų nereikės pirkti (šiukšlių deginimui jų reikia, ir kuo labiau išrūšiuotos šiukšlės deginamos, tuo daugiau reikia dujų).
Fortum Lietuva vadovai nuolat ir kryptingai teigia, kad ši Klaipėdoje statoma šiukšlių deginimo jėgainė neva bus tokia pati kaip Stokholme. Ar tikrai? Juk Stokholme šiukšlės deginamos nuo 1250, o Klaipėdoje – nuo 850 laipsnių (šioje per mažoje temperatūroje nesudegs labai nuodingi šiukšlių deginimo produktai – dioksinai ir furanai). Antras skirtumas – čia planuojama kasmet sudeginti po 20 000 tonų plastmasės (Stokholme taip nėra!). Trečias skirtumas – iš čia planuojamų deginti buitinių šiukšlių pusė bus deginamos nerūšiuotos, o tiesiai iš 4-ių savivaldybių gatvių konteinerių, išpilant tiesiai į krosnį. (Stokholme – tik griežtai rūšiuotos deginamos).
“Fortum Lietuva“ direktorius Vitalijus Žuta teigia, kad neva visos atliekos bus išrūšiuotos ir kad Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras perka visų atliekų rūšiavimo sistemą. Iš tikrųjų tas centras perka rūšiavimo sistemą tik pusei Klaipėdos apskrities šiukšlių, nes kita nerūšiuota pusė planuojama deginti minėtoje gamykloje. Nerūšiuotos šiukšlės dega kaitriau – reikės mažiau dujų, vadinasi, didės Fortumo pelnas.Ketvirtas skirtumas – ten pilnas viešumas ir visuomenės kontrolė, o čia planuoja įrengti tik neva elektroninį stendą ant vartų (kas važiuos žiūrėti?) ir visais įmanomais būdais vengia susitikimų su visuomene, nevyriausybinėmis organizacijomis, ką įrodė ir šis superslaptas „Fortum“ viceprezidento Pero Langerio vizitas (net mero dienotvarkėje šis vizitas nepaminėtas).
Penkta – įmonė statoma laisvosios ekonominės zonos teritorijoje siekiant išvengti visų įmanomų mokesčių, išskyrus Gyventojų pajamų ir SODROS įmokas nuo 22 darbuotojų (tiek darbuotojų nurodyta Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje).Šiais penkiais požymiais ši šiukšlių deginimo įmonė bus unikali Europos Sąjungoje, nes nieko panašaus kitur nėra. Visi paminėti skirtumai yra padaryti pažeidžiant Teritorijų planavimo, Vietos savivaldos, Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymus bei Orhuso konvenciją. Tačiau Klaipėdos teisėsauga teigia, kad vis tiek „vsio zakonno“.Įdomiausia, kad tie patys valdininkai ir teisėsaugininkai su savo šeimomis ir artimaisiais taip pat gyvens netoli Fortumo gamyklos.
2011.05.08