Sostinės centre nukirstas šimtametis ąžuolas


Nupjautas ąžuolas Vilniuje. ELTA / Tomas Vinickas

Šeštadienį Vilniuje nukirtus ilgaamžį ąžuolą bei politikams išreiškus pasipiktinimą sprendimu, sklypą Ceikinių gatvėje įsigijusi UAB „Rinktinės NT“ nepripažįsta savo kaltės. Atsiųstame komentare tvirtinama, kad aptariamas medis nebrandus, jo amžius nesiekia šimto metų, o šaknų plotas patenka ant lietaus nuotekų tinklo ir daro jiems akivaizdžią žalą.
 
„Sklypas yra vienu metru žemiau nei gatvės lygis. Dėl pasikartojančio žemės sklypo apsėmimo liūčių metu šiuo metu vykdomi sklype esančių lietaus nuotekų inžinerinių tinklų remonto darbai. Lietaus nuotekų tinklas įsigijus sklypą dar buvo funkcionuojantis, tačiau pastarųjų metų aplinkinių gatvių remonto darbai lėmė problemas, dėl kurių sklype esanti aikštelė tapo nuolat apsemiama“, – teigė UAB „Rinktinės NT“.
 
„Dėl šios priežasties bendrovė priėmė sprendimą suremontuoti lietaus nuotekų tinklą. Remiantis galiojančiais teisės aktais, medžiai, augantys ant inžinerinių tinklų ir jų apsaugos zonoje nėra saugomi, todėl jų kirtimui jokių leidimų nereikia. Atsižvelgiant į tai, lietaus nuotekų tinklo remonto projekto ribose buvo suplanuota pašalinti du medžius, kurie trukdė remonto darbams ir kurie nėra saugomi. Kitaip nei teigia savivaldybė, aptariamas medis, arboristų vertinimu, yra nebrandus, jo amžius nesiekia šimto metų, o šaknų plotas patenka ant lietaus nuotekų tinklo ir daro jiems akivaizdžią žalą“, – pabrėžiama komentare.
 
UAB „Rinktinės NT“ akcentavo, kad medžio šalinimas yra numatytas galiojančiame sklypo detaliajame plane, o bendrovė saugomų medžių nekirto.
 
„Sklype yra šimtametis ąžuolas, kuris saugotinas pagal detalųjį planą, tad be jokios abejonės, jis išlieka. Taip pat, bendrovė savo iniciatyva išaugos prieš mokyklą augančią ilgaamžę liepą. Kompanija bendradarbiauja su savivaldybe ir bendruomenėmis būsimą teritoriją paverčiant žalia, kuo atviresne, visuomenei patrauklia vieta“, – tvirtina įmonė.
 
„Apskritai dar prieš 3 metus įmonė kartu su architektų komanda pasiūlė idėją išsaugoti šį medį. Tačiau skirtingi kvalifikuotų arboristų tyrimai vėliau parodė, kad nėra garantijų, kad medis išgyvens postatybiniame etape. Tokį vertinimą išsakė net pačios savivaldybės užsakyti arboristai. Todėl, deja, teko pripažinti, kad ne visos architektūrinės idėjos yra net prie geriausių norų praktikoje įgyvendinamos urbanistinėse teritorijose. Pabrėžiame, kad siūlėme tokį sprendimą kaip šio medžio perkėlimas ir tinkamesnio medžio pasodinimas jo vietoje postatybiniame etape. Medį būtų parinkę arboristai ir pritaikę jį konkrečiai vietai. Tačiau tokie siūlymai savivaldybės buvo atmesti“, – savivaldybės vaidmenį šioje istorijoje pabrėžė UAB „Rinktinės NT“.
 
Įmonė tikino siūliusi ir kitų sprendimų, tačiau galiausiai, jos teigimu, visus siūlymus savivaldybė atmetė ir kompromisų neieškojo, nors galutiniai nekilnojamo turto (NT) projekto sprendimai dar kuriami. 
 
„Įmonė bet kuriuo atveju planuoja atsodinti augmeniją miesto teritorijai geriau pritaikytais želdiniais vadovaujantis galiojančiu detaliuoju planu. Galiausiai, nors bendrovė viską daro pagal galiojančius teisės aktus, vis vien supranta žmogiškąjį ir emocinį tam tikrų veiksmų faktorių. Toliau bendradarbiausime su savivaldybe ir bendruomenėmis sprendžiant tolesnius želdynų klausimus“, – aiškino UAB „Rinktinės NT“.
 
„Pabrėžtina, kad įmonė buvo ir tebėra atvira visoms racionalioms alternatyvoms ir kompromisams, o situaciją vertina ne vien iš teisinės ar verslo interesų, bet ir žmogiškosios pusės. Kompanijos tikslas nėra ir nebuvo atsisakyti augalų sklype. Priešingai – buvo, yra ir bus dedamos maksimalios pastangos saugomus želdinius išsaugoti, o išvysčius teritoriją – ją praturtinti naujais, gausiais, urbanistinei teritorijai pritaikytais augalais. Bendrovė nuoširdžiai palaiko Vilniaus miesto savivaldybės pastarojo meto kryptį miesto erdvių humanizavimo, darnaus judumo, želdinių ir kitais gerbūviui aktualiais klausimais“, – sakoma komentare.
 
ELTA primena, kad šeštadienį Vilniaus centre, Ceikinių gatvėje, nukirstas ilgaamžis ąžuolas. Vilniaus meras Valdas Benkunskas tai pavadino vandalizmu ir patikino, kad NT vystytojai leidimų medžio kirtimui neturėjo. Meras pridūrė, kad ketina kreiptis į teisėsaugą.
 
Nepasitenkinimą išreiškė ir prezidentas Gitanas Nausėda, pavadinęs tai barbarišku išpuoliu.
 
Ignas Dobrovolskas (ELTA)
 
2023.05.21; 05:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *